Edirne’de fahiş fiyatla maske sattığı iddia edilerek idari para cezası kesilen ilimizin en köklü eczanelerinden Filiz Eczanesi’nin cezası, yanlış anlaşılma nedeniyle iptal edildi. Filiz Eczanesi ‘ne kesilen ceza; Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili gerekli inceleme yapılarak iptal edildi.

HAKSIZ Fiyat değil..! DEĞİL… YANLIŞ ANLAŞILMA…

Eczane yönetimi, 2 farklı maske türü olduğunu ve fiyatların maske kalitesine göre değiştiğini kanıtlayarak söz konusu cezaya itiraz etti. Yapılan inceleme neticesinde Filiz Eczanesi’ne kesilen idari para cezası iptal edildi.

Konu neydi?

Edirne’de faaliyet gösteren Filiz Eczanesi ve Ömür Eczanesi ile birlikte 2 Medikal firmasına , 1 İnternet üzerinden satış yapan İş Güvenliği ve Teknik Malzeme ve Danışmanlık hizmeti veren bir firmaya da fahiş fiyatla maske sattığı iddia edilerek Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından idari para cezası kesilmişti.

03 Nisan 2020 tarihinde yapılan açıklamada;

Reklam Kurulu’nun 25.03.2020 tarih ve 295 sayılı toplantısında yapılan görüşmeler neticesinde ekli listede yer alan firma/şahısların mesleki özenin gereklerine aykırı olarak COVID-19 salgınının tüketiciler nezdinde yarattığı olumsuz etkiden faydalanmak suretiyle maske, dezenfektan, kolonya, ıslak mendil ve gıda fiyatlarını piyasa mekanizmasının normal işleyişi dışında ve tüketicinin satın alma davranışını olumsuz etkileyecek şekilde arttırmasından dolayı adı geçen firma/şahıslar hakkında; 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 inci maddeleri dahilinde belirtilen hususlara ilişkin olarak ilgili listede her bir firma/şahıshakkında belirtilen idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine, Ek-2 başlıklı listede
yer alan firma/şahısların uygulamalarının ise 6502 sayılı Kanun’a aykırı olmadığına OYBİRLİĞİYLE karar verilmiştir.”ifadelerine yer verildi. ” ifadelerine yer verilmişti.

İdari para cezasının Bakanlık tarafından iptal edilmesi kamuoyunda büyük ses getirdi. Edirne’nin en köklü eczanelerinden biri olan Filiz Eczanesi’nin böyle bir olayda adının anılmasının asla mümkün olamayacağını belirten vatandaşlar da sosyal medyadan destek yorumlarında bulundu.

* Adetin yerini bulduğunu görmek güzel hayırlı işleriniz olsun güzel insanlar herkese selamlar…

* Geçmiş olsun , haksızlık kalkmış oldu

* Sizi tanıyan hiç kimse inanmaz bu yanlışlığa hepiniz birbirinizden değerlisiniz İyi, dürüst ve doğru olanlar

* Hakikat lerin huyudur er yada geç ortaya çıkar yeter ki yargısız infaz lar olmasa

* Süpemiz yoktu zaten…