Halk Pazarlarının Tadı Yok

admin

 En yakınımızda olan, her hafta ayni yüzlerle karşılaşıp sohbet ettiğimiz insanlardan oluşan semt pazarlarının önemi günden güne azalıyor. Buralardan çoluk çocuğu ile ekmek parası kazananlar gelecekleri için kara kara düşünüyorlar.

   Özellikle semt pazarlarının yapıldığı günlerde büyük  marketlerin  Pazarda satılan ürünlerini yol kenarlarında sergileyip  ucuzlatmaları, semt pazarı esnafına  büyük darbe vuruyor.

    Yıllardır semt pazarlarında nafakasını çıkaran pazar esnaflarımızı yok sayamayız. Bu esnaflarımızın ürünlerini marketler gibi ucuza satma imkanları sınırlı olabilirler.

Böyle dahi olsa,  onlar uzun yıllardır bu  zor mesleğin çilesini çekiyorlar.

Mahalle bakkallarının  azalması da  bu yöntemle olmadı mı?

   Marketler mantar gibi  bir biri ardına  ortaya  çıkınca  mahalle bakkallarımız,  paralı parasız alışveriş yaptığımız her derdimize ortak olan mahalle  esnaflarımız  birbiri ardına kapılarına kilit vurdu.

    Şimdi bakıyoruz  Bir banka tarafından mahalle bakkallarının tekrar açılması için  maddi destek sözü veriliyor.Tekrar açılmasının yolu aranıyor.

Edirne’de nüfusu dikkate alındığında gereğinden fazla büyük market bulunuyor.

Bunların çokluğu,  Edirne halkının  nakit parasının diğer illere  akması, o illere katkı sağlaması demektir.Kimse işin bu yönünü dikkate almıyor.

   Birkaç kuruşa tamah edip, kendi bölge esnaflarımızın kapanmasına göz yumuyoruz. Aslına bakıldığında büyük marketlerin sattığı ürünlerde öyle ucuzluk da yok. Halkı kendilerine çekebilmek için büyük reklamlar yaparak birkaç üründe  indirim yaparak halkı  bir anlamda kendilerine  çekmek istiyor.

   Bu ürünleri almak için gelen vatandaşlar da  “hazır buraya geldim diğer alışverişimi de buradan yapayım” diye  market tuzağına düşüyor.

Bir de  Edirne’ye “hal denetimi” olmadan gelen mallar var. Ne yazık ki,  bu konuda  gerekli denetim yapılamıyor. Kent dışından gelen malların tezgahlarda daha ucuza satılması sağlanıyor. Böylece bir anlamda bazılarına haksız kazanç yolu açılmış oluyor.  Pazarlarda  halkın yararı gözetilerek  haksızlıklara göz yumarak birilerine ucuz pazarlama yolu açmak ne kadar doğru. Bunun yararını ve  kaybını çok iyi değerlendirmek gerekmez mi?

Bu arada bir de  pazarların yanlarında  ürünlerini satmak isteyen üretici pazarlarımız var.

    Bu konu iyice sulandırıldı. Ve kimin üretici kimin onlar arasına girerek üretici gibi görünüp  satış yapmak isteyen seyyar satıcı ayırmak mümkün değil.

Başka illerden örnek alınarak üretici pazarlarımıza bir düzen ve intizam getirilmesi gerekir.

Üretici pazarlarını yok sayamayız. Her vatandaş kendi ürettiği malı en kısa yönden tüketiciye ulaştırmak ister. Bunu yaparken satacağı malın fiyatını da  biraz olsun düşük tutmak gerekir. Fiyatları pazar esnafı ile eşit tutarak ve “benim sattığım ürünler hijyenik doğal ürün”  diye yutturmaya çalışarak  halk pazarcılığı olmaz. Bir ürünün hijyenik doğal olması için belli koşullar var. Sadece” Ben kimyevi gübre atmıyorum doğal ortamda ürün yetiştiriyorum” demek inandırıcı olmaz. Bu konuda resmi belge bulunması gerekir.Böyle bir belgesi olmayanlar bu  iddiada bulunamaz.

Bu arada semt pazarlarımızda çalışan esnafımız da  Pazar alanlarını genişletmek için kendilerine çeki düzen vermeleri gerekir. “ Ben bugüne kadar böyle satış yaptım yine ayni yöntemle işimi yürüteceğim “ demek bugün için geçerli değil. Pazar alanlarında rekabet var. Onlarla mücadele edebilmek için pazarcıların da  ayni yöntemi kullanarak onlarla  mücadelelerini sürdürebilir.

Özellikle meyveleri seçerek almak isteyen müşterilere  “Ayırmak yasak beğenirsen al” demekle  pazarcı esnafımız müşterilerini arttıramaz. Müşterilerine karşı daha hijyenik ortamda  alıcıların taleplerini dikkate alarak pazar ortamı  yaratmaları gerekir. Pazar esnaflarımızın arasında bu konulara duyarlı olmayan kafasına göre ve bazen de  müşteriye değer vermeye tavır içinde olduklarını inkar edebilir miyiz?

Esnaf derneği yöneticilerimiz az sayıda olan bu kişilerin tüm pazarcı esnafını zan altında bırakmasına izin vermemelidir. Semt pazarlarımız bizim milli pazar yerlerimizdir .Şartlar ne olursa olsun onlardan vazgeçmemiz mümkün değildir.  Pazarcılarımızın da  halkın bu sevgisine,ilgisine layık olacak şekilde kendilerini dizayn etmeleri gerekir.   

 246 total views,  2 views today

Next Post

Av Sezonu Sona Eriyor

Balık avlama sezonunun sona ermesine kısa bir süre kala sezonun son balıkları tezgahları süslemeye devam ediyor. Oldukça iyi bir sezon geçirdiklerini ifade eden balıkçılar sezonun sona ermesine kısa bir süre kaldığını belirterek hala balık yemeyenler için bu son fırsat dediler. Yıllardır Balık pazarında balıkçılık yapan Murat Babik, “Bu sene oldukça […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp