GÜRKAN’DAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NA SORU ÖNERGESİ

admin

recoo                                                                                                                     

 

GÜRKAN’DAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NA  SORU ÖNERGESİ

 

 

            Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerine  yapılan  haksızlık  konusunda  milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında soru önergesi veren Recep Gürkan, Bütünleme sınav hakkı ellerinden alınan Açık öğretim Fakültesi öğrencilerinin, hayatlarından çalınan bir yılın hesabını kimin  vereceğini  belirterek  şunları kaydetti.”  İnsan hayatında bırakın bir yılı, bir saniye, bir dakika, bir saatin bile yerinin doldurulmasının mümkün olmadığı gerçeği ışığında, konunun acil olarak düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.

            Edirne Milletvekili Recep GÜRKAN’ın vermiş olduğu soru önergesi metni şöyledir;

            Yüksek Öğretim Kurulu’nun 22/06/2012 tarih ve 5854-27380 sayılı kararı uyarınca 2011-2012 eğitim döneminden itibaren öğrencilere bütünleme sınavı hakkı tanınması zorunluluğu getirilmiştir. Buna göre, Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Açık öğretim Fakültesi öğrencilerine bütünleme hakkı tanınmış; Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesinde 2011-2012 Akademik yılında bütünleme sınavları yapılmıştır.

Ancak, daha sonraki süreçte Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Senatosu tarafından bütünleme sınavları yapılmaması yönünde karar alınmıştır. Halen uygulanmakta olan Dönemlik Kredili Sistemde, bir dersten dahi başarılı olamayan öğrenciler bütünleme sınavından mahrum bırakıldıkları için, ders telafisini ancak bir yıl sonra yapabilmektedir.

            Yaşanmakta olan bu olumsuz gelişmeye ilave olarak; Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi müfredat programında ve yardımcı ders kitaplarında dönem içinde değişikliler yapılması sonucunda öğrencilerin başarı düzeyleri düşmektedir.

            Değişiklikler sonrasında yeniden basılan kitapların dağıtımında ciddi gecikmeler yaşanmakta, büro hizmetlerinin sınırlı ve yetersiz olması nedeniyle birçok öğrenci sınavdan önce ders kitaplarını tedarik edememektedir. Bu durum öğrencilerin hak kayıplarını daha da arttırmaktadır.

            Eğitimin öneminin Dünya tarafından kabul edildiği günümüzde, çocuklarının eğitimini her türlü fedakârlığı yaparak sürdürmeye çalışan ailelerimize destek olmak ve zor şartlarda öğrenimlerini sürdürmeye çalışan öğrencilerimize sahip çıkmak hepimizin görevi olmalıdır”

 

 

 57 total views,  2 views today

Next Post

KUYUMCU DÜKKÂNINI SOYMA GİRİŞİMİ

KUYUMCU DÜKKÂNINI SOYMA GİRİŞİMİ  Edirne’de kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, kentin en işlek caddelerinden biri olan Saraçlar Caddesi’ndeki bir kuyumcu dükkânını soymaya çalıştı. Kuyumcu dükkânının hemen yanında bulunan güzellik malzemeleri satan dükkânından girdiği tespit edilen kişi ya da kişiler, hiçbir şey alamadan kaçtı.  Sabah saatlerinde dükkânı açmak için Saraçlar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp