Halka Doğru Söylensin

admin

Günümüzde iletişim araçlarının hızla gelişmesi nedeniyle ülkemizde ve dünyada gelişen olayların ve sorunların halktan gizlenmesi mümkün olmuyor. Bırakınız ülkemizin içinde bir olayı dünyanın hangi köşesinde olursa olsun haberleşme ağı ile dünyanın dört bir yanına anında ulaşıyor.

Ülkemizde son yaşanan olayların altında böyle bir gizleme, olayları görmeyip, yok saymadan kaynaklandığı görüşü ağır basıyor.

    Halka sadece bilinen TV ekranları ve gazetelerle haber ulaşmıyor. Halk arasında direk bağ sağlayan Twitter, Facebook ile mesaj bağlantıları sağlanıyor.

 Halka resmi kanaldan doğru ve gerçek haberler verilmediği zaman bu kanallardan kulaktan dolma gerçekleri yansıtmayan haberler  de yaygınlaşır.

    Nitekim İstanbul olayları başladığı gün Televizyonların ve gazetelerin büyük bölümü bu olanları yok saydı, haber değeri yok diye gündeme getirmeye gerek görmedi

Bunu öğrenen insanlar “acaba ne oluyor” diye meydana koştu. Daha sonra yaygınlaşan olayların önü alınamadı. Siyasilerin bu soruna “yangına körükle gitmesi” şeklinde yaklaşması sonucu çığırından çıktı. Daha sonra olaylara sessiz kalan medya geri adım attı  olayları vermek zorunda kaldı.

     Gerginliğin artması yurdun dört bir yöresinden bu haberi alarak  tepki gösteren insanlar gelişmelere tepki amacıyla meydanlara koştu.  Ülkemizde bu gelişmeler olurken dünyanın çeşitli ülkelerinin TV kanalları ülkemizdeki olayları haberlerinde tüm boyutları ile duyurdu. Bizden esirgenen haberler, başka ülkelerce dünyanın dört bir yanına servis edildi.

Bu Haber gizleme çabaları halkın daha da tepki göstermesine neden oldu. Gezi parkı meselesinde Devletin en yetkili kişilerinin halkı galeyana getirecek tahrik kokan söylemleri nedeniyle günlerdir devam ediyor. Turizm sezonuna girdik ülkemizin böyle sorunlarla anılması, kimin yararına olacak, bundan kim zarar görecek. Bunu hesap edenler yok.

   Halkımız, günlerdir ayni olaylarla yatıp kalkıyor. Bu sorunu kendi amaçları için kullanmak isteyenlere fırsat verilmesi, provokasyon yaratacak ortam oluşması olayların, kontrol dışına çıkması, yöneticilerin tahrik edici konuşmaları sonunda gelinen notla ortada.

Bu güne gelmeyi sadece İstanbul’da bir park sorununa bağlayamayız. Buraya ardı ardına gelen olayların birikimi sonucu gelindi. Şöyle birkaç ay öncesine göz atalım. PKK olayı ile gerilim yaratılmak istendi. Ardından “Akil İnsanlar” diye bir uygulama başlatıldı.

        Bu da toplumun bir kesiminin tepkisine neden oldu. Bunlar da yetmedi Hatay Reyhanlı saldırısı gündeme geldi, halkımız büyük acı çekti. Bu olayın farklı yöne çekilmek istenmesi, gerçek faillerin gizlenmeye çalışılması İle gerginlik doruğa ulaştı. Bu arada siyasi söylemlerin tahrik boyutuna ulaşması sonucunda artarak devam eden  olaylar  gerginliği daha da tırmandırdı.

Bu sırada içki meselesi gündeme taşındı.

Bu konuya taraf ve karşısında olanlar polemiği, Medyanın bu olayları körüklemesi “Bardağı taşırdı”. Tam olaylar sükûnete kavuştu derken, bir baktık ki, İstanbul’da yeni yapılacak köprünün adı da bu olaylara “tuz biber ekti”.  Gelişmeler karşısında sağduyu beklenirken siyasilerin tahrik edici söylemleri olayları bu hale getirdi. Bu olanları hafife alarak çözüm bulunamaz. Yurdun dört bir yöresine yayılan tepkiler kontrolden çıkıp, uzlaşma sağlanmazsa bundan ülkemiz büyük zarar görür. Suriye olayı nedeniyle tartışma konusu olan dış itibarımız istismar konusu yapılır. Bunları düzeltme görevi ülke yönetiminde söz sahibi olanlarda olmasına karşın böyle bir çaba görülmeyip olaylara yapay suçlular aranıyorsa, olacağı budur. Bu gelişmelerden çıkarlarını düşünüp ellerini ovuşturanlar olabilir. Fakat ülkemizin geleceğini düşünen herkes bugün için çok tedirgin.

Bu olay Karadeniz bölgemizden Akdeniz’e Marmara’ya Edirne’ye kadar uzanıyorsa, olay hafife alınacak bir olay olmaktan çıktı. Bunun için kriz masası oluşturulup soruna çözüm bulunmalı. Bu saate kadar böyle bir çaba görülmedi.

Bazı kanallar reyting sevdası ile sarsılan prestijini gidermeye çalışmaları, yöneticilere yalakalık yapmaları, çare olmuyor.

Ülkede hayat durmuş, bazıları hala hır zır onu bunu suçlama peşinde koşuyor. Olanlar sıradan bir olay değil. Halk sokağa dökülmüş, sinirler gergin işi daha da germeye siyasi dalaşma yapmaya hiç gerek yok. Olanlar halktan gizlenirse herkes kendine göre doğru yaratır. Ülkede güven sarsılır. Her kafadan farklı sesler çıkar. Kaos ortamı doğar. Bugünkü durun böyle sisli havayı yansıtıyor. Dileriz bundan ders alınır.

 151 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE Medyası Kabuk Değiştiriyor…

RADYO SU RADYO TV BASIN YAY. REK VE ORG. ANONİM ŞİRKETİ’miz üzerinden  Edirne İli ve Tüm İlçelerine  yayın yapmak için başvurusunu yapan  EDİRNE AJANS Televizyonu, yeterlilik belgesi alan TV’ler arasında yerini aldı.   Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı ihalesi Türkiye’de televizyon yayıncılığında yeni […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp