Telefon
WhatsApp
03-09 EYLÜL HALK SAĞLIĞI HAFTASI

3-9 Eylül tarihleri arası “Halk Sağlığı Haftası” olması münasebetiyle toplumun sağlık bilincinin artırılması, hastalıklar meydana gelmeden önlenebilmesi, koruyucu hekimliğin daha etkin sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi konusunda halkı bilgilendirme bilinçlendirme ve farkındalık oluşturmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Saraçlar Caddesinde stant açıldı. Açılan stantta “Kronik Hastalık Tarama ve İzlemleri” teması vurgulandı.


Stantta görevli uzman sağlık ekiplerimiz tarafından ziyaretçilerin, şeker, tansiyon ölçümleri yapılarak beden kitle indekslerinin hesaplanmasının yanında alana kurulan mobil röntgen aracımızda akciğer grafisi çekimi yapılarak toplum sağlığını ilgilendiren birçok konuda el broşürü dağıtımı ve bilgilendirme yapıldı.
Kurulan standı ziyaret eden Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM, basın açıklaması yaptı, stantta tarama yaptıran vatandaşlarla sohbet ederek sorularını yanıtladı.

Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM3-9 Eylül tarihleri arası “Halk Sağlığı Haftası” nedeniyle yaptığı açıklamada; “Tüm çalışmalarımızı halkın sağlığını korumak, daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunmak, daha uzun ömürlü ve daha kaliteli bir toplum oluşturma düzeyinde yapmış bulunmaktayız. Bildiğiniz üzere sağlıkta 2. Basamak, 1. Basamak sağlık hizmetlerimiz var. Halk Sağlığı dediğimiz zaman 1. Basamak sağlık hizmeti. Özellikle Aile hekimliği ön plana çıkmakta. Malumunuz üzere sistemimizin en önemli parçalarından biri aile hekimlerimizdir. Aile hekimlerimizin tek görevi sadece hasta muayene etmek, ya da reçete yazmak tedavi yazmak değil. En önemli parçalardan biri kronik hastalıkların taranması ve takibi. Özellikle 18 yaşından sonra senede en az bir kez Karın çevresi, boy, kilo ve tansiyonumuza baktırmamız lazım. Özellikle bunun için Aile Hekimimize baş vurmamız lazım. Yine 40 ve 65 yaşından sonra özellikle kronik ve kalp hastalıkları açısından gerekli tetkiklerimizi Aile hekimimize baş vurarak yaptırmamız lazım.”dedi.

 

 

“Bulaşıcı olmayan hastalıklar Dünyadaki en önemli ölüm sebeplerinden biridir.”

Kronik Hastalık takibinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Yıldırım; “Covid bildiğiniz gibi bir bulaşıcı hastalıktır. Ama kronik kalp hastalıkları, kronik Akciğer hastalıkları, obezite, Şeker Hastalığı, diabed, bulaşıcı olmayan hastalıklara girmektedir ve bulaşıcı olmayan hastalıklar Dünyadaki en önemli ölüm sebeplerinden biridir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sağlık Bakanlığı olarak Bulaşıcı olmayan hatalıklardan ölümleri 2025 yılına kadar % 25 oranında azaltmak gibi bir hedefimiz var. İşte bu hedeflere ulaşmamızda en önemli mekanizma yani 1. Basamak Aile Hekimlerimizdir. Çok değerli ve nitelikli aile hekimlerine sahibiz. Bizim ricamız vatandaşlarımız kronik rahatsızlıkları için en az yılda 1 kere Aile hekimlerine baş vurmalarını ve burada kronik rahatsızlık takiplerini yaptırmalarını rica ediyoruz. Böylelikle daha kaliteli, daha uzun ömürlü bir toplum oluşturmayı hedefliyoruz. Yine vatandaşlarımızdan ricamız Aile hekimleri ile kronik hastalık takiplerinde diyaloglarını hiçbir zaman kesmemeleridir. Çünkü yine 1. Basamakta sağlıklı hayat merkezleri dediğimiz, Sağlık Bakanlığımız tarafından kurulan ve Edirne Merkezde iki tane olan “Sağlıklı Hayat Merkezleri”ne vatandaşlarımızın sık sık gelmesini sağlamak. Çünkü bizim Sağlıklı Hayat Merkezlerimizde psikologlarımız, Fizyoterapistlerimiz, çocuk gelişimcilerimiz, diyetisyenlerimiz var ve tamamıyla ücretsiz hizmet vermekteyiz. Aslında saç ayağı Aile Hekimimize baş vurmak, Aile Hekimimizin yönlendirmesi ile Sağlıklı Hayat Merkezlerine giderek sürekli takiplerimizi yaptırmak üzerine kurulu. Böylece bizde gelişebilecek kronik kalp hastalıklarını, obeziteyi, şekeri, kronik Akciğer Hastalıklarını önceden tespit etmek daha hızlı ve daha kolay tedavi etme yoluyla vatandaşlarımıza daha uzun ve kaliteli bir ömür sürmesini sağlayabiliriz. Bizler 7/24 vatandaşlarımızın sağlığı için görevimizin başındayız. Halk Sağlığı Haftasının hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği