Hakan Özkan; “Bölgemizde Şeker Üretimi Desteklenmeli”

admin

MHP’nin İktidara verdiği desteğin güvenlik politikalarıyla ilgili olduğunu ve bunun farklı yorumlanmaması gerektiğini söyleyen MHP İl Başkanı Hakan Özkan Bölgemizde şeker üretiminin desteklenmesi ve garanti altına alınması gerektiğini söyledi. MHP Edirne İl Başkanlığı Binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme özel açıklamalar yapan İl Başkanı Özkan;  “MHP Tarihten bugüne kadar her zaman stratejik ürünler olarak değerlendirdiği şeker pancarını her zaman sahiplenmiş ve sahiplenmeye de devam etmektedir. Son dönemde yaşananlara baktığımız zaman Hükümet kanadının Şeker Fabrikalarını özelleştirmek istediğini görüyoruz. Sayın Maliye bakanının bu özelleştirmenin Sosyal bir özelleştirme olacağının ifade edilmesine rağmen fakat devamında bu özelleştirmenin bazı sakıncalar getireceği de konunun içersinde yer almaktadır. Yani 5 yılla sınırlandırılmış.

“Toplumun sağlığı her şeyin üstündedir”

MHP özelleştirmelere karşı değil. Ama çok uluslu şirketlere peşkeş çekilmesi veya onlara verilmesini de arzu etmiyoruz. Türk firmalarının alıp işleteceği mesela, Trakya Birlik gibi bir kurum alsa, Torku gibi bir hale gelse. İnşallah böyle girişimler olur. Bizde üzerimize ne düşerse hazırız. MHP olarak yapılacak olan özelleştirme ile ilgili bunu Şeker Fabrikalarında kesintisiz üretimin devam ettirilmesi, bölgede ve Türkiye’de yapılacak olan Şeker Pancarı üretiminin devam ettirilmesi garanti altına alınmak isteniyor ve tasarıda bu var. Fakat bu 5 yılla sınırlandırılmış. Biz MHP olarak bunun 5 yılla

sınırlandırılmasını doğru bulmuyoruz. Bunun sürekli hale getirilip bir garanti verilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz. Şeker Türkiye’de 2,5 milyon ton civarında üretilmektedir. Şeker büyük önem taşımaktadır. Biliyorsunuz Dünya’yı tehdit eden nişasta bazlı bir şeker diye bir baş belası Dünya’yı esir almış ve özellikle geri kalmış ülkelere Nişasta bazlı şeker çok uluslu şirketler tarafından dayatılmaktadır. Bunu kabul etmiyoruz. Avrupa ölçeğinde değerlendirecek olursak, Türkiye’de maalesef bu oranların daha fazla yüksek miktarlarda kullanıldığını biliyoruz. Bunun için şeker üretiminin desteklenmesi ve garanti altına alınmasını destekliyoruz.  Bu ülkemizin sağlığı açısından da ciddi anlamda büyük önem taşımaktadır. Bakın bugün, Obeziteden tutun da, tansiyon hastalığına kadar,  bir çok hastalığın sebebinin nişasta bazlı şeker olduğunu uzmanlar açıklamaktadır. Biz MHP olarak yapılmak istenen özelleştirmeye karşı çıkmıyoruz. Özelleştirme yapılabilir. Ama çalışanların sosyal hakları, o bölgede ekim yapan çiftçi ve üreticinin hakları ve geleceği garanti altına alınmalıdır.” Dedi.

“Türkiye’nin Gıda Güvenliği Tehlikede”

Türkiye’de Gıda güvenliğinin tehlikede olduğuna dikkat çeken Özkan; Çok uluslu şirketler Şekerde olduğu gibi Birçok konuda Tarımımızı ve üreticimizi tehdit etmektedir. Üreticilerimizi topraklarını ve arazilerini terk edip üretimden bir kaçış söz konusudur. Bu Türkiye’nin diğer bölgelerinde daha fazladır. Bölgemizde de ciddi anlamda tarımdan kaçış söz konusudur. Küçük ilçelerimizde köylerimiz neredeyse boşaldı. Bölgemiz Türkiye’nin en elit topraklara sahip olmasına rağmen Üretim yapılamaz hale geldi. Biz hep söyledik. Üretici mutlaka desteklenmeli. Ama maalesef yapılan desteklere batığımızda üretici yetirince desteklenmiyor. Bu nedenle çiftçi üretim yapamaz hale geldi.  Tarım’da üretemez hale gelirsek ülkemizde bundan etkilenecektir.”dedi.

“İlimizde Yabancı sermayeye 500 bin dönüm arazi satışı oldu.”

MHP İl Başkanlığı olarak Edirne’de bulunan bütün köylerde yapmış oldukları tespitlerde il genelinde 500 bin dönüm civarında arazinin yabancı sermayelere satıldığına dikkat çeken İl Başkanı Özkan; “Bölgemizde ciddi anlamda arazi satışları söz konusudur. Bunların önüne üreticiyi destekleyerek geçebiliriz.  Biz 5 yıl önce 7 Haziran seçimleri öncesinde ilimizde bulunan 255 köyü tek tek gezdik ve köydeki muhtarlarımızdan raporlar halinde köydeki arazilerin satışını not aldık. O zaman 400 bin dönümdü. Şu anda 500 bin dönüme yaklaşmıştır. Bu konuyla ilgili MHP Edirne İl Başkanlığı olarak Genel Merkezimize bir rapor sunduk. Bu konunun araştırılması için İstanbul Milletvekilimiz Celal Adan Başbakana yanıtlaması için bir soru önergesi verdiler.

“Anadolu’daki çiftçiye verilen destek Trakya’ya neden verilmiyor. ?“

İlimizde Hayvancılığın neredeyse bitme noktasına geldiğine vurgu yapan Özkan; “Büyük işletmeler yerine küçük işletmelere destek verilmelidir. Her aileye 5’er-10’ar tane hayvan verseniz bu sorun ortadan kalkar. Ayrıca Anadolu’daki çiftçiye verilen destek Trakya’ya neden verilmiyor.  Neden Trakya’ya üvey evlat muamelesi yapıyorsunuz? 10 yıl öncesi ile bugünkü Hayvan varlığına baktığımızda yarı yarıya azalma olduğunu görüyoruz. Bakın Çanakkale bile ayrı tutulmuş.

“Damızlık Birliği üzerine düşen görevi yapmalıdır”

Damızlık Sığır Yetiştiricileri birliğini de eleştirmek istiyorum. Üzerlerine düşeni yapmalıdırlar.   Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Süt aldıkları üreticiden, aldıkları süte karşılık bugün 2 bin adet simental hayvan (Süt hayvanı) üreticilerine dağıtmıştır. Üreticisini desteklemeye devam ediyor. Bizim de bu tür yatırımları ve girişimleri yapmamız lazım.

 116 total views,  5 views today

Next Post

Yunan Askerlerinin tahliyesi reddedildi.

Yunan Sınırında nöbet tutan ve Türkiye Sınırına yanlışlık geçen iki Yunan askerinin tutuklanmasına yapılan itiraz Birinci Sulh ceza Hakimliği tarafından reddedildi. Hakimlik 2 yunan askeri Teğmen Aggelos Mitretodi ve Astsubay Çavuş Dimitros Kouklatzis tutukluluk haline devam kararı verdi. Pazarkule sınır kapısının karşısında bulunan Yunanistan’ın Kanstanies sınır kapısı yakınlarında iddiaya göre […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp