Telefon
WhatsApp
Mülki sınırların sayısallaştırılmasına Edirne’den başlanacak.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından ilk olarak pilot il seçilen Edirne’den başlatılacak olan Mülki İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması Projesi toplantısı Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık başkanlığında yapıldı.
Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Daire Başkanı Ahmet Dalkıran, Vali Yardımcıları Ali Uysal ve Eyyüp Batuhan Ciğerci, Tapu ve Kadastro 14. Edirne Bölge Müdürü Hayrullah Akdemir, ilgili kurum müdürleri ve temsilcileri katıldı.
Toplantıda İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı ekibi tarafından MİDAS projesi hakkında bilgilendirme yapıldı.
Ülke genelinde mülki idari sınırlarına ilişkin coğrafi veri tabanlı harita üretim teknikleri ve konumlama sistemlerine uygun şekilde idari birim sınırlarını sayısallaştırılmasını amaçlayan Mülki İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması Projesi hayata geçirildi. Tamamen milli kaynaklarla yürütülen söz konusu projenin hayata geçirilmesiyle birlikte, koordinatlı sınır verisini talep eden kamu kurum ve kuruluşlarına, elektronik bilgi sistemi üzerinden paylaşım yapılması hedefleniyor.
İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması Projesiyle;
• Tartışmalı idari sınırların sebep olduğu teknik, hukuki ve idari sorunların tespiti, yönetimi ve çözümüne yardımcı olacak ortak bir coğrafi veri tabanı ile envanter bilgilerine etkin erişim sağlanması,
• Ülkemizin sağlıklı bir sayısal mülki idari bölümler haritasının elde edilmesi,
• Yerel idarelerde kabul edilen birimlere ait merkez ve sınır bilgileri, merkezi idareyle ortak bir veri tabanında paylaşılarak, uygulamada tek elden yürütülen entegre bir sınır envanterinin oluşturulması,
• İl, İlçe, Köy, Belediye ve Mahalle yönetim alanlarının gerçek yüzölçümleri, arazi varlıkları ile nüfus yoğunluklarının kolayca hesaplanacağı standart bir veri yapısının teşkil edilmesi hedeflenmektedir.
Proje ile elde edilen sonuçlar ile ülke genelinde kamu hizmetlerinin yürütülmesinde, merkezi ve yerel planlamaların yapılmasında ve istatistiki verilerin üretilmesinde etkinliği ve verimliliği artırarak yeni bir e-devlet uygulaması toplum hizmetine sunulmuş olacak.
Midas projesi kapsamında pilot il olarak seçilen Edirne’de çalışmaların 6 ay içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği