Telefon
WhatsApp
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Edirne Fahri Konsolosluğu’nun Açılışı Gerçekleşti
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Edirne Fahri Konsolosluğunun açılışı Edirne Plaza'da gerçekleşti. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Edirne Fahri konsolosu Eser Cevahir'in önderliğinde açılan konsolosluğun açılışı başta bölgemiz olmak üzere balkanlarda da büyük büyük ses getirdi. 
 Açılış törenine katılmak üzere Edirne'ye gelen Dışişleri Bakanı Sn. Bujar Osmani, program öncesi Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık’ı makamında ziyaret etti.
kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu2
Dışişleri Bakanı  Bujar Osmani ve beraberindekilerle bir süre görüştüğü ziyaretle ilgili değerlendirme yapan Edirne Valisi  H. Kürşat Kırbıyık, "Sayın Bakanımıza nazik ziyareti için teşekkür ediyorum.
kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu3
 
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile geçmişten gelen kadim bir dostluğumuz ve kardeşliğimiz var. Sayın Bakanla, eğitim alanında, dış ticaret alanında ve sosyokültürel projeler anlamında neler yapabileceğimizi, mevcut ilişkileri nasıl daha yukarı taşıyabileceğimizi değerlendirdik. Ayrıca bugün açılışı yapılacak olan fahri konsolosluğun iki ülke ilişkilerine çok olumlu katkı vereceğini düşünüyorum. İlimize hayırlı olsun." şeklinde konuştu.
kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu12
 
"AÇILIŞ TÖRENİ GÜNE DAMGASINI VURDU"
 
Ziyaret sonrası Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık ile  birlikte ilimizde hizmet vermeye başlayan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Edirne Fahri Konsolosluğu hizmet biriminin açılış törenine katıldı. 
kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu16
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Edirne Fahri Konsolosluğu, Şehit Emniyet Müdürü Ertan Nezihi Turan Caddesi’nde bulunan The Plaza iş merkezinde bugün açıldı. The Plaza Otel La Strada Restaurant'ta gerçekleşen Fahri konsolosluğun açılış törenine; Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Edirne Fahri Konsolosu Eser Cevahir, DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Dr. Kerem Arda, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin iba, siyasi parti temsilcileri ve davetliler katıldı.
kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu5
 
"Bizim kardeşliğimiz, Alaca Camiden, Türk Çarşısından, Harabati Baba Tekkesinden geliyor."
 
İki ülke milli marşlarının okunmasının ardından başlayan törende açılış konuşması yapan Vali Kırbıyık; “Dost ve kardeş Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Saygıdeğer Dışişleri Bakanı, Sayın Milletvekilim, Belediye Başkanımız, Dışişleri Bakanlığımızın çok kıymetli temsilcisi, fahri konsoloslarımız, öncelikle iki ülke ilişkilerinin daha da güçlenmesine vesile olacak bu açılışta sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek, hepinize hoş geldiniz diyor ve saygılarımı sunuyorum.
kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu18
Bizim Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile olan bağlarımız çok güçlü bağlar. Aramızdaki bağ, tüm boyutu ile bakıldığında tarihi ve kültürel olarak bağlandığımızı görüyoruz. Bugün itibari ile baktığımızda, çok kuvvetli iş bağlantılarımızın olduğunu da görüyoruz. Yine eğitim alanında hakikaten aramızda her geçen gün artan yüksek bir bağ görüyoruz. Tarihsel bağlarımıza baktığımızda aslında şöyle ifade edebiliriz. Üsküp, Gostivar, Manastır gibi şehirlerin bizlerin gönlünde ayrı bir yeri olduğu tarihsel bir gerçek. Bizim dostluğumuz sadece bugüne ait değil. Bizim dostluğumuz Edirne’de doğan, çağ açıp çağ kapatan cihan imparatoru Fatih Sultan Mehmet’in Üsküp’te yaptırdığı taş köprüden geliyor. Bizim kardeşliğimiz duygularımıza tercüman olan ve dizeleri yazan Üsküplü Yahya Kemal Beyatlı’dan geliyor. Bizim kardeşliğimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadisinden geliyor. Bizim kardeşliğimiz, Alaca Camiden, Türk Çarşısından, Harabati Baba Tekkesinden geliyor. Dolayısıyla hakikaten Edirne’nin Balkan coğrafyasındaki gönül bağı, çok önemli bir bağ. Bizim bugün de burada attığımız bu adımla bu bağın daha da gelişeceğini hep birlikte görüyoruz.
kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu6
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti kurulduğu andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti Devleti her zaman yanında olmuş ve ilk büyükelçiliği açan ülke olarak da bu desteğini göstermiştir. Bundan sonra da ilişkilerimizin her geçen gün daha da güçleneceğini görüyoruz.
Bugün itibari ile artık dış ticaret boyutunda 1 milyar Dolar seviyesine yaklaştığımız bir süreçteyiz. Bu hem Türkiye için hem de Makedonya için yeterli rakamlar değil. Karşılıklı olarak iş birliğimiz ile birlikte yakın zamanda bu rakamların 2 milyarlara orta ve uzun vade de ise 5 milyar dolar seviyelerine ulaşacağını da umut ediyoruz.
Türkiye’den, Makedonya’da eğitim gören çok sayıda öğrencimiz var. Yanlış hatırlamıyorsam 4 binin üzerinde öğrenci var. Kuzey Makedonya’dan Edirne ilimizde de eğitim gören çok sayıda öğrencimiz var. Bizlere büyük bir güç ve zenginlik katıyorlar. Biz onların burada eğitim görmesini çok önemsiyoruz. Sayıların artmasını çok önemsiyoruz. Gençlerimizin uzun vadede bu iki ülke arasındaki bağları çok daha yüksek seviyeye çıkaracağına da inanıyor ve beklentimizi de bu yönde ifade ediyorum.
Fahri Konsolosluğumuzun her ülke açısından da hayırlı olmasını diliyorum. Fahri Konsolosumuz Eser Cevahir'e başarılar diliyorum. Gerek şehrimiz için gerek ülkemiz için gerek Kuzey Makedonya için son derece önemli olduğunu değerlendiriyorum. Bundan sonraki çalışmalarında her zaman yanında olacağımızı vurgulamak istiyorum. Katılımlarınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.
kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu19
 
AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da, ticari ve kültürel ilişkilerin ileriye taşınması bakımından fahri konsolosluğun açılmasının son derece önemli olduğunu söyledi.
kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu9

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise, “Fahri konsolosluğun açılması, büyük çoğunluğu Balkan kökenli olan Edirneliler için mutluluk ve gurur verici. Dost ve kardeş ülkemiz Kuzey #Makedonya Edirne Fahri Konsolosluğu'nun açılışını gerçekleştirdik. İki ülke arasındaki işbirliğimiz artarak devam edecek. K. Makedonya Edirne Fahri Konsolosu Eser Cevahir'e görevinde başarılar diliyorum. ” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, 2 ülke arasındaki ilişkilere çok önem verdiklerini vurguladı.

kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu13
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Edirne Fahri Konsolosu Eser Cevahir de, fahri konsolosluğun dostluk ve kardeşlik merkezi olacağını ifade ederek; "Fahri konsolosluğumuz aynı zamanda şehirlerimizde yaşayan Kuzey Makedonya vatandaşlarının tüm ihtiyaçlarına cevap vermektedir. 12 yıldır Kuzey Makedonya'da yatırımları bulunan ve eğitimden, sanata, spordan sivil toplumun birçok farklı alanlarına çalışmaları olan bir iş insanı olarak, önümüzdeki süreçte ülkelerimiz arasındaki ilişkileri her zaman daha yukarı taşımak için çok daha başarılı işlere imza atacağımıza inanıyorum. Az sonra açılışını gerçekleştireceğimiz ofisimiz, bir fahri konsolosluk olmanın ötesinde, ülkelerimiz arasında yeni bir dostluk ve kardeşlik merkezi olacaktır. Tarihten gücünü alan ve geleceğe güç veren yeni bir sayfa olacaktır."dedi.

kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu15 
Açılış konuşmalarının ardından tören kurdele kesimiyle devam etti. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sn. Bujar Osmani ile birlikte kurdeleyi kesen Edirne Valisi Sn. H. Kürşat Kırbıyık; “Fahri Konsolosluğumuzun hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
 
kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu14 kuzey-makedonya-fahri-konsolosluğu7 
Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği