Halk Parti adaylarını bekliyor

admin

fikri_yalin_koseMilletvekili seçim günleri yaklaşıyor altı aylık bir süre kaldı. Bu arada seçimin erkene alınması da söz konusu olabilir.

Tüm bu ihtimallere rağmen “Ben milletvekili adayı olacağım” diyen bir partili yok. Bu işe soyunacak olanlar bugünlerde sadece ısınma turları yapıyorlar ve nabız yokluyorlar. Kendilerince erken adaylığını açıklayıp yıpranmak istemiyorlar.

Avrupa gibi demokratik ülkelerde milletvekili adayları seçim gününden çok önceden ortaya çıkarak, halka kendisini tanıtıyor. Böylece halk kendisini temsil edecek kişileri  tüm özellikleriyle  tanıma imkanı  buluyor. Aday olan kişi de bu süre zarfında halkın sorunları ile yoğruluyor, sorumluluğunun bilincini kavrıyor.

Bizim ülkemizde ne yazık ki, böyle bir uygulama olmuyor. Tüm adaylar seçime kısa bir süre kala mantar gibi ortaya çıkıyor. Adayların birçoğu liderlerinin gözüne girmeyi veya bu yönde etikili kişileri seçilmek için en emin yol olarak kabul ediyor. Sonra da ortaya çıkıp “biz halkın gerçek temsilcisiyiz” diye hava atıyorlar.

            Parlamentoya bir göz atalım bugün doğrudan halkın hür iradesiyle seçilen kaç milletvekilimiz  var ?

            Milletvekili seçilebilmenin son onay makamı parti genel başkanları oluyor. Onların olurunu almadan o koltuklara oturmak mümkün değil.  

Bu yolla seçilen parlamenterlerden liderlerine karşı veya partinin eleştirilmesi gereken politikasına karşı tavır beklenebilir mi?

            Önümüzdeki yıl yapılacak seçimde halkın doğrudan hür iradesi  ile milletvekili bekleyenler boşuna hayal kurmasınlar.

Bundan önceki dönemde olduğu gibi, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde de lider tasdikli, onların süzgecinden geçip gelen sözde vekillerimiz  olacak. O zaman da meclisin görüntüsü yapılan görevler de bugünkünden farklı olmayacaktır.

            Aday olması beklenen partililerle görüşüyorum. Adaylıklarını bugünlerde neden açıklamadıklarını sorduğumda bunun için erken olduğunu bir süre havayı koklamak gerektiğini ona göre strateji belirleyeceklerini ifade ediyorlar.  

Adama sormazlar mı senin yıpratılacak halka hesap vermende bir sıkıntın yoksa neden yıpratılmaktan çekiniyorsun. Erken de olsa  halkın karşısına çıkıp harbiden  “ben adayım” demek  bu konuda kararlı olduğunu  göstermek daha gerçekçi bir yaklaşım olmaz mı?

            Bu tereddütleri muhalefet partilerinde olduğu gibi ismi adaylıkta geçen iktidar partisi mensuplarında da gözlemleniyor.

            Bugünlerde siyasetçiler perde arkasında kalıp kulis yaparak  gelişmeleri izliyor.Hiç biri ortaya çıkmaya cesaretleri yok.

Özellikle siyasette başka politika  dışı  başka mecralara  yönlendirilmek saptırılmak istenip halkın talepleri yerine yine liderleri tercihleri ön planda olursa yine seçim şaibelere açık bir seçim durumuna gelir.

            Bu arada Ana Muhalefet partisi CHP’nin de tabanın tercihine göre milletvekili adaylarını belirlemesi konusunda net bir yaklaşımı yok. Onlar da” adayları delegeler mi yoksa Genel Merkez mi belirlesin” ikilemi içinde. Bugün parti içinde yaşanan kaos. Partililerin ayrı telden çalmaları. Bazılarının ulusalcı geçinip diğerlerini farklı gurup gibi nitelemeleri.  Bir milletvekilinin partiden Emine Ülker Tarhan’ın istifasının ardından “Bundan sonra istifalar gelecek” diye açıklama yapması CHP içinde sürtüşmelerin devam ettiğini gösteriyor. Seçim yaklaştıkça adaylıkları tehlikeye girecek olanlar bu tartışmaları körükleyeceğe benziyor.

            Bu görüntüsü ile seçime gidilmesi, bu partiye oy vereceklere güven vermiyor.

            Tepedekilerin tepiştiği birbirine çamur attığı bir Ana Muhalefet partisi halktan nasıl güvenoyu alabilecek. Bakıyoruz bu olanlardan irtifa kaybetmelerinden da ders almışa benzemiyorlar.

Önümüzdeki kısa zamanda bu çalkantılar ne kadar azalacak göreceğiz. Şurası muhakkak ki,  CHP’nin tüm kademelerinde gelişen olaylara karşı ilgisizlik, rehavet devam ediyor. Particilik sadece törenlerde boy göstermekle olmuyor.

            Önemli zamanlarda partinin görüşlerini kamuoyuna duyuracaksın ki halk sana güven duysun. Bakıyorum Atanın ölüm yıldönümündeki görüntülere adeta bayram kutlar gibi görüntüler, törende kendini göstermek için çaba harcayan partililer. Böyle bir gidiş iyiye gidiş değil. Sizler bu yükü taşıyamıyorsunuz. Bunun vebali ağır olur, haberiniz olsun.

 172 total views,  2 views today

Next Post

Saraçlar Caddesi’nde motosiklet denetimi

2008 yılından itibaren trafiğe  araç trafiğine kapalı bulunan  kentin en işlek  caddesi konumunda olan Saraçlar Caddesi’nde,  Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme ekipleri motosikletlere yönelik uygulama  gerçekleştirdi.               Trafik denetleme ekipleri, Saraçlar Caddesi, Çilingirler Caddesi ve Balıkpazarı Caddesi’nde,  genellikle  motosiklet sürücülerinin İl Trafik Komisyonu’nun kararını hiçe […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp