Telefon
WhatsApp
325 TESİSTEN BİRİ EDİRNE’YE

Geçtiğimiz Mart ayında Dünya Su Günü dolayısıyla açılışı yapıldığı duyurulan 325 tesisten sadece birinin Edirne’de olduğu anlaşıldı.
Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin katılımıyla Dünya Su Günü "Su Vatandır" etkinliği Saray’da yapılmış ve 325 tesisin hizmete açıldığı duyurulmuştu.
Konuya ilişkin bir soru önergesi veren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ ye “Açılışı yapılan tesisler arasında seçim bölgem olan Edirne İlinde kaç adet tesis vardır? Ve bunlar hangileridir? Eğer bu tesisler arasında Edirne ilinde olanlar var ise her birinin güncel fiyatlarla maliyeti ne kadardır?” sorularını yöneltti.
Gelen cevapta ise Edirne’nin AKP iktidarında uğradığı haksızlık net olarak görüldü. Cevap ’ta; açılışı yapılan ve toplam değeri 4,6 milyar olarak belirtilen tesisler içerisinde Edirne ilinde sadece Keşan – Sazlıdere Barajı sulaması işinin olduğu ve bunun da 2022 fiyatlarıyla 14.613.980 lira olduğu belirtiliyor. Oysa yine DSİ’nin sitesinde, Sazlıdere Barajının 2015 yılında bitirildiği görülmekte.
Vermiş olduğu soru önergesine gelen cevabı değerlendiren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip olan illerinden olan Edirne’mize gerekli yatırımlar maalesef yapılmıyor” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Çömlekköy Barajına iz ödenek verilmesini neredeyse üç gün üç gece kutlayan AKP’liler Edirne’nin hak ettiği yatırımları alması konusunda suskun. AKP şatafatlı açılışlar yapmayı seviyor. Biz de dünya su günündeki açılışları sorduk. Gelen cevaba göre; Edirne 325 yatırımdan birine sahi. 4,6 milyarlık yatırımdan sadece 14,6 milyonluk pay almış. Açtıklarını söyledikleri Sazlıdere Barajı DSİ’nin sitesine göre 2015’de işletmeye alınmış. ‘Yok, şimdi hizmete aldığımız sulama kısmı’ diyorlarsa, sulaması sistemleri tamamlanmış sulama barajı ne işe yarar? Yedi yıldır neyi beklediler? Çakmak Barajı da öylece duruyor. Sulaması bir türlü bitirilmedi. Ne zaman bitirileceği de belli değil. Söylenen tarihler hep ileriye kayıyor.
Çömlekköy Barajı yatırım programına alındı diye AKP’liler neredeyse üç gün üç gece davul çaldıracaklardı. Oysa ayrılan para bin lira iz ödenek. Yatırım programına almakla bu işler bitmiyor. Para ayrılması ve net olarak bitirileceği tarihin belli olması gerekir. Trakya’nın GAP’ı Çakmak yıllardır bitirilemiyor. Daha önceki yatırım programlarına bakarsak çoktan bitirilmeliydi.
Sonuçta bu işler gösteriş yaparak, ‘şu kadar tesis açtık’ demekle olmuyor. Her yıl toplu açılışlar yapıyorlar ama ortada sulanamayan tarlalar duruyor. Edirne’ye yapılan haksızlık ise ayrıca bizleri üzüyor.”

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği