Telefon
WhatsApp
İpsala Ticaret Borsası yeni hizmet binasına kavuştu
davetiye

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İpsala Ticaret Borsası Hizmet Binası Açılış Töreni’ne katıldı. İpsala Ticaret Borsası Başkanı Necmi Sezer’in ev sahipliğindeki törende konuşan Hisarcıklıoğlu, İpsala’nın, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olduğunu vurguladı.​
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bölgede Türkiye’yi doyuran verimli tarım alanlarının bulunduğuna işaret ederek, “Ülkemizdeki çeltik ekiminin üçte biri burada yapılıyor. Sofralarımızın en çok tercih edilen pirinci baldo burada yetiştiriliyor. İşte şimdi, tarımın merkezine yakışan şekilde, İpsala Ticaret Borsamızın yeni hizmet binasını açıyoruz” diye konuştu.

ipsala-ticaret-borsasi-acildi3
Hizmet binasının, bir vizyon işi olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Üyesine en iyi şekilde hizmet sunmayı ve şehrini zenginleştirmeyi hedefleyen, çağdaş bir yönetim anlayışının eseridir. İpsala Ticaret Borsamızın, buraya yakışan, üyesine en iyi, en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlayan, böyle bir hizmet binası yapmış olmasından, gurur duydum ve borsamızla iftihar ettim. Burayı rahmetli Başkanımız ve aziz dostum İbrahim Girgin’li başlatmıştı. Bizlere çok güzel bir ser bıraktı, Allah makamını cennet kılsın. Ondan bayrağı devralan Necmi Sezer kardeşim de aynı azimle çalışarak bu binayı İpsala’nın hizmetine sundu. Kendisini ve yönetimini, yürekten tebrik ediyorum” dedi

ipsala-ticaret-borsasi-acildi7

-Tarımsal piyasaların gelişmesi için atılan adımlar

Ticaret Borsalarının, tarımsal ticaretin merkezleri olduğunu söyleyen TOBB Başkanı, bunun için şehrine değer katan, güzelleştiren, hizmet üreten yerler haline gelmeleri getirilmeleri gerektiğini anlattı. .

TOBB olarak ülkede tarımsal piyasaların gelişmesi için de önemli adımlar attıklarını ve atmaya devam edeceklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Tarım ürünlerinin güvenli bir şekilde depolanabilmesi için TMO-TOBB LİDAŞ’ı hayata geçirdik. Böylelikle ülkemizde ilk adımı atarak, özel sektörün lisanslı depo yatırımlarının artmasına öncülük ettik. İpsala’da da 4 lisanslı depo faaliyete başladı. Lisanslı depo sayesinde güvenlik depolamanın yanında üreticilerin finansmana erişimini kolaylaştırdık, sanayicinin de hammaddeye rahatça ulaşmasını sağladık. Lisanslı deponun temelini oluşturan sistemin üzerine, TÜRİB – Ürün İhtisas Borsası’nı kurduk. Böylelikle tarımsal ürünlerde emtia borsasını hayata geçirdik. Artık ürettiğimiz ürünlerin fiyatlarının, daha sağlıklı şekilde belirlenmesini sağlıyoruz.”

ipsala-ticaret-borsasi-acildi11

Tarım ve hayvancılığın önemini asla kaybetmeyeceğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Yaşamak için tüketmek zorundayız, bunu karşılayacak da tarım ve hayvancılık sektörü. Bakın dünya nüfusu 8 milyar oldu, dünyada orta sınıf her gün daha çok büyüyor. Büyüdükçe de daha çok tüketiyor. Öte yandan Pandemi döneminde kendine yetebilen bir ülke olmanın önemini gördük. İşte bu yüzden burada sizlerin yaptığı iş stratejik önemdedir. Tarımı asla ihmal edemeyiz. Öte yandan son dönemde maliyetlerimiz de ciddi oranda arttı. Bu konularda tedbirlerin alınması için ilgili Bakanlarımızla görüşüyoruz. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. İstişareden, ortak akıldan, uzaklaşmayalım” dedi.

ipsala-ticaret-borsasi-acildi15
Programda yaptığı açılış konuşmasında Vali Kırbıyık, “Edirne çok ciddi bir tarımsal üretim potansiyeline sahip ve bu üretim vasfını da şu ana kadar başarıyla yerine getiriyor. Türkiye'de çeltik üretiminde 1. sırada bulunan ilimiz, kanolada 2. sırada, ayçiçeği üretiminde 3. sırada ve buğday üretiminde ise 4. sırada yer almaktadır. İlimiz genelinde 475 bin dekarlık, İpsala ilçemizde de 210 bin dekarlık çeltik ekimi yapılıyor. Tabi şunu da ifade etmek gerekiyor. Burada üretilen çeltikte rekolte bakımından dünya ortalamasının üzerinde verim alınıyor. Dünya genelinde ortalamaya bakıldığında 400-500 kg civarında verim alınırken, bölgemizde bu rakamın 800-900 kg'lara çıktığı görülüyor. Bu da buradaki çiftçimizin bu konudaki ciddiyetini gösteriyor, teknolojik yatırımlarına ne kadar önem verdiğini gösteriyor, tecrübesini bu alanda ne kadar yansıttığını gösteriyor.

ipsala-borsa-acilisi (1)

Tabi malumunuz tarımda sadece üretmek yetmiyor. Ürettiğimiz, elde ettiğimiz ürünlerin doğru fiyattan, doğru şekilde pazarlanması da son derece önemli. Bu noktada Ticaret Borsalarımızın vazgeçilmez bir rolü var. İpsala Ticaret Borsamızın da bugüne kadar yürüttüğü faaliyetleri yeni binasında çok daha üst seviyelere çıkaracağını ümit ediyor, yeni açacağımız binamızın İpsala'mıza, Edirne'mize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi. Konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu ile Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, AK Parti İl Başkanı Belgin İba ve İpsala Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Sezer, borsa binasının açılışını gerçekleştirdi.

ipsala-ticaret-borsasi-acildi4ipsala-borsa-acilisi (5)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği