Hal’e Bir Hal Oldu

admin

Edirne’ye sebze ve meyve pazarlayan Belediye Sebze Hal’i Başkanı Emre Ray, hal esnafının güç durumda olduğunu belirterek şunları kaydetti; “Yeni çıkan hal yasasına göre Faturası olan malın satışı engellenemiyor. Bazı seyyarlar ve buradan mal almayan esnaflar İstanbul’dan aldıkları malları pazarda rahatlıkla satabiliyor. Daha önceleri yerel yönetimlerin buna müdahalesi oluyordu, satışını engelliyor mal satılmasına izin vermiyordu.

edirne hali

Yeni çıkan yasadan sonra böyle bir boşluk oluştu biliyorsunuz İstanbul Edirne’ye çok yakın. İstanbul bu işin merkezi İstanbul halinde her türlü sebze ve meyve rahatlıkla tedarik ediliyor. İstanbul’un ilimize yakın olması nedeniyle pazarcıların oradan mal sağlamaları ön plana çıktı. Edirne’mizde büyük marketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bunların Edirne’ye yararı yok merkezleri İstanbul’da Vergi daireleri orada.Bütün mallarını İstanbul’dan sağlıyorlar. Edirne’ye hiçbir yararı yok sadece bir iki yerli marketimiz bulunuyor.

edirne hali2

Sadece işyerlerinde çalıştırdıkları az sayıda insanımız var. Edirne’de karpuz yetişir Edirne’den karpuz alıp Edirne’ye götürüyorlar.Tarladan ucuza aldıkları karpuz İstanbul’dan buraya geldiği için fiyatı yüksek oluyor. Buna da çözüm bulunamıyor.Burada yetişen ürünlerin pazarlaması da yapılmıyor. Bu arada dışarıdaki müstahsilin de ekmeği ile oynuyorlar. Marketlerin önlerinde otopark olarak kullanılan yerleri Pazar yerine çevirdiler. Bölgemizde Pazartesi,ÇarşambaCumartesi günleri üç büyük Pazar oluyor.

edirne hali3

Bu günlerde marketlerin önün Pazar yerine dönüyor. Vatandaşların pazara gitmesini engelliyorlar. Markette satılan üç beş kalem malda ucuzluk yaparak vatandaşları markete çekiyorlar.Bu satışlardan Edirne vergi dairesine ve belediyesine hiçbir gelir gelmiyor. Bu yasa çıkmadan önce her ayın sonunda bir aylık satış faturalarının rüsumunu döküyor yüzde iki ile çarparak, buradan çıkacak parayı Belediyeye rüsum olarak veriyorduk. Şu anda bu sektörden elde edilenle belediyede bir memurun maaşını karşılayacak oranda rüsum dahi gitmiyor. Seyyarlar İstanbul’dan daha ucuz mal sağladıkları için hal’den mal almayı tercih etmiyorlar. Bizim en önemli müşterilerimiz Bulgarlar onlar da kapılardaki sıkıntı nedeniyle Edirne’ye gelemiyorlar. Daha önceki yıllarda Bulgarlar daha çok alışveriş yaparak hal’i canlandırıyordu. Bizim büyük marketlerle rekabet şansımız olamaz. Ben işyerime az miktarda mal getiriyorum. Market gittiğinde birkaç kamyon dolusu mal alabiliyor. Bunların arkasında güçlü sermaye olduğu için ekim yaptırıyorlar. Tarla kiralıyorlar. Bahçe ve sera alıyorlar. Bu güç ellerinde olduğundan rahat oynuyorlar. Marketlerde alışveriş yapan vatandaşlar ya nakit ya da kredi kartı ile mal alıyor.

edirne hali4

Biz ise malımızı veresiye satıyoruz. Malımızı satmak için her türlü fedakarlığı yapıyoruz. Yeni hal yasasına göre 30 dükkân olması gerekiyor. Hal’in kendine ait bir kantarı olması gerekiyor. Dükkanlarda soğuk hava deposu bulunması gerekiyor. Biz şu anda 20 dükkanız 21 dükkan yapma şansımız yok. Edirne’ye yeni bir hal şart, müstahsile yer verilmesi lazım. Kentimizde son yıllarda gelişen meyvecilik olayı var. Bunun bölge insanımızca desteklenmesi gerekiyor. Edirne’den dışarıya mal satılması gerekiyorsa tüccarın o malları görmesi gerekir.

edirne hali5

Biz sebze ve meyve yetiştiriyoruz demekle bu işler olmuyor. Edirne’nin düzenli bir soğuk hava deposuna ihtiyacı var. Meyve bahçesi olanların bir araya gelerek bu sorunu çözmeleri gerekiyor. Bölgemizde bu potansiyel var. İlimizde geçen yıl 1500 ton elma yetişmiş. Piyasada 500 ton satılmış geriye kalan bin ton ise gübre oluyor.

edirne hali6 edirne halikpk

 

 

 

 

 

 794 total views,  8 views today

Next Post

Fiki AK ve Fikri YALIN ile seçim ÖZEL ilk yayınında gündeme damgasını vurdu

Edirne Ajans Haber Müdürü Fikri YALIN ve Haber Korrdinatörü Fikri AK ‘ın sunduğu “SEÇİM ÖZEL” hafta içi her sabah 09:30’da RADYO SU’da…   Yerel seçimlere sayılı günler kala SEÇİM ÖZEL  programı adayların çalışmalarını RADYO SU;  dinleyicileri ve izleyicileriyle ayrıca EDİRNE AJANS Gazetesinde yayınlanan haberlerle  paylaşmaya devam ediyor…   Programı http://www.radyosu.com.tr/onlinedinle.html linkinden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp