HAKSIZ MI?

admin

fikri_yalin_koseMahalli seçimler nedeniyle siyasetin gerçek gündemi oluşturduğu şu günlerde bu konulardan biraz uzaklaşıp işyerlerini ziyaret ederek esnaflarımızla görüşmek dertleşmek istedim.

Esnaflarımızın ilimizdeki siyasi havayı nasıl kokladıklarını, nasıl yorumladıklarını bu günlerde parti çalışmalarında gördükleri eksikliklerin neler olduğunu onların ağzından öğrenmek istedim.

Çilingirler Çarşısında görüştüğüm iktidar partisinin yönetiminde yer almış bir esnafımız gözden kaçan ilginç bir konuya değindi. Konu özetle şöyle: “ Son aylarda Edirne’ye bakanların biri gelip diğeri gidiyor her hafta bir bakanlarımız Edirne’de oluyor.

Edirne en çok bakan ziyareti olan illerin başında geliyor. Bakanlarımız Edirne’ye turistlik amaçla gelmiyorlar. Gelmelerindeki amaç ilin bugüne kadar el atılmayan sorunlarını kaynağından öğrenmekti.

Bu amaçla bakanların ve parti üst yöneticilerinin de katıldığı toplantılar yapılıyor. Bunlardan biri geçtiğimiz aylarda Margi’de yapıldı. Başbakanımız ile birlikte bakanlarımızın da bulunduğu bu toplantıda baktım bakanlarımıza sorunlarını iletebilecek meslek kuruluş temsilcilerinden çoğu yoktu veya bakanlardan uzak yerlerde yer bulabilmişlerdi. Partililer buraya sıradan bir toplantı gibi eşleri ile adeta bir normal bir yemek davetine gelir gibi gelmişlerdi.

Aslında böyle fırsatlar her zaman ele geçmez. Başbakan’ın yanı sıra Çok sayıda bakanın da katıldığı böyle toplantılar kentimize yapılacak hizmetler için çok iyi değerlendirilmesi gerekir.

Başka iller bu fırsatları kaçırmıyor. Bölgelerinin ne sorunları varsa ilgili bakanlara böyle toplantıları fırsat bilerek iletiyorlar.

Burada gündeme gelecek sorunlar Başbakan’ın da toplantıda olması nedeniyle çözümü de daha kolay olurdu.

Partimizce yapılan bu toplantıya Başbakanımız ile birlikte onlarca bakan gelmiş. Bu bakanlıklarla ilgili kurum ve dernek temsilcilerimizin buradaki toplantıda kendilerine imkân sağlanarak Başbakanımızın önünde sorunlarını ilgili bakanlara iletmeleri çok yararlı olurdu.

Bazı kişiler siyasette ön plana çıkmak için böyle toplantılarda kendilerini ön plana çıkarıp Başbakan ve bakanlara yaranmak isteyen bazı kişiler dernek ve kuruluş temsilcilerinin ilimizin sorunlarının ilgili bakanlara iletilmesi imkânını engelliyor.

Yararlanmamız gereken imkânlardan yararlanamıyoruz. Bunu çok yanlış buluyorum. Partilerde herkesin faydalı olabileceği alanlar vardır. Bu tür toplantılara bölgenin sorunlarına bilen kurum ve kuruluşlarımızın temsilcileri katılmalı ve bu fırsattan yararlanarak sorununu gündeme taşımalı.

Bu tür yakınmaları partililere de sorsanız ayni şeyleri söylerler. Partinin en yetkili karar organlarının yer aldığı böyle toplantılara meslek odaları dernek temsilcileri katılarak sorunlarını birici ağızdan en yetkililere iletme becerisini sağlayamıyoruz.

Biz İktidar partisiyiz. Bu konuda sayısız avantajlarımız var. Bakanların karşısına somut taleplerle, projelerle çıkmamız gerekir. Beylik siyasi laflarla siyasette bir şey elde edemeyiz. Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’da parti örgütlerinin plansız çalışmalarından yakınıyor.

Daha disiplinli planlı programlı çalışılmasını defalarca dile getirdi. Bir bakanın olduğu bir ilin çeşitli avantajları olmalı. Bugüne kadar geçen zamana baktığımızda bu fırsatı iyi değerlendirdiğimizi söyleyemeyiz.

Bunun en önemli sebebi Edirne’nin sorunlarının gündeme geleceği parti üst yöneticilerinin katılacağı toplantılara burada sorunları gündeme taşıyacak kimseler yerine sıradan partilileri davet ederek heba ediyoruz. Buradan sormak istiyorum.

Bugüne kadar onlarca bakanımız Edirne’ye geldi. Her gelişlerinde partililerden ve toplantılara katılanlardan Edirne’nin talepleri konusunda bilgi almak istedi.

Ben de uzun süre Bu parti yönetiminde görev yaptım. Bugüne kadar elle tutulur planlı programlı projeleri hazırlanmış bir önerimiz olduğunu kim söyleyebilir. Edirnelilerin en büyük eksikliği bu ne yazık ki bu eksikliğimizi bir türlü gideremedik.

Belge sunmadan talebimizi yazıya dökmeden eski usul taleplerle sorunlarımızı iletiyoruz. Bu isteklerimiz de dikkate alınmıyor. İktidar partisi AK Partinin bu plansız programsız çalışmadan kurtulması bir bakana sahip olmanın avantajını iyi değerlendirmesi gerekir.

Bazılarının dikkatinden kaçmış olabilir. Son olarak Mimar Sinan Salonunda yapılan toplantıda. Parti yönetiminden yakınan bir konuşma yaptı. Bu konuşma partililerin de dikkatini çekti. Bakanımıza gereken desteği sağlayamıyoruz. Onu ilimiz için yaptığı çalışmalarında gereken desteği veremiyoruz.

Özellikle bu seçim öncesinde Gerek Belediye Başkan Adayımız Ahmet Günşen hocaya gerekse Bakanımıza tüm partililer olarak her zamankinden daha fazla destek sağlamalıyız. Bunu sağlamadığımız görevimizi ihmal ettiğimiz takdirde. Bunun vebali ağır olur.Partimiz de bundan zarar görür.Buna fırsat verilmemeli.

 238 total views,  5 views today

Next Post

Erol ATİK; SÖZ VERDİK, YAPTIK

Göreve 5 yıl önce gelen Süloğlu Belediye Başkanı Erol Atik; yılların verdiği eğitimcilik tecrübesi ve azimli çalışma ruhu ile Süloğlu ilçesini modern bir kent havasına sokmayı başardı. Özellikle 5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde ilçeye kazandırdığı KAPALI SPOR SALONU, EVSEL ATIK ARITMA TESİSİ, ANA OKULU, İLÇE KÜTÜPHANESİ, SÜLOĞLU BARAJI […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp