HAKLILIK PAYI YOK MU?

admin

Edirne’miz vergi daireleri başka iller ve ülkelerde olan büyük mağazaların( AVM) merkezi haline geliyor.
Nüfusuna göre değerlendirildiğinde büyük mağazaları(AVM) en çok olan illerin başında Edirne geldiğini kim inkâr edebilir. Başka illerde genellikle şehir dışında faaliyet gösteren Bu tür büyük işyerleri bizde ise şehir merkezinde trafiği yoğunlaştıracak yerlerde kurulu. Mahalli yöneticiler bunların rahat faaliyet göstermeleri için her türlü kolaylığı sağlıyor. Bir yanda Edirne sermayesinin sıcak parasının büyük bölümünü Edirne’de kalması için mücadele edenler, diğer yandan insanlarımızın nakitlerinin büyük marketlerin bağlı bulunduğu başka illere gitmesini bizim paralarımızdan o illerin yararlanmasına destek almasına göz yumanlar. İnsanlarımız bu ikilem arasında kaldı.
Bu arada Edirne küçük esnafı marketler cenderesinde ezilmesini bir biri ardına iflas etmelerine dikkate alan yok.
Bakıyoruz Edirne’nin tek modern futbol stadyumu 25 Kasım Stadı TOKİ’ye pazarlandı. Burasının da AVM kuruluşlarına verileceğini öğrendik. Buna alkış tutanlar “Çok iyi olduğunu söyleyenler” aslında halka alışveriş için kolaylık sağlıyoruz görüntüsü altında Edirne’nin parasının il dışına akışına çanak tutarak bölgemize ilimiz insanlarına büyük kötülük yapılmaktadır.
Sosyal Demokrat bir Belediye Başkanın bu denli AVM savunuculuğu yapması kentin AVM pazarına dönüşmesine destek vermesi ne derece doğru olur.
Onun yorumunu da Edirne kamuoyuna havale ediyorum.
25 Kasım Stadı bugüne kadar sportif faaliyetlerin ve benzer etkinliklerin yapılacağı tek alandı.
Gerçi bayram kutlamalarına kısıtlama getirildi. Hiç olmazsa bir bölümünün yapılmasına izin veriliyor Kırkpınar açılış törenleri bu alanda yapılıyordu. Böylece bu imkân da son bulacak. Spor sahasında işyerlerinin açılması ile şehir içi trafiği daha da yoğunlaşacak.
Öte yandan Tarımsal Araştırma sahasında yapılmak istenen TOKİ konutlarındaki stadın ise ne zaman bitirileceği belirsiz.

25 Kasım Stadı için ileri sürülen Anıtlar Kurulu engeli TOKİ ve AVM söz konusu olduğunda kısa sürede çözümlenir.
Selimiye yanındaki çevre düzenlemesi gibi yokuşa sürülmez. Selimiye sorununun geciktirilmesinin bir başka nedeni var. Bu sorunun halledilmesi seçim sonrasına bırakılmak isteniyor.
Bunu Belediye Başkanı Sedefçinin de bilmemesi mümkün değil.
Bu arada 25 Kasım stadının AVM olmasına karşı çıkan ETSO yönetim Kurulu Başkanı Cemil Gülerin karşı duruşunu Belediye Başkanı Sedefçinin seçime bağlaması doğru bir yaklaşım oluyor mu? Bugünkü Stadın bulunduğu alanın bir ticari merkez olarak kullanılması konusunda bundan zarar görebilecek Edirne esnafının da seslerini yükseltmeleri gerekir.
AVM’lerin bir biri ardına kurulması hakkında Esnaf ve Sanatkârlar Odalarımızın görüşleri nedir?
Bazılarını bu kurumları Edirne’ye gelmesi kendi çıkarları açısından yaralı görebilir. Kurum yöneticileri kendi yararından çok, temsil ettiği camianın yararını düşünmek zorundadır. Bunun için de büyük marketlerin ilimizde mantar gibi türemesine karşı olan kurum ve kuruluş temsilcilerinin bu ticari tekelleşmeye dur demeleri gerekir. Diğer yandan bu gidişe siyasi partilerimizin tavrı nedir?
CHP Yönetimi Belediye Başkanı Sedefçi gibi Edirne’nin bir AVM cenneti olmasını istiyor mu?
Partililerden bu konuda yanıt bekliyoruz. Bu çağrımız diğer partiler için de geçerlidir.
AVM’lere karşı çıkan Cemil Gülerin bu tavrını seçim hesaplarına çekmek yerine, bugüne kadar büyük mağazaların Edirne’nin maddi kaynaklarını il dışına nasıl pompaladığının hesabını yapmak gerekmez mi? Sayın parlamenterler sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz. Sesleriniz çıkmadığına göre sizlerde mi AVM aşkına tutuldunuz.
Yarın seçim geldiğinde sizlere o kurum kaynaklarından destek ve oy gelmeyecek. İş sahaları birbiri ardına kapatılan esnaflardan bir kez daha destek isteyeceksiniz. İş sahaları kapanan insanlarımızdan nasıl oy talebiniz olacak?
Ne yazık ki meslek kuruluşlarımız ve parlamenterlerimiz bu konuyu hafife almada ısrarlılar.”herkes hürdür istediği yere işyeri açar” mantığı bazı illerde geçerli değil. Bir nebze olsun kendi küçük esnaflarınızı düşünmek zorunda değil misiniz?
Bazıları esnaflar da bir araya gelmiyor diye esnaflarımızı suçlama yoluna gidiyor.
Tekeller karşısında esnafların tavır almaları mümkün mü? Bunlara önlem olarak bazılarının şehir dışında faaliyet göstermelerine izin verilemez mi? Bazı iller böyle yapıyor. Birbiri ardına kapanan küçük işletmelerin kapanma sebeplerinin başında büyük marketlerin açılması iş alanlarının daralması gelmektedir. Mahalle bakkalları birbiri ardına kapanıyor. Küçük marketlerin de bir bölümü iflasın eşiğinde. Edirne marketler zinciri haline gelirse halka belki alışveriş kolaylığı gelebilir. Fakat bundan zararlı çıkacak yeni Edirneliler olur. Büyük marketlerden paran olduğu zaman alışveriş yapabilirsin Mahalle bakkallarından ise deftere yazdırıp ay sonunda ödeme yaptığımız günleri unutmayalım. AVM sevdasının göründüğü gibi cazip olmadığını ABD anlamış ve bu uygulamalardan vazgeçme yolunu arıyor. Acaba bizim aklımız ne zaman başımıza gelecek.

 151 total views,  2 views today

Next Post

Köy Muhtarları Sorunlarını Bakana Taşıdı

Edirne İli köy Muhtarları Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Meriç, derneğin yönetim ve denetim Kurulu üyeleri ile birlikte Ankara’ya giderek, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na kutlama ziyaretinde bulundular. Gezileri ile ilgili olarak açıklama yapan Meriç” arkadaşlarımızla köylerin sorunlarını kapsayan dosyamızı hazırladık. Sorunlarımızı ana başlıkları ile bir dosya halinde bakanımıza ilettik. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp