Halk siyasileri uyarmalı

admin

fikri_yalin_koseMilletvekili seçimleri sona erdi halkın kararı ortaya çıktı. Milletvekilleri daha koltuklarına oturup yemin edip yasal konuma gelmeden partilerimizin hükümet kurma tartışmaları alevlendi. Parti liderleri halkın oyları ile belirlenen tabloya bakarak, halk ne diyor bu durumu tabanları nasıl değerlendiriyor diye geniş kapsamlı bir araştırma yapmadan ahkâm kesiyorlar.

Ülkenin acil olarak çözüme kavuşması gereken sorunları bilindiği halde bunu dikkate almadan acil olarak hükümet kurulmasına katkı yapma yerine çözümsüzlük senaryoları yaratıyorlar.

Halkın oyları ile ortaya çıkan parlamenter sayısı hiçbir partiye tek başına hükümet kurma imkânı tanımadı. Demokrasi gereği hükümet kurabilmede bir başka alternatif sundu. Bu kez de koalisyon kurarak ülke yönetimine sahip çıkın dedi. Bazı siyasi partilerimizin ilk günden daha koalisyon kurmayacağı açıklaması yaparak “ ben erken seçimden yanayım bir kez daha halkın hakemliğine başvuracağım” şeklinde açıklama yapması. Geçim sıkıntısı içinde olup borcunu nasıl ödeyeceği telaşına kapılan halk tekrar önüne seçim sandığı geldiğinde, iktidar partisine yaptığı gibi, erken seçim isteyen partiye öyle bir ders verir ki feleklerini şaşırırlar.

Demokrasi ile idare edilen ülkelerde böyle bir durum olduğunda siyasi partilerimiz” dediğim dedik öttürdüğüm düdük” anlayışı ile hareket etmeyi bir yana koymaları gerekir. Ortak hükümet gündeme geldiğinde ana ilkelerinden taviz vermemek koşulu ile bazı haklarından taviz vermeleri zorunlu hale gelir. MHP dışındaki siyasi partilerin koalisyon hükümeti kurulmasına sıcak baktıkları anlaşılıyor. Onun için azınlık hükümeti de dâhil tüm partilerin anlaşma zemini aramaları zorunludur. Bir partinin tek başına hükümet kuramayacağına göre koalisyon hükümeti kurulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu gerçek inkâr edilemez.

Koalisyon hükümetlerinin ülkeye zarar verdiğini iddia edip buna geçmişteki koalisyon hükümetlerini örnek gösterip tek parti iktidarı özlemi içinde olanlar. Son yapılan seçimle halkın kendilerine altın tepsi ile sunduğu fırsatı değerlendirememişler, tüm devlet imkânlarını arkalarına almalarına rağmen çoğunluğu sağlayamamışlardır. Ülkemizde yeni bir dönem başladı.  Önümüzdeki günlerde kurulacak hükümeti çok önemli görevler bekliyor. Ülkemizde yasalar adeta piyasa haline gelmiş. Kimin haklı kimin haksız olduğunu ayırmak mümkün değil. Devletin iletişim organları bir zamanlar Rusların Pravdası konumuna dönüşmüş. Devlet görevlileri asli görevlerini unutmuş iktidara karşı karar alma korkusu yaşıyorlar. Ülkede birçok yolsuzluk iddiaları var. Çevremizde dostumuz olan ülke yok denecek kadar az. Savaş kapımıza geldi dayandı. Ülkemizde barınan Suriyeli sayısı bir ülke nüfusuna ulaştı. Tüm bu ve benzeri sorunlara çözüm vaadi ile halktan oy alan üç parti bu sorunları çözmede en çok sorumluluk üstlenen partilerdir.

Bu parti yetkilileri halka verdikleri sözlerden çark edip halkın kararlarını hiçe sayarlarsa yarın halktan yiyecekleri tokat iktidar partisinin yediğinden daha okkalı olur. Bir daha bellerini doğrultamazlar. Gün siyasi partilerin ülke sorunlarını çözmede ortak noktada birleşme günüdür.

Ülkemiz şu anda istifasını sunmuş bir hükümetle idare ediliyor. Tüm işler askıda, istifa eden bir hükümetin halkın sorunlarına eğilmek gibi bir amacı olamaz böyle bir amacı olsa bugüne kadar yerine getirirdi. Siyasi partilerimiz akıllarını başlarına toplamalı küçük hesapları bir kenara bırakıp ülkenin ana sorunlarını çözmek için acil olarak bir araya gelmeleri zorunlu hale gelmiştir.

Bugünlerde Diyarbakır’da başlayan tatsız olayların daha sonra yurdun diğer bölgelerine de yayılma endişesini taşıyoruz. Karanlık çevreler yurtiçi ve yurt dışı düşmanlar böyle günleri bekliyor. Bu anlaşmazlıkların uzaması durumunda ülkemizde meydana gelebilecek olayların faturası sonunda birbiri ile didişen anlaşma yolu bulamayan, mızıkçılık yapan siyasi partilerimize çıkacaktır. Haberleri ola…

METELİĞE KURŞUN ATMA

Bir zamanlar keskin nişancılar atışta hünerlerini göstermek için “ metelik” denilen paraları hedefe dikerek atış denemesi yapıyorlarmış.

Bir köylü çocuğu okuyup paşa olmuş. Bir gün konağın bahçesinde gümüş mecidiyeleri dikip, atış denemeleri yapıyormuş. O sırada kendisini ziyarete gelen akrabaları, paşayı gümüş mecidiyelere kurşun atarken görünce şaşırmışlar.

Vay canına biz köyde meteliğe kurşun atarken yeğenimiz paşa olmuş gümüş mecidiyeye  nişan alıyormuş”

 116 total views,  5 views today

Next Post

Doğayı Koruma ve Yaşatma Derneği'nden uyarı

Edirne Doğayı, Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneğince yapılan açıklamada Orman ve Su işleri Bakanlığının Yaban Hayvanlarının avlanması için hazırladığı ihaleler nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Konu ile ilgili olarak Saraçlar Caddesinde basın açıklaması yapan dernek üyeleri adına konuşan Çağlar Akçay şunları kaydetti; “Orman ve Su İşleri Bakanlığı, “Av Turizmi” adı altında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp