HALK MECLİS ÜYELERİNİ TANIMAK İSTİYOR

admin

fikri_yalin_kose30 Martta yapılacak belediye ve il genel meclisi seçiminde partilerin aday gösterdikleri belediye ve il genel meclisi üyelerini halk tanımak istiyor. Bu konuda talebini ileten vatandaşlar. Belediye meclis ve il genel meclis üyelerinin isimleri bazı gazetelerde yayımlandı. Bunları yeterli görmüyoruz.

Belediye’de ve İl Genel Meclisinde önemli görevler üstlenecek bu adayları tanımak ne olduklarını bilmek istiyoruz. Bu bizim doğal hakkımız. Belediye Başkan adaylarını piyasada gezdikleri için tanıma imkânı bulduk.

Onlarla birlikte çalışacak olan meclis üyeleri kimlerden oluşacak. Meclis adaylarının resimleri ve isimleri ile birlikte yayın organlarında görmek istiyoruz. Bazı vatandaşlarımız belediye başkanını veya meclisi beğenmeyebilir farklı yerlerde oy kullanacaklar olabilir.

Bu halkımızın demokratik hakkıdır. Daha önceki yıllarda da böyle uygulama oldu. Belediye Başkanı ile meclis üyelerine verilen oyların farklılığı bundan kaynaklanıyor. Mahalli seçimlerden önce seçime katılacak tüm siyasi partilerimiz adaylarını kısa ve öz geçmişleri ile halka duyurmalı ve böylece halkın bu kişiler hakkında bilgi edinilmesi sağlanmalı.

Buralara seçilecek olanlar beş yıl boyunca kentimize yapılacak hizmetlerde söz ve karar sahibi olacaklar. Bu kadar önemli görevi üstlenecek olan kişilerin kimlerden oluştuğunu tanımak ve ona göre karar verme hakkı demokrasinin gereğidir.

Bu talep halkımızdan esirgenmemelidir. İnşallah belediye başkan adayları bu talebimizi dikkate alıp belediye meclisi ve İl Genel Meclisi isim listelerini yayın organları ve halkın göreceği yerlere asarak tanıma imkânı verirler” Halkın önerisi bu. Karar parti yetkililerinin. Sonucu bekleyip göreceğiz.

İNSANLARIMIZ YAĞMUR DUASINA ÇIKIYOR

Kış ayının sona erdiğini söyleyebiliriz. Şubat ayı sona erdi. Mart ayına girdik. Bahar ayları başladı.

Havalar şayet böyle kurak giderse çiftçilerimizin işi çok zor. Tarlalarda buğdaylara bakıyorum iyice sararmış durumda. Bu yıl geçen yıllara oranla kış yağışı çok az. Üreticiler bu kuraklıktan çok endişe ediyor.

Bugüne kadar hiç görülmemiş bir şekilde kış aylarında yağmur duasına çıkıyorlar. Son yıllarda doğanın dengesi bozuldu. Gelişen teknolojinin sanayi kurumları ve kirlenen havanın ozon tabakasını zedelemesi ve buna benzer doğanın dengesini bozan olaylar sonucu iklimin değiştiği tehlikesini bu işin uzmanları defalarca dile getirdi.

Doğadaki bu değişimden de olumsuz olarak en çok etkilenen bölgelerin başında da bizim bilgemiz geliyor. Koca kış ayları geçti. Bırakın kar yağışını istenilen oranda yağmur dahi yağmadı. Bu yaz aylarında yaşanacak kuraklığın işareti demektir. Bundan barajlar da olumsuz etkilenecek. Belki de bazı bölgelerde susuzluk da gündeme gelecek.

Yağmura muhtaç tarım ürünlerinin verimi azalacak.

Güçlükle yaşamını sürdüren çiftçilerimiz kuraklıktan en çok zarar gören kesim olacak. Dileğimiz o ki, Önümüzdeki Mart ve Nisan aylarında bölgemiz yeterli yağışı alır ve bölgemiz kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalmaz.

Tarım, bölgemizin en önemli gelir kaynağını sağlıyor.Çiftçilerimizin yanında bölgemizin büyük kesimi esnaflarımız tarladan çıkacak ürüne bakıyor. Topraktan yeterince verim alınmadığı, masrafını dahi karşılayamadığı takdirde çarşı pazardan alışverişini yapamayacak. Halkımızın büyük bölümü bu kuraklıktan olumsuz etkilenecek.

Bölgemizde özellikle il sınırlarının kuzey yöresinde tarlalarda sulu tarım yapma imkânı yok.

İnsanlarımız tarlasından nafakasını çıkarması için yağmurun düşmesini bekleyecek. Böyle giderse yaz ayları zor geçeceğe benziyor.

BEŞ LİRA

Çocuk yolun ortasına oturmuş höngür hüngür ağlıyormuş,O anda yoldan geçen bir yaşlı kadın durup sormuş.

-Niçin ağlıyorsun evladım”

Çocuk

“ beş liramı kaybettin” demiş.

Kadın üzülerek çantasından beş lira çıkarmış çocuğa vermiş.

-Al çocuğum ağlama lütfen”

Kadın bir iki adım atmış ki çocuk tekrar ağlamaya başlamış.

Kadın durarak seslenmiş.

“ Ne oldu oğlum? Şimdi neden ağlıyorsun?”

Çocuk bir yanda allayarak bağırmış:” Nasıl ağlamayayım? Beş liramı kaybetmeseydim şimdi on liram olacaktı”

ATASÖZÜ

Geçmişini iyi bil ki, Geleceğe sağlam basasın, Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini şaşırmayasın.

Hz, Mevlana

 199 total views,  2 views today

Next Post

Saadet Adayı Av. Sinan Tekin Edirne Valisini ziyaret etti

Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Av. Sinan Tekin, beraberinde İl Genel meclisi üyesi adaylarından Selim Kaya ve Mansur İriş, Belediye Meclis üyesi adaylarından M. Akif İriş, Selçuk Akbaş, Hakan Aşçı, Hamit Kılıç, Mehmet Sevinç ve Sami Karaca ile birlikte Edirne Valisi Hasan Duruer’i makamında ziyaret etti. Sinan Tekin, seçim çalışmaları […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp