HALKA DOĞRU SÖYLENMELİ.!

admin

fikri_yalin_kose

 

Günümüzde toplum arasında öyle söylentiler var ki, bunları duyduktan sonra insanın bu söylenenlere inanası gelemiyor. Piyasada yaygın olan bu haberlerin ne derece doğru olduğunu ispatlayacak bir kanıt olmayınca insanlarımız bu piyasada dolaşan haberlerle yetinmek zorunda kalıyor.

Bir yandan kamuoyuna yansıyan haberlere bakıyorsunuz ülke adeta “güllük gülistanlık” gösteriliyor. Diğer taraftan baktığımızda, halkın kredi kartı borcu katlanarak büyümüş. Bu görüntü anlatılanla ters düşmüyor mu? Yine bir başka görüntü ekonominin göstergesi sayılan, halkan borç karşılığında araçlarının el konulduğu alanlar, yedi emin paklarının sayıları her geçen gün artıyor.

Halkın bankalara olan borçlarında ise büyük miktarda artış var. İcra dosyaları inanılmaz boyuta ulaşmış. Böyle manzara karşısında, halk geleceğine nasıl güvenle bakabilsin?

Ne yazık ki, bir Allahın kulu bu çarpıklığa neşter vuramıyor. Bunların hangisi doğru bundan halk bilgi sahibi olamuyor. Bu durumdan, belirsizlikten basın mensupları da etkileniyor.

Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, neyin ne olduğunu en doğru şekilde anlatmakta güçlük çekiyoruz. Adeta kalın bir sis tabakasının içinde yüzüyoruz. Bazen ilerde ışık görüyoruz. Bu sisli ortamın içinde “alkış ve yuh” sesler geliyor. Neyin ne olduğu belirsiz.

Bu görüntülerin hangisi doğru? Birileri size yol mu gösteriyor, yoksa sizi bataklığa, açmaza sürmek için tuzak mı kuruluyor. Bunu kestirmeniz mümkün değil.

Bu sonu belirsiz ortamda basın mensupları olarak çok ama çok dikkatle olmak zorundasınız.

Demokratik sistemlerde halka en doru haberleri gerçek olayları yansıtmak asli görevi olan bir kurumun, mesleğin mensupları olarak ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz.

Bu sisli ortamda yalan ile doğruyu, “çakma ile sahici” haberleri ayırabilmek için ne yapabilirsiniz. Bu ortamda doğrular, hakikatin mi aracısı olacaksınız, yoksa yalanların ve kandırmacıların mı?

Daha önceki yıllarda da buna benzer kampanyalar yaşadık ve daha da yaşayacağız. Topluma dayatılan bu kara ağı,ayak oyunlarını, sonu belirsiz ortamı delmek nasıl mümkün olacak.

Bilindiği gibi, basında genel kuraldır. Habercilere, her olay karşısında şüpheci olmaları tavsiye edilir. Kanıt olmadan haber yapmamaları önerilir.

Bu günlerde bu şüpheciliğin dorukta olduğu bir dönemden geçmekteyiz.

Bakıyoruz medyanın üst düzeyinde olanlar kolay yalan söyleyebiliyor, bunları habere dönüştürüyor, bunları kolaylıkla halka kabul ettiriyor.

Medyamızın büyük bölümünün bu doğrultuda yayın pazarlaması yaparak, yalancıların ortamını daha da yaygınlaştırıyor.

İnsanlar bu haberleri dikkate alarak hakikatmiş gibi kabulleniyor. Her şeye rağmen, meslek ilkelerini benimseyenler ne kadar güç koşullarda olursa olsun haberleri ve ona bağlı olarak nedenlerini, halka duyurmaları asli görevleri olmalıdır.

Günümüzde aşırı oranda kutuplaşan siyasi ortamda, sorunları iki kutba “onlar ve biz” şeklinde yorumlamak bizleri yanılgıya düşürür.

Aslında bu ortamın son bulması ancak halkın olayları iyi algılayıp “Kül yutmaz” konuma gelmesiyle mümkün olabilir.

Bugün olduğu gibi, olayları taraf ve birilerinin gözüyle,sözüyle yorumlanıp bunun dışındaki fikirlerin tartışmaya dahi gerek görülmemesi halkı siyasilerin oyuncağı haline getirir.

Yeniden ısınmaya başlayan siyasi ortamda halkın siyasilere nasıl yaklaştığını, söylenenleri gereğinde eleştirmek yerine, tümünü kabullenmeyi benimsiyor kendi kafamızla düşünme ve yorumlama becerisi kazanamıyorsak, bu işler “eski hamam eski tas” daha uzun yılar gider. Siyaset de siyasetçilerden uzakta kahve köşelerinde devam eder.

ÖZLÜ SÖZLER

Öyle adamlar gördüm ki, üzerlerinde elbise yok. Öyle elbiseler gördüm ki, içinde adam yok. Mevlana

 122 total views,  2 views today

Next Post

Başak - Murat Çiftine Mutluluklar

Ferah ve Merhum İrfan Karagöz’ün kızı Başak Karagöz ile Resmiye- Nurettin Bayraktar’ın oğlu Murat Bayraktar. Kervansaray Düğün salonunda yapılan törenle evlenerek birlikte yaşayacakları uzun yıllara “merhaba” dediler. Gençlerin nikâhını Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu kıydı.   Tanrıkulu Başak ve Murat’a evliliklerinin huzur içinde geçmesini diledi. Askı töreni ardından düğüne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp