Telefon
WhatsApp
CHP'Lİ NAZLIAKA “KADIN HAKKINI SAVUNUYOR MUŞ GİBİ YAPARAK, SAVUNAMAZSINIZ”

'Yaşam Hak' projesi kapsamında Edirne'ye gelen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka, CHP İl Binası önünde Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı,İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, Merkez İlçe Başkanı Av. Burak Güngörmedi, İl ve İlçe teşkilatı tarafından karşılandı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (9) CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (4) CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (10) CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (6) 

 

Edirne Belediyesi’ni ziyaret eden Nazlıaka’yı Başkan Gürkan ve eşi Esra Gürkan Belediye binası önünde karşıladı. Edirne’deki sıcak ilgiden büyük memnuniyet duyan Nazlıaka; “Edirne Belediyesi'nin Atatürk Kültür Merkezi'ndeki ilk etkinliğini örgütümüzle gerçekleştirdik. Muhtarlarla, STK temsilcileriyle ve örgütümüzle buluşmanın onurunu yaşadık..Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ı makamında ziyaret ettik. İçerisinde ulu önderimiz #Atatürk’ün odasını barındıran belediye binamızda tarihte yolculuk yaptıran değerli başkanımıza ve eşi Esra Gürkan ile ekibine çok teşekkür ederiz.”dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (18) CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (19) CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (20) CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (17) 

İl Başkanlığı Binasını ziyaret eden CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka daha sonra Edirne Belediyesi’nin Atatürk Kültür Merkezi’ndeki ilk etkinliğe katıldı. Muhtarlarla, STK temsilcileriyle ve parti örgütüyle buluşmanın onurunu ve mutluluğunu yaşayan Aka, ‘Yaşam Hak’ protokolünün imza töreni için geldiği Edirne’de  yaptığı konuşmada; “Ak Parti Milletvekili Fatma Aksal’ın İstanbul sözleşmesi ile ilgili tutumu konusunda eleştiride bulunarak, Her kadının eşitlikçi olmadığını ifade ederek, “Ak Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’a, İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece yarısı bir kişinin iki dudağının arasına sıkışmış bir kararla fesih edilmesiyle ilgili düşüncesini sordum. Toplantıyı terk etti” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, ‘Yaşam Hak’ projesi kapsamında Edirne’de partililerle bir araya geldi. CHP’li Nazlıaka’nın programı, açılışa hazırlanan Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, Edirne Barosu Başkanı Avukat Tacettin Sivrikaya ile partili kadınlar katıldı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (11)

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, kadınların parlamentoda temsil oranlarına değinerek, 1935 yılında yüzde 5 olan kadın milletvekili oranının 2022 yılında yüzde 17 oranında olduğunu belirtti. Nazlıaka, Türkiye’de 17’lik orana karşın Birleşik Arap Emirliklerinde kadınların yüzde 22, Suudi Arabistan’da ise yüzde 19 oranında mecliste yer aldığını anımsattı. CHP iktidarında İstanbul Sözleşmesi’ni tekrar uygulamaya koyacaklarını söyleyen CHP’li Aylin Nazlıaka, Ak Parti Edirne Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Fatma Aksal’ı eleştirdi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (16)

Nazlıaka, “Biz iktidara geldiğimizde yaşamak projesini bir sivil toplum örgütüne dönüştüreceğiz. Çünkü Genel başkanımızın bir sözüdür kadınlara, ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesini yeniden uygulamaya koyacağız. Edirne eşitlikçi bir kent, burada aydın erkekler, eşitlikçi kadınlar var. Ama her kadın da eşitlikçi değil. İstanbul Sözleşmesi’den bahsetmişken Ak Parti Milletvekili Fatma Aksal’a değinmeden edemeyeceğim. Kendisi biliyorsunuz aynı zamanda Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı. Ne beklersiniz ondan; kadın haklarına sımsıkı sahip çıkmasını. Biz kendisiyle birlikte bir etkinliğe katıldık ve ben orada kendisine sadece bir soru sordum. Dedim ki; İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı bir kişinin iki dudağının arasına sıkışmış bir kararla fesih edilmesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz, bu konudaki fikriniz nedir dedim. Toplantıyı terk etti. Ben sadece soru sormuştum. Sanıyorum verecek cevabı yoktu. Bizlerin mecliste fikri hür irfanı hür vicdanı hür milletvekillerine ihtiyacımız var. Kadın hakkını savunuyor muş gibi yaparak, savunamazsınız” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (14)

 

“ATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NDEKİ İLK ANLAMLI ETKİLİK”

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, programda yaptığı konuşmada, Atatürk Kültür Merkezi’nde ilk etkinliği kadınlar için düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Gürkan, “Atatürk Kültür Merkezinde ilk kez düzenlen bir etkinlik. O etkinlikte kadınlar için düzenlediğimiz bu etkinliğimiz. Uzunca süredir bu kültür merkezini bitirmeye çalışıyoruz. Tabi ekonomiden bahsetmeye gerek yok ekonomiyi en iyi şoförler, satıcılar bilir derler ama bence en iyi ekonomiyi kadınlar bilir. Çünkü onların çalınmasının dışında birde, yönetmek zorunda oldukları evlerin ekonomisi var. Mutfak var, çarşı var, Pazar var o yüzen ekonomiyi en iyi bilen olan kadınlarımız. Bu şartlarda yeni bir bina yapabilmek yeni bir yer açabilmek gerçekten çok zordu. Biz burasının inşaatına başlarken dedik ki, orasın adı Edirne’de ilk kez bu anlamda bir isim veriliyordu ‘Atatürk Kültür Merkezi’ olacak dedik. Her şeyden kıstık her şeyi kapattık burasını bitirmek istedik. Sevgili Çiğdem kızım Aylin Nazlıaka’nın geleceğini bana söyleyince, ‘ başkanım nerde yaparız dedi’ dedim ki Cumhuriyetin kurucusu Cumhuriyet Halk Partisinin kurucusu CHP’nin Kadın Kolları Genel Başkanı Gelecekse o tüm kadınlarımız gibi Cumhuriyetin bir kadınıdır, Atatürk’ün kızıdır o yüzden bu etkinliği Atatürk Kültür Merkezinde yapmak lazım dedim” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (13)

CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı, İl kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, son yerel seçimlerde Edirne’de il genel ve belediye meclisinde kadınların ilk sıraya yazıldığını, bunun da sevindirici olduğunu ifade etti.

Gegeoğlu, “Son yapılan yerel seçimlerde Türkiye de ilk defa Belediye Meclisi ve il genel meclisi listelerinde kadınlarımız ilk sıraya yazılmış ve karar mekanizmalarında yer almışlardır. Edirne Belediyesi tarafından açılan kadın merkezlerimiz, meslek kurslarımız ve kreşimizle de sosyal hayata dahil olma noktasında güzel işlere imza atılmaktadır. Yeter mi elbette ki yetmez. Ne zaman ki eşit temsil parlamentoda, bürokraside, iş hayatında ve sosyal hayatta gerçekleşecek; işte o zaman ulu önderimizin hayalini kurduğu laik refah ve üreten Türkiye cumhuriyeti gerçekleşmiş olacaktır. Edirne 93 yıl Osmanlı ya başkentlik yapmış tarihi, doğası ,coğrafi konumuyla özel bir şehir ama tüm bunların yanında insanlarıyla ve hayata bakışlarıyla daha da özel ve farklı bir şehir Kadını erkeği genci yaşlısıyla laik Türkiye Cumhuriyetine ve sarı saçlı mavi gözlü yüreği dev adama sevdası hiç azalmayan aksine bağlılığı her geçen gün daha da artan bir şehir Ve bu özel şehirde son yıllarda kadınlarımız kız kardeşlerimiz için hem siyasi açıdan hem de sosyal ve ekonomik hayata dahil olmaları açısından güzel çalışmalar yapılmaktadır.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (21)

 

Son yapılan yerel seçimlerde Türkiye de ilk defa Belediye Meclisi ve il genel meclisi listelerinde kadınlarımız ilk sıraya yazılmış ve karar mekanizmalarında yer almışlardır. Edirne Belediyesi tarafından açılan kadın merkezlerimiz, meslek kurslarımız ve kreşimizle de sosyal hayata dahil olma noktasında güzel işlere imza atılmaktadır. Yeter mi elbette ki yetmez. Ne zaman ki eşit temsil parlamentoda, bürokraside, iş hayatında ve sosyal hayatta gerçekleşecek; işte o zaman ulu önderimizin hayalini kurduğu laik refah ve üreten Türkiye cumhuriyeti gerçekleşmiş olacaktır. Bizler maalesef ki ülkemizin bu gün içinde bulunduğu bu durum ve yapılmak istenenleri dehşetle görmekteyiz Gençlerimizin hayalleri Emeklilerimizin ikinci baharı Çiftçilerimizin üretme umudu Ve kadınların yaşam hakkı ellerinden alınmak isteniyor Bunu kabul etmek mümkün değildir. CHP sinin İlk kadın üyesi Afet İnan dan bu yana bizler Atatürk ün manevi kızları Türkiye Cumhuriyetini, Atatürk İlke ve devrimlerini yaşatmak ve sonraki nesillere aktarmak için bir söz verdik. Ve Sorumluluğumuzun farkındayız. Edirne de bulunan üç bini aşkın üyemiz ve gönül yoldaşı kız kardeşlerimizle birlikte partimizin iktidar yolculuğunda ve ülkemizin üzerindeki bu kara bulutlar gidene kadar yorulmadan, dinlenmeden çalışacağımıza söz veriyoruz. Bu gün bizlerle birlikte bu salonda bulunan kadınlarımıza, eşitlikçi erkeklerimize ve siz Genel başkanımıza bir kez daha çok teşekkür ediyoruz. Güzel günler çok yakında Geliyor gelmekte olan” dedi.

Toplantıda CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile Edirne Barosu Başkanı Avukat Tacettin Sivrikaya da birer konuşma yaptı.

Daha sonra CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka ile Edirne Barosu Başkanı Tacettin Sivrikaya tarafından ‘Yaşam Hak’ protokolü imzalandı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (12) CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka-edirnede (7) 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği