GÜRKAN’DAN ESNAFA FİYAT ETİKETİ UYARISI

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ahilik Haftası nedeniyle kendisini ziyarete gelen esnaf temsilcileri ile görüştü. Fiyat etiketi konusunda gelen şikayetleri hatırlatarak, “Bir dükkanda fiyat listesi yoksa hiç kimse kusura bakmasın o dükkan sahibinin niyeti bozuktur” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 16-22 Eylül tarihlerinde kutlanan Ahilik Haftası nedeniyle kendisini ziyarette bulunan heyeti Edirne Belediyesi Meclis Salonu’nda kabul etti. Ziyarette, Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, Yılın Ahisi İsmail Bodur ile esnaf yer aldı.

 Ahilik Haftası’nı bir kez daha kutlayan Belediye Başkanı Recep Gürkan, geleneklerin yaşatılması için geleneklere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.  Gürkan, “Edirne gibi faklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış; cihan imparatorluğu Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış bir kentte, gerek Ahilik geleneği, gerekse diğer geleneklerin yaşatılması çok önemli. Geleneklerin yaşatılmasını çok önemsiyorum. Esnaflık sadece para kazanmak değil, sadece iyi ürün üretmek ve bunu pazarlamak değil; esnaflık aynı zamanda hem usta-çırak ilişkisinin yaşatılması ve geleceğe taşınması hem de diğer esnaflara ve halka örnek olmasıdır. Bunu da ancak geçmişten bu günü sahip olduğu değerleri koruyarak ve yaşatarak sağlayabiliriz. Maalesef zaman zaman bu anlamda Edirne’de olumsuz görüntülerle, olumsuz sonuçlarla karşılaşıyoruz. Bildiğiniz gibi şehrimiz şuanda hepimizin işbirliği ile çok hızlı bir şekilde turizm şehri olma yolunda değil, oldu. 2018 yılında Edirne’ye gelen turist sayısı 5,5 milyon. Yani İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist alan 3. şehir. 25 yıldır şehir içine girmeyen gurbetçi vatandaşlarımız; son iki yıldır Edirne’ye gelerek, alışveriş yapıyorlar” diye konuştu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı recep-gürkan-ahilik-3.jpg

Son zamanlarda Edirne esnafına yakışmayan görüntüler ile sık sık karşılaşmaya ve şikayet almaya başladıklarını ifade eden Gürkan, “3 kişilik bir aileye 6 porsiyonluk adisyon götürmeyi; dükkanının girişine fiyat listesi koymamayı hiç kimseye anlatamayız. Ne gurbetçiye ne turistte ne de kendi vatandaşımıza anlatabiliriz. Bir dükkanda fiyat listesi yoksa hiç kimse kusura bakmasın o dükkan sahibinin niyeti bozuktur” dedi.

Ahiliğin de bir okul olduğunu belirten Gürkan, “Belki dört duvarı, kara tahtası olan bir okul değil ama orada da usta kalfasına, kalfa çırağına hayatın içinden sürekli ders vererek yetiştiriyor” diyerek, esnafa yönelik eğitimlerin artıracağını söyledi.

Esnafa yönelik alınan kararların ve tedbirlerin önümüzdeki turizm sezonundan itibaren çok katı bir şekilde uygulanacağını belirten Gürkan, “ Ben bu konuda hepinizin destek vereceğine yürekten inanıyorum. Çünkü hiçbirimizin bir kişi kısa vadede 3 kuruş fazla kazanacak diye Edirnelilerin ve esnafın adını kötülemeye, karalamaya hakkı olmadığına inanıyorum” dedi.                               

Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun da Ahilikte ahlakın çok önemli olduğuna dikkat çekti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür eden Altun, “Biz Edirne Belediye Başkanlığı ile birlikte denetimler gerçekleştiriyoruz. Bazen esnaflarımızdan denetim yaptığımız için tepki alıyoruz. Neden korkuyorsun? Etiketi koymaktan neden çekiniyorsunuz anlamıyorum. Fiyat etiketini oraya koymak bir güvendir. Müşteri bakar, işine gelirse alır; işine gelmezse almaz” diye konuştu.

Tüm esnafın Ahilik Haftası’nı kutlayan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, yılın Ahisi İsmail Bodur’a Edirne esnafına verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti.  Edirne esnafının eğitilmesi gerektiğini belirten Zıpkınkurt, “Bu eğitimleri mecbur tutalım. Esnaf iletişimi öğrensin; fiyatlamayı, etiketi öğrensin. Bu işlere sahip çıkalım. Edirne her geçen gün daha fazla turist almaya başladı” dedi.

 Ahilik haftasının hayırlara vesile olmasını dileyen EDESOB Başkanı Kemal Cingöz de, “Yılın Ahilisi İsmail Bodur’u tebrik ediyorum. Esnaf fiyat tarifesini bulundurmak zorunda, çünkü gerçek fiyata da satsa müşterinin aklında başka düşünceler oluşuyor. Geçmişte gurbetçiler Edirne’ye iyi bir katkı sunmuştu. Ama o zaman Edirneli olmayan esnaflar burada yanlış işler yaptı, bedelini de Edirneli esnaf ödedi. Onun için esnaf arkadaşlarım ne gerekiyorsa, onu yapsın. Yanlış yapanları da gerekli mercilere iletsinler ki Edirne bu kazanımını tekrar kaybetmesin” şeklinde konuştu.

 281 total views,  2 views today

Next Post

Edirne'de Ahilik Haftası nedeniyle tören düzenlendi

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz anıta çelenk sundu. Yılın ahisi seçilen kaporta ve boya ustası 79 yaşındaki İsmail Bodur ise kendisini ahilik unvanına layık gören herkese teşekkür ederek Ahilik […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp