Telefon
WhatsApp
AKM’DE DİKKAT ÇEKEN KIŞ HASTALIKLARI KONFERANSI

Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde  “Kış hastalıkları, grip, infulanze ve son haliyle covid 19 nedir? Diş hekimleri ve halkımız nasıl korunmalı?”  temalı konferans gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen  Konferansta , Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Galip EKUKLU hastalığa nasıl tanı konduğu hakkında yaptığı açıklamada; “Üst solunum yolu hastalıkları belirtilerinden bazıları olan burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş virüsün önde gelen belirtilerinden. Bu belirtilere ilaveten COVID-19 tanısı için, son 14 günde hasta biriyle yakın temas öyküsü olması gerekiyor. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabiliyor. Günümüzde bunların dışında pek çok yeni belirti eklendi.  Tanı için polimeraz zinvir reaksiyonu (PCR) ile virüsün genetik parmak izine bırakılan laboratuvar testleri kullanılıyor.

“Nasıl Bulaşıyor?”

Nasıl Bulaştığı hakkında bilgi verecek olursak; Yeni Coronavirus de diğer Coronavirusler gibi solunum salgıları ile bulaşıyor. Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme konuşma sırasında çevreye saçılan virüs içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozolarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden oluyor. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için temas (1 metreden yakın) gerekli.” Dedi.

kis-hastaliklari-konferansi (3)

 

Konferansla ilgili açıklama yapan Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasret Kolcular: “Edirne Diş Hekimleri Odası olarak covit 19 pandemisi nedeni ile uzun bir süre ara verdiğimiz bilimsel etkinliklerimizin startını veriyoruz. İlk konumuz kış hastalıkları (grip, soğuk algınlığı, influenza) ve covid 19 da son durum nedir, diş hekimleri ve halk olarak nasıl korunalım. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalında görevli hocamız sayın Profesör Doktor Galip Ekuklu bizleri bilgilendirdi. Hocamıza çok teşekkür ediyoruz.” Dedi.

kis-hastaliklari-konferansi (1)

Konferans sonunda Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasret Kolcular, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Galip EKUKLU’ya  katılımlarından dolayı teşekkür ederek plaket ve  çiçek takdim etti.

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği