Haksız Rekabet Doğuracak Girişimlerin Önlenmesini İstiyoruz

admin

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı cemil Güler Yıllardır çeşitli spor müsabakalarının  25 Kasım Stadyumu’nun,  yapılan bir protokol ile  TOKİ ye devrinin yapılması ve TOKİ’ninde bu alanın alt katının AVM  ve diğer katlarının da konut yapma kararı alması ve üstelik yükseklik serbest olarak bu kararlarını uygulayacak olması, Edirne’miz ve Edirne ticaret erbabımız açısından  çok önemli bir karar olduğunu belirterek şunları kaydetti”

Kent içine yapılan AVM’ler Edirne esnafını yok etmektedir. Yaşanan ekonomik krizlerle sancılı süreçler geçiren ticaret erbabımızın AVM’ler ile rekabet güçleri kalmamaktadır.  Büyük mağazalarda varolan ürün çeşitliliği ve güçten dolayı fiyatlarla arzu edilen şekilde oynandığından, ticaret erbabımız rekabet edememekte ve   haksız rekabetin doğmasına sebep olmaktadırlar. Haksız rekabet bütün dünyada yasaklanmıştır.

Şu hususu önemle belirtmek isteriz ki, bizler büyük mağazalara karşı değiliz. Büyük mağazaların istihdam yaratması açısından sağladığı olumlu katkılar yadsınamaz. Bu bağlamda tabiki bu mağazaların, tüm çevrelerin haklarını gözetecek ve sosyo-ekonomik değerlendirmeleri de içeren belli düzenlemeler çerçevesinde gerçekleşecek olan kuruluşunu ve işleyişini  desteklemekteyiz.

Önemli olan büyük mağazaların şehircilik açısından, trafik açısından, ekonominin yoğun olduğu bölgelerin değerlendirilmesi açısından, doğru yerlere yerleşmesidir.

Zengin tarihi eserleri ve kültürü ile bir turizm kenti olma yolunda hızla ilerleyen ilimizde; şehir merkezine yapılması planlanan AVM ve yüksekliği serbest konut olarak bu alanda değerlendirilmesi, kentin kimliğini  ve aynı zamanda  Edirne’mizin  tam ortasında tüm görkemiyle yükselen Dünya şaheseri Selimiye Camii’nin silüetini de bozacaktır. Bu konuda yüksekliği serbest planlanan bu girişimin önlenmesi amacıyla Belediye Başkanlığımız nezdinde gerekli girişimlerde de bulunacağız.

25 Kasım Stadyum’unun yerine  bir AVM yapıldığı takdirde;Avrupa’ya açılan kapımız Pazarkule’den şehrimize girenlerin ilk görecekleri yapı bir AVM olacaktır. Bir sınır kenti olan İlimiz de ticaretin büyük bir kısmı  komşu ülkeler ile gerçekleşmektedir. İlimize alışveriş için gelen misafirlerimiz şehir merkezine girmeden alışverişlerini burada tamamlayarak geri dönme ihtimallerini düşündüğümüz de de  bu durum ilimiz ekonomisine büyük  zarar verecektir.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Edirne’nin ticaret ve sanayi potansiyelinin gelişmesi, karşılaşılan olumsuz birtakım durumların aşılması için neler yapılabileceği konusunda bir sivil toplum örgütü gibi çalışmayı ilke edinmiştir.   Bizler ve birlikte çalıştığımız üyelerimiz, özellikle haksız rekabet doğuracak girişimlerin ve planlamaların  düzeltilmesini arzu etmekteyiz.IMG_3461

 161 total views,  5 views today

Next Post

YETER ARTIK..!

Edirne’de sıradan insanlara sorsanız ayni sıkıntıyı dile getirecektir. Bölgemizdeki siyasi partiler, meslek kuruluşlarımızın birbiri ile barışık olmamaları her fırsatta bu tavırlarını ortaya koymaları kentimize güvene ve yapılacak hizmetlere ket vuruyor. Buna bir nokta dur demek gerekiyor. Başka illerde görülen birlik ve dirliği gördükçe “bizde neden böyle olmuyor” diye özlem uyuyoruz. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp