Telefon
WhatsApp
GAYTANCIOĞLU “TIRTIL İSTİLASINDA ÇİFTÇİ KADERİNE TERK EDİLDİ”

Ayçiçeği tarlalarında yaşanan Tırtıl istilası ile ilgili açıklama yapan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Keşan'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, TUİK'in açıkladığı rakamların çayır tırtılı ile bağlantılı olduğunu ifade ederek, “Tırtıl istilasının yaşandığı ilk andan itibaren yaptığımız çalışmalarda ve gezdiğimiz bir çok tarlada, Tırtılın etkili olduğu alanların Ayçiçek tarlalarında ot olan yerlerin olduğunu gördük. Neden diye soracak olursanız, Çünkü üretici ot mücadelesini yapamamıştır. O günlerde mazot 30 liraydı. Traktöre mazot alacak parası zaten olmayan üretici otları öldürme mücadelesini maalesef ekonomik şartlardan dolayı yapamamıştır. Çiftçi görevini fazlasıyla yaptı ama hükümet görevini yapamamıştır. Ayçiçekleri ekildi ve çok güzel de bir yağmur aldı. Bu sene çok güzel de verim elde edeceğiz beklentisi içinde olan çiftçimiz tırtıl istilası ile mücadele etmek zorunda kalmıştır.”dedi.


Türkiye'nin yıllık Ayçiçek ihtiyacının 3 milyon ton olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu; “Biz bunun ancak yarısını üretebiliyoruz diğer yarısını da ithal ediyoruz.”dedi.

Ayçiçeği tarlalarında yaşanan “Tırtıl istilası” ile ilgili gündeme damga vuracak açıklamalarda bulunan Gaytancıoğlu; “Kurban Bayramın 3. Günü İpsala ilçesi İbriktepe'de bir çiftçimizden gelen telefonla Tırtıl istilasının yaşandığını öğrendik. Daha sonra Hacıköy, Sultanköy, Pazardere'den de telefonlar gelince “Tırtıl istilası”nın alanın geniş olduğunu fark ettik. Biz bu şikayetleri alınca hemen bayramın 4. Günü bölgeye gidip köyleri tek tek dolaştık ve “tırtıl istilasını” tarlalarda yerinde gördüm. Bu yaşananları gördükten sonra dedim ki; “Bu olay büyük bir olay” ve Trakya Birlik Genel Müdürlüğü'nü aradım onlar da benim fikirlerimi doğruladı yaşanan olayın büyük bir olay olduğunu söylediler. Bu konuda topyekûn mücadele etmek lazım. Ayçiçekleri büyüdüğü için tarlaya traktörle girip ilaçlama yapamazsınız, ya drone ile mücadele edeceksiniz yada uçakla müdahale edeceksiniz. Yaptığım çalışmalar neticesinde şu anda arılarında bal ürettiği bir dönemde ilaçlama yapılabilir mi? Hangi ilaç atılabilir? Sorularının cevaplarını hızlıca bulduk ve tırtılları öldüren ama arılara zarar vermeyen ARI DOSTU  İLACINI  bulduk. Eğer uçakla bu bölgeler söylediğimiz ilaçla, ilaçlanmış olsaydı bu “Tırtıl istilası” bu kadar ilerlemeyecekti.”dedi.

“ÇİFTÇİ KADERİNE TERK EDİLDİ”


İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin “bölgemizde tırtıl istilası vardır, herkes başının çaresine baksın” şekilde çiftçilere mesaj attığını ifade eden Gaytancıoğlu; “Çiftçi kendi olanakları ile hangi ilacı kullanacağını bilmiyor. Çiftçinin cebince para var mı? Yok mu? Traktörüne mazot alacak parası var mı? İlaçlama makinesine ilaç alacak parası var mı? Drone bulabilecek mi? Bulabilir se tabi dekar başına 35-40 lira verebilecek mi? Soran dahi yok. Bakın biz bunları çok uyardık. Nedense iki gün önce Tarım Bakanlığı uyandı ve drone ile ilaçlamaya izin verdi. Tabi iş işten geçti.”dedi.


“İLAÇLAMAYI UÇAKLA BEDAVAYA YAPACAKTIK, BAKANLIK İZİN VERMEDİ”


Tırtıl istilasının bölgede başladığı ilk anda, Kurban bayramının 4. Günü gerekli uyarıları yaptığını ve ilgili kurumları da uyardığını ifade eden Gaytancıoğlu; “Kurban Bayramının 4. Günü ben bu uyarıyı yaptığım zaman, Uçak ile ilaçlama yapalım bakın uçağı da ben Yenikarpuzlu'dan bulmuştum. Pilotu ile birlikte ilaçlama yapmak için hazırda bekliyordu. Trakya Birlik te ilaçları biz finanse ederiz demişti. Biz bu şekilde bu ilaçlamayı bölgemizde bedavadan yapacaktık. Üretici de hiçbir şekilde tarlaya gitmeyecekti. İktidarın vekili Fatma Hanım'a bu uçak olayı söylendi, Kendisi de bakanlığa iletmiş ama Bakanlık “olmaz” cevabını vermiş. Uçak kararını alamayan Bakanlık aradan 4-5 gün geçtikten sonra drone ile ilaçlama kararı almış. Tırtıllar ayçiçeklerini yedi bitirdi siz sonradan çıkıp drone ile ilaçlama yaparak yanınıza da yandaş birkaç çiftçimizi alarak şov yapmaya devam ediyorsunuz. Bakın bugün için Tırtıl istilası Marmara'da geniş bir alanı kapsadı. Ekonomik anlamda tırtıl çok büyük zarar veriyor. Bakın bu “TIRTIL İSTİLASI” bizim önerilerimiz dikkate alınsaydı önlenebilirdi, iktidarın hataları ve anında karar verememesi sonucunda bu önlenemedi.” dedi.


“BÖLGE ACİLEN AFET BÖLGESİ OLARAK İLAN EDİLMELİDİR”

Ayçiçeği tarlarında “Tırtıl istilası” ile mücadele eden çiftçinin zor günler yaşadığına dikkat çeken Gaytancıoğlu bölgenin acilen “AFET BÖLEGESİ” olarak ilan edilmesi gerekmektedir. Ayçiçeği bizim için son derece önemlidir. Yağ açığımız var ve geçen iki senenin zam şampiyonu Ayçiçek yağıdır. Fiyatları en çok artan üründür. Bir de geçmiş yıllarda Rusya ve Ukrayna'dan ithal ettiğimiz ayçiçeğini bakalım şimdi savaş halinde olan bu ülkelerden ithal edebilecek miyiz. Verimin düşeceğini biliyoruz ama ne kadar düşeceğini bilmiyoruz. Bakın TARSİM diye devletin bir kurumu Sigorta havuzu var. Bakın Dolu yağışına ve bir çok şeye sigorta zararı var ama Tırtıl istilasına sigorta zararı yok . Böyle bir saçmalık olabilir mi? Tarım Bakanlığı'nın acilen toplanıp bu zararın önlenmesini ve Tırtıl zararının da bu kapsam alınmasını talep ediyoruz.” dedi.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği