Telefon
WhatsApp
Edirne'nin ilk 9/8 Festivalinde büyük coşku yaşandı

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 2022 Edirne yılı kapsamında düzenlenen 9/8 Festivali, renkli görüntülerle başladı.

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 2022 Edirne yılı etkinlikleri kapsamında 9-8 festivali düzenlendi. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen festival, renkli görüntülere sahne oldu.

9-8-festivali

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)  Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve TÜRSAB Yönetim Kurulu üyeleri, TÜRSAB Trakya BTK Genel Sekreter Egemen Aydın, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İlçe Belediye Başkanları, STK ve Oda Yöneticileri,  ve vatandaşların katılımıyla Edirne Belediyesi önünde başlayan festivalde, halk dansları ekipleri gösteriler sundu. Ekiplerin gösterileri, vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

9-8-festivali6

Edirne Belediyesi önünden kortej eşliğinde Atatürk Anıtına geçilerek burada Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından anıta çelenk sunuldu. Saygı Duruşunda bulunulup istiklal marşının okunmasının ardından  Saraçlar caddesinde devam eden festivalde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, Trakya ve Edirne dediğiniz zaman ilk akla gelenlerden biri, 9/8 oyun havaları olur. 9/8 o muhteşem oyun havalarımıza, o coşkulu ve keyifli oyun havalarımıza ruhunu katan bir ritimdir. Yaşamda aynen böyle bir şeydir. Eğer yaşamında ritmini yakalayamazsanız, yaşamın ritmine uyum sağlayamazsanız tıpkı o muhteşem müzik eşliğinde uyum sağlayamayan oyunculara dönersiniz. O yüzden Edirneliler yaşamın ve hayatın ritmini yakalamış insanlardır. O yüzden insanlar sadece oyun havalarında değil, hayatla adeta keyif alarak, zevk alarak dans eden insanlardır. Hayatla bir nehirle buluşmuş gibi birlikte atan insanlardır Edirneliler…  Edirneliler, Mustafa Kemal’in evlatlarıdır.  Atatürk’ün hemşerisi olmakla her zaman onur ve gurur duyan insanlardır Edirneliler… O Selanik’te doğan bir çift mavi göz bizi yüreğimizden yakalamıştır. Bugün 781. Bin kilometre karelik bu güzel vatanın neresinde yaşarsak yaşayalım, neresinde gezersek gezelim, neresinde nefes alırsak alalım, aldığımız her nefeste, içtiğimiz her yudum suda, soluduğumuz her havada onun imzası vardır. Onun adı Mustafa Kemal Atatürk’tür.

9-8-festivali4

"TÜRSAB'a Anlamlı Teşekkür"

Aramızda bulunan TÜRSAB Başkanımız Sayın Firuz B. Bağlıkaya'ya huzurlarınızda özel bir teşekkür etmek istiyorum. Dünyadaki birçok kent ve şehir, turizmle öne çıkmak istiyor ve turizm pastasından daha büyük bir pay almak istiyor. Ama siz şehir olarak üzerinize düşen çalışmaları ve tanıtımları yapmazsanız bir yere varmanız mümkün değil. Bu bağlamda  TÜRSAB’ın çok değerli Başkanı Sayın Bağlıkaya’ya, değerli yönetim kurulu üyelerine ve bugün ülkemizin dört  bir yanında Edirne’ye bu festival için ve Edirne için gelen değerli acentelerimize bütün Edirneliler adına yürekten teşekkürü bir borç biliyorum.

tursab5

2014 yılında başladığımız bu yolculukta o tarihte şehrimiz 2 milyon turist alıyordu. Dedik ki bunu orta vadede 5 milyona uzun vadede 10 milyona çıkaracağız. Bize inanmadılar ve bazıları da başkan fazla uçuyor dediler. 2019 yılında Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre şehrimize gelen turist sayısı 5,5 milyona çıktı.  O başkan fazla uçuyor diyenler, bana gelip “Başkanım  10 milyon ne zaman gelecek”  demeye başladılar. Şimdi TÜRSAB’la beraber, acentelerimizle beraber çok kısa bir süre içerisinde inanıyorum ki Edirne Türkiye’nin İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist alan şehri 10 milyon turist alan şehir hedefine ulaşmış olacak. Bunun için inançlıyız ve bunun için bütün çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

9-8-festivali5

Hayatı 9/8 ritminde yaşayanlar olarak, hayattan zevk alanlar ve mutlu olanlar olarak, hayatın bir gün biteceğine ama isimlerimizin sonsuza kadar yaşayacağını bilen insanlar olarak, bu cumhuriyetin, bu güzel insanların ülkesinin yıldızını tıpkı Mustafa Kemal’in dediği gibi hep yukarlarda, en yukarılarda yaşatmaya devam edeceğiz. Bu milletin evlatları nefes aldığı sürece, b milletin gönlünden, aklından ve ruhundan Mustafa Kemal asla silinmeyecek. Tıpkı onun dediği gibi… “Bu millet var oldukça Türkiye Cumhuriyeti de var olmaya devam edecektir.” Dedi.      

9-8-festivali8 9-8-festivali7 9-8-festivali3 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği