GÜRKAN’DAN TAZİYE EVİ SÖZÜ

admin

Edirne Doğu Anadolular Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği iftar yemeğine katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, dernek üyelerine taziye evi sözü verdi.

                Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Doğu Anadolular Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Doğu Anadolular Yardımlaşma Derneği’nin Başkanı Yakup Özer ve dernek yöneticileri ile yemekte bir araya gelen Başkan Gürkan, Doğu Anadolular Yardımlaşma Derneği’ni Yakup Özer’in kendisinden taziye evi açılması konusunda bir talebi olduğunu söyledi.

                Dernek yöneticilerinin çok insani bir taleplerinin olduğunu belirten Gürkan, “Dediler ki ‘Başkanım biz Doğu Anadolu’nun farklı illerinden gelip, Edirne’ye yerleşmiş insanlarız. Hayatını artık burada sürdüren insanlarız. Kimimizin bir memleketi var, doğduğu ve büyüdüğü yer aynı. Kimimizin iki memleketi var, doğduğu yer ve doyduğu yer. İkisini de birbirinden ayırmak mümkün değil. Aynı iki kardeş, evlat gibi. O yüzden biz Edirneliyiz ama köklerimizden gelen, atalarımızdan gelen geleneklerimiz var. Bunların en önemlisi bir yakınımızı kaybettiğimizde; biz onun taziyesini gerçekleştiriyoruz. Trakya’da böyle bir adet yok. Trakya’da camiden cenazesi kaldırılır, akşamı duası yapılır. Ama bizde öyle değil, bizde 3 gün taziye evinde toplanılır, yemekler verilir’ diyerek taziye evi için yer istediler. Çok yürekten, samimi bir istekti. Bizden sadece yer istediler. Dediler ki, ‘Siz bize yeri verin biz imece usulü toplanıp, binayı yaparız.’ Yeri de veriyoruz, taziye evini de biz yapıyoruz, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

                BU TOPRAKLAR HEPİMİZİN TOPRAKLARI

                Edirne’nin herkesin şehri olduğunu belirten Gürkan, “Bu şehirde ne sen var ne de ben varım. Bu şehirde biz varız, bu şehir hepimiz. Bu güzel ülkenin, bu vatanın neresinden gelirsek gelelim; neresinde doğmuş olursak olalım. Kars’ta da Iğdır’da da Urfa’da da Batman’da da hiç önemli değil. Önemli olan 781 bin kilometre karenin  neresinde doğduğumuz değil bu vatana hep beraber sahip çıkmaktır. Biz sizlerle birlikte bu vatanda sonsuza kadar yaşayıp, evlatlarımıza bu vatanı daha güçlü, daha güzel bir şekilde emanet edip bu dünyadan göçeceğiz. Bu topraklar hepimizin toprakları. Kimsenin hepimizden daha fazla hakkı yok bu topraklarda. Hiç kimsenin bir diğerinden üstün tarafı da yok” ifadelerine yer verdi.

Doğu Anadolular Yardımlaşma Derneği’ni Yakup Özer de kendilerine verdikleri destekten dolayı Başkan Gürkan’a teşekkür etti.

 496 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN ‘ÖNCE YAYA’ KAMPANYASINA DESTEK

2019 yılının ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edildiğini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ‘Önce Yaya’ kampanyasına Edirne Belediyesi olarak çok inandıklarını ve bu kampanyayı desteklediklerini söyledi. Gürkan, “Edirne Avrupa’ya açılan bir sınır kapısı olduğu için bu kampanyaya en çabuk adapte olan şehirlerden biridir” dedi.                 2018 yılı Ekim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp