Halk hükümetin kurulmasını bekliyor

admin

fikri_yalin_koseYoğun ve tartışmalı geçen bir seçim dönemi ardından 7 Haziranda Milletvekili seçimi kazasız belasız tamamlandı. Halk sandığa giderek iradesini ortaya koydu.

Seçim öncesinde iktidar partisi, seçimden sonra iktidarın devamını sağlayacak milletvekiline rahatlıkla ulaşacağı beklentisi içindeydi. Seçim meydanlarındaki görüntüler ve medyada yapılan yayınlar bunu gösteriyordu.

Bugünkü parlamento aritmetiği AKP’yi iktidara taşımaya yetmedi. İktidar partisi kurulduğu günden bugüne kadar girdiği tüm seçimleri başarılı ile tamamlayan halk bu kez “biraz bekle bu kez senin iktidarına onay yok” uyarısında bulundu.

Diğer taraftan seçim meydanlarında iktidar partisini eleştirerek halktan oy talebinde bulunan üç partiye de halk başka bir mesaj vererek ”mademki bu hükümetin icraatına karşı olduğunu iddia ettiniz, meydanlarda bunu vurguladınız, o zaman bu taleplerinizi yerine getirin. Bunu tek başınıza yapmanız mümkün değil ortak taleplerinizde bir araya gelerek hükümet kurunuz”  demek istedi. Halkın talebi bu doğrultuda sandığa yansıdı.

Bu seçim sonuçları hem halkımızın temsilcisi olan parlamenterlerimiz hem de demokrasimiz açısından bir sınav niteliğindedir.

  1. dönemde parlamentoya giren milletvekillerinin işi çok zor. Seçim sonucundan tek partinin hükümet kurmasını sağlayacak çoğunluğun sağlanamaması, siyasi partilerin ortak karar almalarını zorunlu duruma getirdi.

Koalisyon kurulması konusunda direten, kendi siyasi görüşünün hükümet kurmada tek alternatif olduğunda ısrar edip diğer partilerle anlaşma yollarını kapayan partiler, tek çözüm yolunun tekrar halka gitmek olduğunu görürlerse, yeniden seçim yapılırsa halk çözümsüzlük üreten bu partilere sandıkta öyle bir ders verir ki feleklerini şaşırırlar, yapılacak seçimde bugün aldıklar oya da hasret kalırlar.

Bu arada kendi siyasi beklentilerinin yanında ülkenin durumunu dikkate alarak diğer partilerle ortak noktalarını arayıp koalisyon kurulmasına katkı yapan,  bunda direten siyasi partiler halkın nezdinde daha da değer kazanacaktır.

Bu seçim sonuçları halkımızın siyasileri demokrasi açısından sınama imkânı verecektir. Siyasilerimiz ne kadar halkın yararını düşünüyor gerektiğinde ülke yararını kendi siyasi görüşlerinden üstün tutabiliyor mu anlayışının siyasi partilerimiz arasında ne denli geçerli olduğu da belirlenmiş olacak.

Siyasi patilerimiz bu siyasi tablodan başarılı çıkmaları halinde demokrasimiz de kazançlı çıkacaktır. Ülkemize şaşı ve önyargılı bakan demokrasimizden endişe duyan Avrupa Birliği ülkeleri de Türkiye’de koalisyon hükümetinin kurulması ile bu endişeleri de son bulacaktır. Bundan ise bugüne kadar dışlanmak istenen hor görülen, halkımız çok mutlu olacaktır.

Kim nasıl yorumlarsa yorumlasın,   ülkemizde seçimler sonrasında iktidardan beklentisi olmayanların dışında huzurlu bir ortama kavuştu.

Seçim öncesi halk arasında yaratılmak istenen huzursuzluk siyasilerin körüklemesiyle yaygınlaşan husumet ortamından bugün için eser yok. İnsanlarımız seçim sonunda bir ”oh” çekme imkânı buldu. İnşallah siyasi partilerimiz halkın huzuru bozacak kararlarda ısrar etmezler ülkemizdeki bu huzur ve güven ortamı kalıcı hale gelir. Temennimiz bu

  MÜBAREK RAMAZAN AYI

İslam dini için en kutsal ay olarak kabul edilen ”on bir ayın sultanı “ denilen Ramazan ayı yarın başlıyor. Bu ayın amacı halkın bu ayda aç kalmasını sağlamak değildir. Açlık çeken yoksul insanların, yardıma muhtaç kimselerin bu ay vesilesiyle durumu hatırlatılmak ve nefse hâkim olmanın önemi hatırlatılıyor.

Yine bu mübarek aylarda camilerde verilen vaazlarda halk arasında birlik ve beraberliğin önemi anımsatılıyor. Bu kutsal ayda halkın arasındaki kırgınlıklar bir yana bırakılıp dostluğun tesisi için fırsatlar yaratılır.

Dünyada bir buçuk milyar Müslüman bu ayda aynı amaç için el açıp dua ediyor, Allaha yakarıyor. Bu kutsal ayın sonu ise, ramazan bayramı ile son buluyor. Dileriz bu Ramazan ayının hürmet ve şefkatine Müslüman ülkeler arasında bir türlü bitmeyen düşmanlık müslümanın müslümanı katletmesi son bulur. Müslümanlığın vazgeçilmez kuralı olan dostluk, kardeşlik daha kalıcı hale gelir.

Müslüman ülkeleri arasında kavga husumet sonucunda bugüne kadar yüz binlerce Müslüman kanı aktı dileğimiz bu kanlı çatışmalar son bulsun. Bu duygularla okuyucularımızın, ülkemizin ve tüm Müslüman âleminin mübarek ramazan ayını kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim.

 136 total views,  2 views today

Next Post

Belediye başkanlarından seçim sonu toplantısı

Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin CHP Genel merkezinde gerçekleşen  belediye  başkanları toplantısı hakkında açıklamalarda bulundu. Bu toplantıda tüm belediye başkanlarının  parti tabanının görüşlerini ilettiğini belirten Tekin şunları kaydetti; “ Partimizce alınan ani bir kararla  milletvekili seçimlerinin değerlendirilmesi, bu konuda CHP’li belediye başkanlarının görüşlerini almak için Genel Başkanımız  Kemal Kılıçüdaroğlu’nun başkanlığında  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp