Telefon
WhatsApp
Havsa MYO Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi Gelişiyor

Öğrenciler, Bitkileri Bahçede Görerek Öğreniyorlar…
Havsa Meslek Yüksekokulu öğrencileri, alan dışı seçmeli ders havuzunda yer alan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler dersi ile bahçede uygulama yaparak bitkilerin tüm gelişim aşamalarını öğreniyorlar. Öğrendikleri bilgileri uygulamaya döken Havsa MYO’nun öğrencilerinin ürettikleri bitkiler ile hazırlanan kış çayını misafirlere ikram ediliyor.

trakya-universitesi
Tıbbi ve Aromatik Bitkilerle İlgili Her Şey Bir Tık Ötede…
Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksekokulunun, tıbbi ve aromatik bitkiler üzerine geliştirdiği tüm bu çalışmalar, web sitesi üzerinden tüm araştırmacıların, meraklıların ve öğrencilerin bilgisine sunuluyor. Yüksekokul Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Tolga Erdoğan’ın tasarladığı tab.trakya.edu.tr adresinden orijinal bilgi ve fotoğraflarla tıbbi ve aromatik bitkilere dair tüm bilgilere ulaşılabilir.
Pandemi ile tüm dünyada tıbbi ve aromatik bitkilere karşı bir merakın ortaya çıktığını ifade eden Havsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan, ülkemizin bu bitkilere yönelik önemli bir potansiyeli olduğunu dile getirdi. Bu potansiyelden yola çıkarak 2020 yılında yüksekokul olarak bir hareket başlattıklarını söyleyen Prof. Tan “200 adet yağ gülü, 1500 adet lavanta ve 50 adet biberiye dikimi yaparak başlattığımız bu hareket farklı türlerin eklenmesi ile gelişmektedir. Bahçemiz geliştikçe bahçede yer alan türlerin tanıtımı ve kullanım alanı da genişlemeye başladı. Seçmeli ders olarak Yüksekokul öğrencilerimize, Havsa Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliği ile halkımıza tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiriciliği ve kullanım alanlarıyla ilgili önemli bilgiler verdik. Kursumuzun devamı için de yoğun bir ilgi ile karşı karşıyayız.” dedi.

trakya-universitesi3

 


Hayata geçirdikleri çalışmaların ve üretilen bilginin etki alanını genişletmek amacıyla çalışmalar da yürüttüklerini belirten Müdür Mustafa Tan “Müdür Yardımcımız Öğr. Gör. Dr. Tolga Erdoğan’ın tasarımı ile Yüksekokulumuz web sayfasında Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi bölümü oluşturduk. Bu alanda bilgi sahibi olmak isteyenler, orijinal bilgi ve fotoğrafların yer aldığı bu sayfaya tab.trakya.edu.tr adresinden ulaşabilir. Ayrıca bahçedeki etiketlerdeki karekodlarla yine aynı bilgilere ulaşılabiliyor.” ifadelerini kullandı.
Tıbbi ve aromatik bitkileri tanıtmak, önemini anlatmak ve yetiştiriciliğini özendirmek amacıyla bu hareketi başlattıklarını ifade eden Havsa MYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan; Edirne Gülü Hasat Etkinliği, Lavanta Şenliği ile Kökboya ve Safran Tarla Günleri düzenlemeyi planladıkları müjdesi ile konuşmasını sonlandırdı.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği