Telefon
WhatsApp
İl Müdürü Süleyman LALE' den Sosyal Güvenlik Haftasına İlişkin Açıklama
davetiye

Edirne Sosyal Güvenlik İl Müdürü Süleyman LALE, Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında basın açıklamasında bulundu.

İl Müdürü LALE, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığını tek çatı altında birleştiren ve Cumhuriyet tarihinin en büyük reformlarından biri olarak kabul edilen Sosyal Güvenlik Reformunun 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edildiğini, her yıl 16 Mayıs’ı içine alan haftanın Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlandığını belirtti.

Bu tür haftaların toplumda farkındalık yaratma, bilgilendirme ve bilinçlendirme açısından büyük önem taşıdığını belirten ve toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalıştıklarını dile getiren İl Müdürü LALE, “Biliyoruz ki güçlü bir Sosyal Güvenlik Kurumu güçlü bir Türkiye demektir.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Pandemi döneminde de hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması ve hizmetlerimizin aksamaması için İl Müdürlüklerimizde tüm çalışma arkadaşlarımız mesai mevhumu gözetmeksizin çalışmıştır. Salgın sürecinde hiçbir vatandaşımız sağlıktan faydalanamama, tedavi olamama ya da ilaç alamama gibi bir sorunla karşılaşmadı. Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu.”
LALE, 2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamının bugün yüzde 99,5’e ulaşmış durumda olduğunu, 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası priminin tek kaleme indirildiğini, geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarının 2022 yılı için 150,12 TL olduğunu sözlerine ekledi. Bu kişilerin aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşlerinin, çocukları ile anne ve babalarının sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip olduklarını ifade etti.
Hafta kapsamında bu yılın ana teması olan kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda yapılan çalışmalara değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istediklerini belirten LALE, kayıt dışı istihdamın genişlemesinin, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açtığını ifade ederek kayıtlı istihdamın önemini vurguladı.

İl Müdürü Süleyman LALE, İl Müdürlüklerimizde görevli personelin de gayretiyle hep birlikte çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürüttüklerini dile getirerek tek çatı altında on altıncısının kutlandığı Sosyal Güvenlik Haftasının ülkemizin tüm kesimleri için kutlu olmasını, yapacağımız etkinliklerin sosyal güvenlik bilinci ve anlayışının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamasını dilediklerini de sözlerine ekledi.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği