Telefon
WhatsApp
“TRAKYA OLARAK TÜRKİYE ORTALAMASININ  ÜZERİNDE ELEKTRİK TÜKETİYORUZ”

VERİMDER ANADOLU BULUŞMALARI – EDİRNE Toplantısı Edirne Margi Otel Toplantı salonunda gerçekleşti.
VERİMDER'in Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi iş birliğiyle organize ettiği toplantıda VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar, İTÜ Meteoroloji ve Afet Yönetim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz konuşmacı olarak katıldığı toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETSO Başkanı H.Sezai Irmak, Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, STK ve Oda yöneticileri, Akademisyenler ve Kent Konseyi yöneticileri katılım sağladı.

verimder-edirne (1)


VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar, İTÜ Meteoroloji ve Afet Yönetim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz'ın konuşmacı olarak katıldığı Toplantıda; “Enerji kayıpları, iklim değişikliğinin yanı sıra tüketicilerin bütçesini de olumsuz şekilde etkilerken, evlerde harcanan enerji her geçen gün artış gösteriyor. Geleceğimizin belirleyicisi bu önemli konuda değer yaratmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla, Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği - VERİMDER olarak çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Bu doğrultuda iklim değişikliği, enerji verimliliği, enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik konularını ele alacağımız Anadolu Buluşmaları'nı gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar toplam 28 ilde kanaat önderleri, yerel yönetimler ve tüketicilerin katılımıyla enerji verimliliği ve tasarrufu çerçevesinde çok önemli gelişmeler kaydedildi. Bu çerçevede son durağımız Türkiye'nin enerji verimliliğine en çok ihtiyaç duyan ilerimizden biri olan Edirne oldu.” İfadelerine yer verildi.

verimder-edirne (2)

“Trakya olarak Türkiye'nin ortalamasının üzerinde elektrik tüketiyoruz”


Trakya olarak Türkiye'nin ortalamasının üzerinde elektrik tüketimi yapıldığına dikkat çeken Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin konuşmasında; “Deprem sonrası daha öncesinde yaşanan Rusya – Ukrayna savaşından dolayı enerji krizinin gündeme geldiği bir dönemde ve fiyatların çok arttığı bir dönemde ve deprem sonrası bu çalışmalarda enerjinin, enerji verimliliğinin önemli bir kavram olduğunu gördük ve yaşadık. Verimlilik kavramının ve farkındalığın bireylerden başlayarak, hatta çocuklarımızdan da başlayarak küçükten bu eğitimlerin verilmesi ve sonrasında çocuğumuz büyüdüğü zaman onu kullanmayı öğrenmeli. Türkiye'de 81 ilimizden enerji tüketimi açısında Trakya'daki iki ilimiz Kırklareli ve Tekirdağ ilk 5'e girmiştir. Bölgemize baktığımızda bölge olarak Türkiye'nin ortalamasının çok üzerinde bir elektrik tüketiyoruz. Biz Trakya Kalkınma Ajansı olarak, başkanlarımla beraber Trakya bölgesinin kalkınması ve iyileşmesi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz ve bu çalışmalar devam ediyor. Biz Trakya bölgesinin tamamını ele alacak şekilde yaklaşık 48 milyon liralık AB projesi yürütüyoruz. Bu projede yaklaşık olarak 400'ün üzerinde firmanın enerji verimliliğini inceleme, etüt yapma, fizibilitesini çıkarma projesiydi. Trakya Kalkınma Ajansı olarak Bu 400'ün üzerindeki firmamızın 130 tanesine Enerji verimliliği dönüşümü kapsamında yaklaşık 371 milyon liralık bir finansman sağlamış olduk. Bu dönüşümlerin zor olmadığını her zaman göstermeye çalıştık. Netice de ise çok büyük kazanımlar elde edildiğini görüyoruz. Bu çalışmaların yerelde de biraz daha farklı çalışmalar yapılması, firmalara bunun katma değerinin verdiği avantajının daha iyi anlatılması gereklidir.

verimder-edirne (3)

“BUGÜN HEPİMİZ DÜNYA KAYNAKLARININ SINIRLI OLDUĞUNU ANLADIK”


Daha sonra konuşan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Sezai Irmak; “Bugün bizleri bir araya getiren Enerji Verimliliği konusu şu anda Dünyada en önemli mesele haline geldi. Pandemi ve Savaş gibi iki küresel krizin birbiriyle bağlantısı 3 temel başlığın bir araya geldiği bir kriz üçgeni. Yani 3C olarak tanımlanabilir. İnsanoğlu yüzyıllardır hayatta kalmaya çalıştı. Yeni buluşlara imza atmak için Dünyanın sınırlı olan kaynaklarını bir tarafa bıraktı. Bugün hepimiz Dünya kaynaklarının sınırlı olduğunu anladık. Yıllardır enerji üretmek için kullanılan fosil kaynakları iklim değişikliğinden toprak kirliliğine kadar bir çok olumsuz etkisinin olduğunun farkındayız. Tüm Dünyada toplam karbondioksit salımının % 80'ni enerji üretimi ve tüketiminin bir sonucudur. Artık alışkanlıklarımıza yeni bir düzenleme yapmak elzem olmuştur. Bilindiği gibi Rusya ve Ukrayna savaşından dolayı artan doğalgaz ve enerji fiyatları tüm dünyayı etkiledi. Enerji tedariğinden dolayı büyük bir kriz yaşayan insanoğlu artık enerji tasarrufuna yönelmek ve enerjiyi verimli bir şekilde kullanmak zorunda kalmıştır.” Dedi.

verimder-edirne (4)

“WELLBASED projemiz Edirne'de Örnek Model olacak.”


Ardından konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Enerji verimliliği sadece tarladan tasarruf etmek yada daha az ödemekte değil. Kısıtlı kaynakları daha efektif kullanmak, daha rantablı kullanmak anlamına geliyor. Bu bağlamda kanunun belediyelere verdiği yetki çerçevesinde akıllı binalarla yada binaların enerji sertifikaları ile ilgili çalışmaları tüm belediyeler gibi bizlerde yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Ama diğer taraftan baktığımızda ülkemizde ve Edirne özelimizde bir taraftan bir enerji hovardalığı söz konusu, ama diğer tarafta da enerji yoksulluğu söz konusu. Bir taraftan bir evde alabildiğine enerji tüketimi yaşanırken, diğer taraftan farklı bir evde ise enerjiye ulaşamama yada maliyetler nedeniyle enerjiden yoksun kalma söz konusu. O anlamda bir AB çalışması olan WELLBASED (Enerji Yoksulluğuyla Mücadelede Kanıta Dayalı Kentsel Politikalar ile Sağlık, Refah ve Eşitliğin İyileştirilmesi) projesi var. Bu proje toplam 7 ülkeyi kapsıyor ve7 ülkeden birer şehir var. Türkiye'den de Edirne olarak Edirne Belediyesi olarak bu projenin ortaklarından birisiyiz. İlk etapta Edirne'de 124 vatandaşımızı ve 38 konutu ilgilendiren bir çalışma başlattık. Bu konutların şu anda fizibiliteleri bitti. Projeleri çizildi ve onay aşamasındadır. Ardından bu konutlarda bir modelleme ile enerji yoksulluğundan nasıl kurtarabiliriz? Çalışmasının içerisindeyiz ve yakında bunun uygulamasına başlıyoruz.” Dedi.

verimder-edirne (5)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

İGU

Reklam

beni-oraya-gotur

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
etb

E-Bülten Aboneliği