GÜZELLİKLER PAYLAŞILDIKÇA ARTAR

admin

Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü ve Bulgaristan Kırcaali Rotary Kulübü ortaklığında, Kırcaali Belediyesi katkılarıyla gerçekleştirilen uluslararası Prof. Mustafa Aslıer “Barış” temalı resim sergisi 19 Ocak 2014 Pazar günü saat 14.00’da Kırcaali KRIG Art Galeride açıldı ve bu serginin gerçekleşmesi süresince çok duygulu anlar yaşandı.

kıcaali-sergisi (5)Güzin Ciravoğlu

Kırcaali’nin Kobilyane (Maşkılı) köyünde 1926 yılında dünyaya gelen Türkiye’de özgün baskı konusunda önder Prof. Mustafa Aslıer’in , GRIG Sanat Galerisi’nde “Barış” temalı sergisi açıldı. Sergide sanatçının Avrupa ve Asya’daki en ünlü galerilerde sergilenen 30×40 cm boyutlarında 40 eseri yer alıyor.

“ O DUT AĞACI ÇOCUKLUĞUMDA BIRAKTIĞIMDAN BERİ BURADA BENİ BEKLEMİŞ ADETA…”

Sergi açılışından önce 18 Ocak 2014 Cumartesi köyüne götürülen Aslıer, orada büyük bir ilgiyle karşılandı. Tüm köy halkıyla konuştu, görüştü ve anılar bugüne taşındı. Aslıer , “İnsanın doğduğu topraklardan uzun süre ayrı kaldığında özlemin artık karasevdaya dönüştüğünü” söyledi.

kıcaali-sergisi (3)Güzin Ciravoğlu

Bu buluşma köylü halkın yoğun sevgisi ve gururu ile bir bayram sevincine dönüştü. Çocukken dallarından yemiş topladığı dut ağacının önünde yıllar sonra bulunmakla Prof. Aslıer’in çocukluğunun izleri herkesi şaşırttı.

Orada bu heyecanı paylaşan herkese duygularını şu sözlerle dile getirdi :” Bu sergi benim burada bulunan tüm dostlara sunduğum bir buket çiçektir.”

Prof. Mustafa Aslıer’in köyünü ziyaretinden sonra akşam yemeğinde duygu ve düşünce paylaşımı devam etti. İki ülke arasındaki iki önemli kulübün böylesi bir projede buluşması büyük değer taşımaktadır. Bu yemekli toplantıda Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü Başkanı Güzin Ciravoğlu, 2420.Bölge Guvernörü Haluk Ulusoy ve Türkiye’den gelen heyet, Bulgaristan 2482 Bölge Guvernörü Dr. Valentin Stoyanov ve Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Gavrail Gavrailov bu büyük sosyal sorumluluğun önemi konusunda konuşma yaptı , plaketler sunuldu.

kıcaali-sergisi (4)

Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü Başkanı Güzin Ciravoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“İnsan olarak çevremize, ülkemize, dünyamıza karşı sorumluyuz. Elbette aynı oranda sanatçılarımıza karşı sorumluyuz. Bir sanatçı, nasıl toplumların kültür hazinelerini oluşturuyorsa, o toplumların görsel yansımasını ortaya çıkartıyorsa ve bu konuda kendini sürekli sorumlu hissediyorsa bu toplum da o sanatçılardan sorumludur. Bu sorumluluk duygusuyla kurulan sosyal kulüpler, insanlığa olan inançla gerçekleştirdikleri sosyal projelerle toplumun daha da ileri gitmesi için çalışmalar yapıyor. “Rotary ile Yaşamları Değiştirin” idealinde olan Rotary topluluğu içindeki Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü’nün gerçekleştirmiş olduğu bu sergi, sadece sanatçı Aslıer şahsında tüm sanatçılara vefa borcunu ödeme uğraşı değil, bizim olan tüm ulusal ve evrensel değerlere sorumluluğumuzun da simgesidir.”

kıcaali-sergisi

“BU SERGİ BENİM BURADA BULUNAN TÜM DOSTLARA SUNDUĞUM BİR BUKET ÇİÇEKTİR.”

19 Ocak 2014 Pazar günü saat 14.00’da Kırcaali KRIG Art Galeride açılan Barış temalı serginin açılışı da büyük ilgi gördü. Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü Başkanı Güzin Ciravoğlu, 2420.Bölge Guvernörü Haluk Ulusoy ve Türkiye’den gelen yaklaşık 70 kişilik heyet, Bulgaristan 2482 Bölge Guvernörü Dr. Valentin Stoyanov ve Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Gavrail Gavrailov sergiyi açtı. Büyük ilgi gören sergiye sanatçının meslektaşları ve akrabaları, Kırcaali’de kültür ve sanat çevresinin önde gelen isimleri ve çok sayıda vatandaş geldi. Sanatçıyı ve konukları selamlayan KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva Prof. Dr. Aslıer’i tanıttı. 1939 yılında 13 yaşındayken Kobilyane’nin Çatak Mahallesi’nden ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç eden dünyaca ünlü Prof. Dr. Mustafa Aslıer, özgün baskı sanatı alanında bir mihenk taşı olarak kabul edilir. O, sık sık uluslararası bienallerinde ve gravür, baskı ve özgün litografi sergilerinde Türkiye’yi temsil ediyor. Dünya çapında düzenlenen 50’den fazla sergide yer alan sanatçı medya ve dünya ansiklopedilerinin de belirtildiği gibi, sanatında ve yaptığı incelemelerinde yüzyıllar öncesine dayanan teknikleri analiz edip, tanıtarak modern yorumlar şeklinde sunuyor. Ayrıca özgün baskı sanatı konusunda yazdığı kitapları da var. Konuğunu ağırlamaktan şeref duyduğunu ifade eden Nikolaeva, Kırcaali’de açılan serginin Balkanlar’daki milletler arasında kardeşlik kurulup, işbirliği yapılması açısından büyük önem arz ettiğini paylaştı. Sanatçının 75 yıl sonra doğduğu topraklara geri dönerek barışı getirdiğini ifade etti.

kıcaali-sergisi (6)

Prof. Dr. Aslıer’e “Hoş geldiniz!” diyen Müh. Hasan Azis, Kırcaali’de Prof. Aslıer’iKırcaali’de görmekten gurur duyduğunu ifade etti. Kırcaali’de doğup büyüyen dünyaca ünlü bir sanatçının 75 yıl sonra tekrar memleketine gelmesinin büyük bir olay olduğunu belirtti. Ayrıca Türkiye ve Bulgaristan’ın iki bölge guvernörünün ilk defa Kırcaali’de görüşmesine dikkat çekti. Barışın nerede gündeme gelirse gelsin, daima aktüel bir mesele olduğunu, fakat Kırcaali’de çok özel bir anlam taşıdığını ifade etti.

kıcaali-sergisi (2)

İnsanlar, ayrı nesiller, etnik gruplar, milletler arasındaki ve gözümüzde olan barıştan söz ederek, sanatçının eserlerinde hepsini görebileceğimizi söyledi. Bugünkü olayın gerçekleşmesinde Edirne Mimar Sinan ve Kırcaali Rotary kulüplerinin başkanları ve iki bölge guvernörlerinin oynadığı büyük rollerine dikkat çekerek, teşekkürlerini sundu. Prof. Aslıer’in memleketine geri gelmekle vatanına saygısını gösterdiğini ve herkese insanın her nereye giderse gitsin, er veya geç doğduğu yere geri döndüğüne dair güzel bir ders verdiğini ifade etti. Sanatçı Başkana Türkiye’de basılan resimli albümlerinden hediye etti. Prof. Aslıer, 68 yıl resim sanatı yaptığını ve 50 yıl da resim hocalığı yaptığı için kendini şanslı hissediyor. Doğduğu topraklardan uzun süre ayrı kaldığı için memleketine olan sevgisinin kara sevdaya dönüştüğünü paylaştı. Bugüne kadar hep memleketini ziyaret etme hayaliyle yaşadığını ve bunun gerçekleşmesi için girişimde bulunan başta kendisi için kitap da yazan öğrencisi Levent Tosun’a, Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü Sekreteri Nihat Öztaş’a Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Gavrail Gavrailov’a,Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü Başkanı Güzin Ciravoğlu’na,ev sahipliği için Hasan Aziz’e ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

kıcaali-sergisi (7)Güzin Ciravoğlu

SANAT VE DOSTLUKLA MUHTEŞEM BULUŞMA

Sanatçı, “Şimdi resimlerimde Bulgaristan’da ve Türkiye’de yaşayan insanların birbirinden hiçbir farkı olmadığını göreceksiniz. İnsanların acı ve tatlı duygularını biçim ve renk şeklinde ifade ettiğimi görmeye çalışın ve bu resimlerimi böyle bir hayırlı törene getirdiğim çiçek demeti olarak kabul edin” sözleriyle bir sanatçı gözüyle sanatın kültürün en önemli köprüsü olduğunu bir kez daha gösterdi.

kıcaali-sergisi (1)

Doğduğu toprakları ziyaret etmenin verdiği enerjiyle kendisini 20 yaşında hissettiğini ifade eden Aslıer, sanatın ve dostluğun paylaşıldıkça çoğalacağını belirtti. 2420. Bölge Guvernörü Haluk Ulusoy, Belediye Başkanı Hasan Azis’e bu yılki sloganlarının “Rotary Kulüp ile Yaşamları Değiştirin” olduğunu paylaşarak ileride işbirliğin devam etmesi dileğiyle bir plaket sundu. Ayrıca Bölge Guvernörü Dr. Valentin Stoyanov adına da insanların yaşamlarını değiştirmek üzere desteğini esirgememesi nedeniyle Başkan’a bir Rotary rozeti taktı. Barış temalı bu anlamlı sergi 26 Ocak’a kadar ziyarete açık kalacak.

 

 

 278 total views,  2 views today

Next Post

Dr İlker Salih Canıtez toprağa verildi

Elim bir trafik kazasında yaşamını yitiren Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi 42 yaşındaki Dr İlker Salih Canıtez Eski Cami’de öğlen Namazı sonrası kılınan cenaze namazı sonrası Buçuk tepe’de Toprağa verildi. Cenaze törenine Trakya Üniversitesi öğretim üyeleri Canıtez’in arkadaşları, merhum’un öğrencileri, öğretmenler ile yakınları katıldı. T.Üniversitesi mimarlık Fakültesi Yardımcı Doçent […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp