Telefon
WhatsApp
TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ  HİZMETTE SINIR TANIMIYOR

15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan İl Müdürü Mahmut Altun; “6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” hükümleri uyarınca, tüketici hakem heyetleri, tüketici işleminin zayıf tarafını temsil eden tüketiciler ile tüketici işleminin diğer tarafı olan satıcı veya sağlayıcılar arasında yaşanan uyuşmazlıkların adil, hızlı, basit ve olabilecek en az masrafla çözüme bağlanması amacıyla kolay ulaşılabilir şekilde Ticaret Bakanlığınca yargı dışı çözüm merci olarak teşkil edilmiş olup 1995 yılından beri faaliyetlerine devam etmektedirler. Yerine getirdiği önemli hizmetler nedeniyle tüketici haklarının korunması konusunda lokomotif görevi üstlenmiş olan tüketici hakem heyetleri, kuruldukları tarihten günümüze kadar yaklaşık 16 milyon başvuruyu karara bağlayarak Ülkemiz yargı teşkilatının üzerindeki iş yükünü önemli ölçüde azaltmıştır.

mahmut altun2
Tüketici haklarının korunması konusunda lokomotif görevi üstlenmiş olan hakem heyetlerimize yapılan başvurular her geçen gün artmaktadır. 2022 yılında Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan toplam tüketici şikâyeti başvuru sayısı 635.363, sonuçlanan karar sayısı 601.961’ dir. Edirne ili kapsamında ise, 2022 yılı başvuru sayısı 1879, karar sayısı ise 2022 adettir. Türkiye genelinde, Tüketici hakem heyetlerine 2022 yılında yapılan başvuruların ürün ve hizmet bazında değerlendirilmesi neticesinde; sırasıyla en çok ayakkabı (71.333 adet, % 11), internet aboneliği (42.280 adet, %6), cep telefonu (35.306 adet, %5), kredi kartı üyelik ücreti (33.326 adet, %5), mobilya (20.407 adet, %3), GSM aboneliği (18.636 adet, %2) konularına ilişkin başvuru yapıldığı görülmüştür.” dedi.

kitapcik

TÜKETİCİ HAKLARI KİTAPÇIĞI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI.


15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası Koruma kapsamında tüketicilerin bilgilendirilmesi, farkındalıklarının arttırılması, yasal hakları kullanmalarının özendirilmesi hususlarında yardımcı olmak adına Ticaret İl Müdürlükleri tarafından bilgilendirme, eğitim, tanıtım vb. faaliyetler düzenlenmektedir. Bu kapsamda Edirne Ticaret İl Müdürlüğü tarafından “Tüketici Hakları Kitapçığı” hazırlanmıştır. Kitapçıklar, eğitimin temel taşları olan öğretmenlerimiz ve onların aracılığıyla öğrencilerimizin istifade etmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilimiz genelindeki tüm orta öğretim kurumlarına dağıtıldı.
İçeriğinde
* Tüketici Hakem Heyetleri
* Fiyat Etiketleri
* Satış Sonrası Hizmetler
* Ayıplı Mal
* Mesafeli Sözleşmeler, İlgili Satıcı/sağlayıcıları
* Paket Tur Sözleşmeleri
* Devre Tatil ve Devre Mülk Sözleşmeleri
* Aldatıcı Reklam
* Abonelik Sözleşmeleri
* Cayma Hakkı
* İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler
* Fiyat Etiketi Örnekleri gibi önemli konuların yer aldığı Tüketici Hakları Kitapçığı geniş ve kapsamlı içeriği ile dikkat çekiyor.

MAHMUT ALTUN-TİCARET İL MÜDÜRÜ (2)

RADYO PROGRAMLARI İLE VATANDAŞA KESİNTİSİZ HİZMET..

“Güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans” prensibi ve “Bilinçli tüketici, basiretli tacir” anlayışı içinde devam eden tüm bu çalışmalarımız neticesinde tüketicinin korunması alanında bir farkındalık oluşturarak tüketicilerimizin bilinçlenmesini ve haklarını kolayca aramasını hedeflemekteyiz. Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut ALTUN ve Raportör Canan ATASOY tarafından her ay 2 yerel Radyoda radyo programı yapılarak tüketicilere medya aracılığıyla da ulaşılmaktadır. Hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızın artarak devam edeceğini belirterek, Edirne Ticaret İl Müdürlüğünce bütün tüketicilerimizin 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası’nı kutluyoruz. Bilinçli Tüket , Bilinçli harca programı 15 Mart Çarşamba günü saat: 10:30 ve 16:30'da Edirne’nin en çok dinlenen Radyo İstasyonu 92,2 Radyo Su’da... Programın tekrarı bir sonraki gün aynı saatlerde yayınlanacaktır. Mutlaka dinleyin.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği