Gürkan’dan Kütahyalı’ya börekli tepki

admin

Spor yorumcusu Rasim Ozan Kütahyalı’nın Ulusal bir TV kanalında Boşnaklarla ilgili söylediği sözlere Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan tepki geldi.

Belediye Başkanı Gürkan,  Şükrüpaşa Mahallesi’nde Boşnak Börekleri satan Mostar Boşnak Börek Salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Burada bir açıklama yapan Gürkan; “Müslüman Boşnak kardeşlerimiz Büyük Türk Milletinin hepimiz gibi büyük bir parçasıdır. Ama Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda emeği geçen, can veren, kanını döken, hiç kimseyi sen şusun, sen busun diye ayırmamıştır.

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran halka Türk Milleti denir”

Mustafa Kemal Atatürk demiştir ki, “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran halka Türk Milleti denir”. Yani sen Boşnaksın , Sen Arnavutsun, Sen Kürtsün, Sen Çerkezsin, Sen Lazsın diye kimseyi ayırmamıştır. Cumhuriyetin en büyük başarısı da budur zaten. Farklı Faklı etnik kökenlerden gelen, farklı farklı inançlardan gelen, farklı coğrafyalardan gelen herkesi büyük Türk Milleti aidiyeti altında bölünmez bütünlüğe sahip Türkiye Cumhuriyeti Toprakları altında ve gönderdeki şehitlerden kanını alan ay yıldızlı, al renkli Türk Bayrağının altında bir millet olarak toplamasını becermiştir. Bugün geldiğimiz noktada bakıyoruz ki bazı kendini bilmezler, bazı zavallılar,  milleti etnik kökenleri itibarıyla yada inançları itibarıyla bölmeye çalışıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin 94 yıldır en büyük başarısı bütün inançları, kültürleri, etnik kökenleri bir araya getirmesi ve ondan bu Cumhuriyet’i ilelebet payidar kılacak, bu vatanı sonsuza kadar böldürmeyecek tek bir millet yaratmış olmasıdır. Biz yeri geldiğinde hepimiz Boşnak oluruz, Arnavut oluruz, Kafkas kökenli oluruz, yeri geldiğimizde hepimiz Myanmar’daki Müslüman oluruz Kıbrıs’taki Türk oluruz.  Bunlar hepimizin gurur duyduğu kökenler ve inançlar. Ama asıl mesele büyük Türk milletinin bir ferdi ve parçası olabilmek. Hiçbir etnik köken,  aidiyetinden, inancından,  hiçbir inanç sorgulanamaz, küçümsenemez, hor görülemez.

Boşnaklarla ilgili sarf edilen sözlerin bir insanlık suçu olduğunu anlatan Gürkan, “”İsmi, sıfatı, kimliği, kim olursa olsun bir insanın kökenine, inancına saygısızlık yapmak, hele hele saldırıda bulunmak, kabul edilebilecek bir şey değil. Bu, bir insanlık suçudur. Bu, kendinden olmayanı hor görmek, aşağılamaktır. Bunu kim yapıyorsa yapsın kabul edilmesi mümkün değil. Hele hele bu zihniyetteki insanların, halkın sürekli izlediği televizyon, gazete, radyo gibi ortak paydalarda yer alması, gerçekten halkı derinden yaralıyor ve dolayısıyla biz, insan olma, millet olma özelliklerimizi yitiriyoruz yavaş yavaş. Çünkü onlardan da mutlaka etkilenen var. Bunlar, yanlış rol modeller. Hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün olmayan modeller. En son bu meczubun çalıştığı kanal, işine son verdi. Bunların hiçbir yere sokulmaması lazım. Bunları kendi hayal dünyalarında bırakacaksınız ne istiyorlarsa onu yaşasınlar; ama toplumun gözü önünde olmaması gereken insanlar. Çünkü işledikleri gerçekten bir insanlık suçu. Hangimiz milletimizi, inancımızı, mezhebimizi doğuştan seçme özgürlüğüne sahibiz. Türk doğmuşsa Türklüğünüzü, Boşnak doğmuşsanız Boşnaklığınızı değiştiremezsiniz. Herkes bununla gurur duyar. Her milletten milleti bölmek isteyenler çıkabilir. Bireysel olarak yaptığınız bir hatayla insanları üzerseniz, yaralarsanız bunu kabul etmek mümkün değil” dedi.

Gürkan, daha sonra basın mensuplarına Boşnak Böreği ikramında bulundu.

 230 total views,  2 views today

Next Post

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı

İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada; “Bugün; bir gün değil, her gün gösterilen çabanın karşılığını hiçbir bedelin ödeyemeyeceği bir emeğin sahibi öğretmenlerimiz için vefa günüdür. Çünkü öğretmenler, toplumun en müstesna şahsiyetleridir. Memleketin her köşesine koşarak giden, karşılıksız emekleriyle gönülleri fetheden insanlığın kurtarıcılarıdır. Zihinleri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp