GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ ÇOCUKLAR.!

admin

fikri_yalin_koseBüyük Ozan Nazım’ın bu sözlerle başlayan şiiri gelecek için bir özlemi yansıtıyor ve gelecekte beklenen o güzel günleri çocuklara gelecek kuşaklara müjdeliyor. Çocuklar yarınlar için hazırlanan o günlerin zorluklarını göğüsleyecek olan toplumumuzun yapısını oluşturacak. Bugün okulların yanından geçtiğimizde, ve dershaneleri ziyaret ettiğimizde nurlanmış yüzleri cıvıl cıvıl sesleri, Pırıl pırıl giysileri çevresine neşe, huzur veren görüntüleri ile yarınlarımızın en büyük güvencesi olan yavrularımız hepimizin ortak değeridir. Çocuklarımız için ne kadar hizmet sunulsa azdır. Onlar bu toplumun refah düzeyini daha yükseklere taşıyacak nesillerdir. Dünya yaşamı insanlar için fani, Bizler bundan önce yaşayanlar gibi bir süre sonra bu dünyadan göç edip gideceğiz, Geride ülkemiz için yaptığımız iyi ve kötü hizmetler kalacaktır. Gelecekte ülkemizin yönetimini onlara teslim edeceğiz. Bugün okul saralarında eğitimin ilk basamaklarında olan evlatlarımız, her an değişerek yaz boz tahtasına döndürülen eğitim sistemimizle geleceği belirsizleşen görüntüsü ile ne yapacağını şaşıran gençlerimiz. Şaibeli sınavlarla kaderleri ile oynandığını bugün için akılları ermemiş olanlardan habersiz olabilirler. Yarın büyüyüp akılları erdiğinde onlar üzerine oynanan oyunları, hayatlarını karartan dalavereleri ve gençlerin dünyada gelişen bilim ve teknikle yarışmada geri bırakıldıklarını ve onun yerine yöneticilerin kendi kafalarına, ideolojilerine göre dünyaya at gözlüğü ile seyreden insan yetiştirme çabalarını öğrenecekler. Bu amaçla her yıl değişen eğitim sisteminin ve eğitim kadrolarının kendilerine yarattığı engelleri hatırlayacak bizlere, baba ve dedeleri olan bugünkü nesillere hayır dua etmeyeceklerdir. Okullardaki eğitim sistemi ile oynamak aslında ülkemizin geleceği ile oynamaktır. Siz bakmayın eğitimde gösterilmek istenen başarılara. Bundan birkaç gün önce dünya genelinde eğitimle ilgili araştırmada, özellikle matematik ve fen bilimleri alanında dünya genelinde istenilen düzeyde olmadığımızı, uzak doğu ülkelerinin başarısının bizleri katladığını unutmuş görünüyoruz. Eğitimde matematik ve fen dersleri bu konulardaki başarılar eğitim alanındaki gelişmişliği belirleyici derslerdir. Bu dallarda başarılı olamayan öğrencilerin hayatta zor koşullara düştüğünde başarı şanslarının olamayacağını eğitim uzmanlarımız söylüyorlar.

Ezberciliğe dayanan, sınavlarda başarıya kurgulanmış afaki konuları kapsayan eğitim sisteminin ülkeleri bugün ne duruma getirdiğini çevremizdeki ülkeler baktığımızda ortadadır.

Türkiye’mize bu ülkeler arasında yer almak Atatürk Türkiye’sindeki bizlere yakışmaz. Gelecek yıllarda bizim gibi ülkelerin yaşamı daha da zorlaşacaktır. Bunun emarelerini görüyoruz. Ülkemizin gelişen global ekonomi karşısında güçlü olması Ayakta kalabilmesi, kimseye muhtaç olmaması için çalışmak çok topyekun çok çalışmak bizler için kaçınılmaz görev olmalıdır.

Bu yönde başarılı olmanın gelecek açısından yararlı olacak yatırımı da evlatlarımızdır. Bugün okul sıralarında dirsek çürüten h0aftanın 7 günü okul ve dershane arasında gidip gelen çocukluğunu yaşayamayan buna rağmen yarınlara umutla baktığımız yavrularımız olacaktır.

Onlar siyasilerimizin çıkarları için küçük hesaplara feda edilmeyecek kadar değerlidir.

Gençlere “sizin aklınız ermez daha çocuksun hele bir büyü” diye akıllı olmanın yaşta olduğu safsatasına kapılanlar onlara akıl hocalığı yapmaya kalkanlar aslında yanılıyor.

Bugünün çocukları işlenecek değerli bir madenden farksızdır hepsi teknolojinin imkânlarından bilgisayarlar kanalı ile yararlanabiliyor. Onlar emin ellerde yetiştirilmesi eğitilip yarına hazırlanmaları halinde, Atamızın özlem duyduğu, ünlü şairimizin güzel günler göreceğiz diye tanımladığı gençler haline gelecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Genç kuşaklar sadece bugünü değil geleceği de hesaplayabilecek donanıma sahiptir. Örümceklenmiş, kendi çıkarından başka düşüncesi olmayan kafaların buna aklı ermiyor. çok yazık

 209 total views,  2 views today

Next Post

Ormancılardan Tarihi Lezzetler İçin Teşekkür

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Hükümetler arası Platformu (IPBES) ‘’2. Genel Kurulu ve Bölge Danışma Toplantıları kapsamında 7-14 Aralık 2013 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşen etkinliklere verdiği desteklerden dolayı Arslanzade Arif Meriç adına şirket Genel Koordinatörü Recep Dural’a Teşekkür […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp