GÜZELLİKLERİN FARKINDA OLMUYORUZ

admin

fikri_yalin_koseBugün siyasi haberlerin stresinden kurtulup doğa güzelliklerinden söz etmek istedim. Bahar aylarını yaşıyoruz. Kış boyunca uykuya yatan doğa bahar geldiğinde uyanıyor, yeryüzüne güzelliklerini sunuyor.

Çıplak ağaçlar kuruyan toprak bu aylar geldiğinde taçlanıp gelin gibi süsleniyor, bakmasını belen insanlara gülümsüyor. Doğanın bu güzelliği insanlarımız açısında da huzur ve mutluluk kaynağı olmalı. Kış aylarının kasvetli ve insanın içini karatan günleri yerine baharın güzel insanlara gülümseyen günlerine bırakır.

Göz açıp kapayıncaya kadar gelip geçen bahar günlerinin güzelliklerinden yeterince yararlandığımızı bahar havasını doyasıya teneffüs ettiğimizi söyleyebilir miyiz?

Günümüzde insanların günlük yaşamındaki geçim zorlukları, insanların doğadan kopmasına güzelliklerden yeterince faydalanmamasına baharın gülen yüzünün insanlara yansımamasına neden oluyor.

Bahar ayının güzel günleri çevredeki yeşillik mis gibi kokan çevre bir bakıyorsunuz göz açıp kapayıncaya kadar gelip geçiyor. Bir bakıyorsunuz bahar bitivermiş. Doğanın insana huzur veren görüntüsü yok olmuş. İnsan ömrü sınırlı bir dahaki bahara ya kısmet.

Toprağın güzellikleri yanında bahar aylarında gökyüzündeki ay yıldızlar, bulutlar havada turlayan kuşlar da bahar güzelliğine ayrı bir renk katar. Geçim zorluğu içinde çırpınan insanlarımızdan kaçı bu güzelliklerin farkına varır. Maişet derdi insanlarımızı doğa güzelliklerinden koparıyor.

Toplumumuz da doğal güzelliklerin yerini suni güzellikler kapladı. Evlerin balkonlarında işyerlerimizde doğal çiçeklerin yerini yapma çiçekler aldı. Bunların en güzel olanları dahi doğal bir tutam kır çiçeğin yerini dahi tutamaz.

Böyle günlerde köyümüzde kutladığımız “Mart dokuzu” adında kutlamaları hatırlattı. O gün geldiğinde ailelerimizde bir telaş başlardı.

Evlerde yemekler, börekler soğan kabuğu ile boyanan yumurtalar hazırlanırdı. Okulca kırlara çıkmanın ayrı bir zevki vardı. Kırlarda oyun oynar, yumurta tokuştururduk.

Özellikle ormanın kuytu yerlerinde topraktan yüzünü gösteren mor menekşe ve sarı sümbülleri bulduğumuzda sevincimiz bir kat daha artardı. Yumurtayı kaşığın içine koyarak ve çuvalın içine girip yarış yapardık.

Aradan uzun süre geçmesine karşın köyümde geçen o günlerin güzellikleri doğa ile baş başa geçen çocukluk anılarım bugüne kadar canlılığını koruyor. Günümüz için kara mizah yapmak istemem fakat çevremize baktığımızda yerde beton otların havada uçan kuşların derelerdeki canlıların türlerinin azaldığını görüyoruz. Doğanın güzelliklerini kendi ellerimizle yok ediyoruz.

Bulgaristan’a yaptığımız gezide kuşların konakladığı gölleri gördüm. Ve bunlar bizde neden yok ülkemizde kuş türleri neden azalıyor diye üzüntü duydum. Turistler bu göllerin çevresine gelip kuşları izliyorlarmış. Bizde doğa güzelliklerine hoyratça yaklaşmamız ve tarımda aşırı ilaçlama sonucunda yüzlerce canlı yok oldu.

İnsanın doğaya yaptığı zararı hiçbir canlı yapmıyor.Yaşamımızın parçası olan doğa zenginliklerini kendi ellerimizle heba ediyoruz. Kırlangıçlar, leylekler ve diğer göçmen kuşlarının sayısı her geçen yıl azalıyor. Köylerde onlarca leylek yuvası vardı şimdi ara ki bulasın doğanın güzellikleri küstürdük. Komşu ülkelerde ormanlık alanları gördükçe kıskanıyorum.

Bunlar bizde neden yok diye üzüntü duyuyorum.Bir zamanlar bizde de ayni güzellikler vardı kendi ellerimizle yok ettik.Ormanlar meyve ağaçları ve bağlar yok oldu.şimdi yağmur yağmıyor diye bahar aylarında  yağmur duasına çıkıyoruz. Ormanlık yerlere yağan yağmurun neden yağdığına kafa yormuyoruz. İbret alınması gereken doğa olaylarından ibret alamıyoruz. Çok yazık.  

BAYRAMDAN HABERSİZ OLANLAR DA VAR

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramımız kutlandı. Ülkemizi gelecekte emanet edeceğimiz yavrularımızın bayramı bu. Bakıyoruz bu bayramdan habersiz hatırlamak istemeyen çevreler de var.

Onlara göre bayram olmuş ve olmamış fark etmiyor. Bayram öncesi bu kesimlerden belki kutlama mesajları ile bayramı hatırlarlar diye bekledik o da olmadı. Ulusal Basın organlarımızın bir bölümü de bu Milli Bayramımızı yok saymış. Bayram gününde Manşetlerine başka konularına taşımış. Bu Ulusal Bayramların neden farklı şekilde kutlanmak istendiğinin çarpıcı göstergesi. Öyle sanıyorum ki, önümüzdeki yıl bayram etkinlikleri bugünkünden daha da farklı olabilir. Bayramın milliliği bir kenara atılarak sıradan bir şenlik havasına büründürülür. Bunun adı da sözde Ulusal Bayram olur. Daha sonraları sıra diğer bayramlarımıza gelecek. Bu bayramımızı ”Bugün 23 Nisan Mutlu oluyor insan” coşkusu ile kutlanmasının ardından, bugünkü görüntüsü ile Milli Bayramlarınız “ Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime ”konumuna geldi.

 122 total views,  2 views today

Next Post

Edirne’nin Dört Bir Yanında Bayram Kutlaması

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı daha önceki yıllarda olduğu gibi tören alanındaki kutlaması yapılmıyor. Edirne valiliğince hazırlanan protokol gereği. Farklı yörelerde gösteriler şeklinde kutlamalar gerçekleşti. İki köprü arasındaki Arslanlı Bahçe de yapılan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamındaki programda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp