GÜZELLİKLERİ DE GÖRELİM

admin

                             GÜZELLİKLERİ DE GÖRELİM

Ulusal televizyon ve gazetelerde her gün temcit pilavı gibi sunulan haberleri bu arada iç karartan görüntüler açıkoturumlar, siyasilerimizin bitmek bilmeyen dalaşmaları, söz düelloları nedeniyle insanlarımız hayatlarından beziyor içleri kararıyor. Böyle bir ortamdan halkın etkilenmemesi mümkün mü?

Halk, büyüklerimiz, başımızdakiler böyle yapıyor, birbiri ile kavga ediyor doğrusu bu ise ben niye etmeyeyim diye düşünmezler mi?

Ortalık imam cemaat misaline dönmüşse bunda kimin suçu var.

İnsanlarımızın bu kısır çekişmeler arasında ve geçim zorlukları ile cebelleşmeden çevresinde olup bitenlere bakıp yorumlayacak halleri kalmadı.

Bu hır gür ortamından çevremize bir bakalım. Edirne ana caddelerindeki renk renk çiçekler yeşerip gelin gibi süslenen ağaçlar çevremizdeki yeşil alanlar doğanın kış uykusundan uyanması bakmasını bilenler doğayı sevenler için ne güzel görüntüler değil mi? Maişet derdi, günden güne zora giren yaşam koşulları insanlarımızın bu güzelliklere karşı adeta gözlerine perde çekti.

Kaç insanımız gökyüzünde ayın hilal mi tam ay mı, yıldızların bize gülümsemesinin farkında. Bu güzelliklere bakıp mutlu olabiliyor Gökyüzünün güzelliklerini seyrederek derin nefes alarak “oh baharda doğa ne kadar güzel, bunlar huzur verici görüntüler”  diyebiliyor. İnsanlarımızın geçim şartlarındaki güçlükleri insanlarımızın günlük meşguliyeti doğanın güzellikleri ile bağlarımızı kopardı.

Bu arada ömür yılları birbiri ardına gelip geçiyor, Dünyada misafirlik dönemimiz tükeniyor.

Baharın bu güzelliklerine erişmeden bu dünyadan göçüp giden binlerce insanımız,  yakından tanıdığımız dostumuz var.

İnsanın doğasında olsa gerek elimizdeki ile bir türlü yetinmiyoruz.

İnsanoğlu kapısından taşsa da daha fazlasına sahip olmak için birilerinin omzuna basarak yükselmek huyundan vazgeçmiyor.

Bu hırs başkalarının sırtından kene gibi yaşama alışkanlığı olan insanlarımız arasında barış ortamını da zedeleyip yok ediyor.

Bu açgözlülük, tamah kazanma hırsı neden?  Bu durum eğitim sisteminden mi kaynaklanıyor yoksa medya yönlendirmesi mi oradaki dizi filmlerindeki görüntüler mi,  Tüm bunlar kitle örgütlerinin duyarsızlığı olanların sineye çekilmesi toplum barışına büyük darbe vuruyor.

Toplum arasında son yıllarda yoğunlaşan yok yere kırgınlıklar, Yaşamın her alanında düğün derneklerde kahvelerde maçlarda sokaklarda çevresine terör estirenler zonta takımları mafya özentisi görüntüler aslında bizim toplumumuza yakışan görüntüler değil. Her geçen yıl medeni bir toplum olacağımız yerde medenice dostça kardeşçe yaşamaktan uzaklaşıyoruz.

Huzur bozucu ortamların, adli vakaların köyler yerine büyük kentlerde yoğunlaşması da çok ilginç.

Hani şehre gelince daha medeni bir ortama gelecektik, Daha uygar olacaktık. Şehir ortamına ayak uyduracaktık.

Bu özlemler şehir yaşamlarına büyük oranda yansımadı. Bırakınız medeni olmayı, köylerden şehirlere göç edenler geldikleri yerlerin güzel geleneklerini adetlerini güzelliklerini terk ederek kendileri ile yabancılaştılar.

Yıllardın devam eden birbirinden güzel dayanışma,  gelenek ve görenekleri bir biri ardına yok oldu. Bazılarının kentlerin mafyavari, huzur bozucu yönlerini kendilerine örnek almaları ile kentlerimiz yaşanmaz hale geliyor.

Sadece bizlere has başka ülkelerin gıpta ile baktıkları güzelliklerimiz ne yazık ki yok olma noktasına geldi.

Bu kaos ortamında insanlarımız çevresindeki doğanın güzelliklerinin de farkında olmuyor.

Buna karşın doğa, insanlar gibi nankör değil insanların dünyamızdaki güzellikleri yok etme çabalarına karşı bahar geldiğinde yine en güzel yüzünü insanlarımızın hizmetine sunuyor.

                              ÖZLÜ SÖZLER

En hayret edici görüşlerden biri, bir insanın, bağımlı insanlardan bağımsız fikirler beklemesini hayal etmesidir.

                    Sigmund Graff     

 111 total views,  2 views today

Next Post

Üniversite Öğrencisinin Çarptığı Genç Kadın Hayatını Kaybetti

Edirne’de Atatürk bulvarında aşırı hız ve dikkatsizlik nedeniyle meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü. Atatürk Bulvarı yeni sanayi mevkiinde Trakya Üniversitesi öğrencisi O.M.S’nun kullandığı 06 MFM 23 plakalı lüks araç yaya geçinde Canan Dağdelen’e çarptı. Kazanın etkisi ile 45 metre ileri fırlayan kadın olay yerinde hayatını kaybederken araç sürücüsü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp