Halkım nasıl bir milletvekili istiyor?

admin

fikri_yalin_koseHafta tatilinde olduğum gün halkımızın her kesiminden insanların  bulunduğu, sağcısı, solcusu, tarafsızının gittiği kahvelere gidip” 7 Haziran’da yapılacak seçimlerde nasıl bir milletvekili arzuluyorsunuz? Parti gözetmeksizin bu konuda açıklama yapar mısınız?” diye soru yönelttim. Aldığım ilginç cevaplar satır başları ile şöyle;

-Edirne’den milletvekili olacak kimsenin sesi daha gür çıkmalı, bazı illerin parlamenterleri gibi sık sık gündeme gelerek farklılığını kanıtlamalı, Bölgemizin sorunlarını yılmadan usanmadan gündeme getirmeli, bu yönde donanımlı olmalı.

-Özü sözü doğru olmalı. Bağlı olduğu siyasi parti kendi ilinin sorunlarını çözmede duyarsız davrandığı zaman partisine karşı tavır alıp, sorunun çözümü konusunda dirençli olmalı.

-Ülke sorunlarını ilgilendiren konularda duyarlı davranıp ön saflarda olmalı, böylece ilimizin farklılığını, demokrasi konusunda ne kadar hassas olduğunu kanıtlamalı.

-Milletvekili olduğunda sıradan işlerle ilgilenme yerine, bölge ile ilgili projeler üretmeli, bu projelerle ilgili olarak halkla temas kurarak partisi dışındaki kesimden de destek almalı.

– Yeni kurulacak parlamentoda partiler arası ve bölgeler arası mücadeleler daha çetin geçecek. Edirne ihmal edilen bir il, Devlet kurumlarının Edirne’ye karşı duyarsızlığını her platformda duyurmalı, gerektiğinde bölgenin demokratik kuruluşlarını da arkasına alarak bu mücadeleyi daha genişleterek sürdürmeli.

-Nereden geldiği belli olmayan, bölgemizde hâkimiyet kurmak isteyen, tarla alan, arsa toplayan, bu arada gazete ve medya kuruluşlarına el atan kesimlerle kıyasıya mücadele etmeli, bunların bölgede hâkimiyet kurmalarına engel olmalı, bu kişilere alet olup çıkar peşinde koşanları deşifre etmeli, yaptıklarının bölge insanımıza zararı olduğunu, bu yoldan dönmelerini önermeli.

-Bölge halkının göç etmesini önlemek için her türlü girişimde öncülük etmeli, göçün zararlarını halka anlayacakları şekilde anlatmalı.

-Bölge koşullarına uygun istihdam yaratmak, işyeri açılmasını sağlamak için tüm imkânları kullanmalı. Bu arada demokratik kurumların harekete geçmesini sağlamalı.

-Milletvekillerinin telefonu günün her saatinde açık olmalı, bir vatandaş aradığında ilgisiz kalıp “ boş ver” dercesine telefonlar meşgule alınmamalı.

-Kendisine başvuran partili partisiz herkesin taleplerini dikkate almalı çözümünde yardımcı olmalı. Özellikle öğrencilerin taleplerine, okul ve yurt sorunlarına duyarsız kalmamalı.

-Ankara’da Anadolu Kulübü müdavimlerinden olmamalı, günün 24 saatini bölge sorunlarına ayırmalı, ilin her yerleşim alanında bölge sorunlarını kendisine iletecek kimselerle devamlı temas halinde olmalı.

-Halkın düğünlerine, bayramlarına, cenazelerine gelerek göreneklerine mümkün olduğunca katılmalı, davetli olup  gelemediği takdirde bir mesaj gönderip mazeretini bildirmeli.

-Günlük olayları yakından izlemeli fikren siyasi gelişmelere donanımlı olmalı, kendisine bir soru yöneltildiğinde madara olmamalı.

-Bölge halkına hizmet için kendisi dışında ailesini, akrabalarını da seferber etmeli, halkın temsilcisi olduğunu herkese hissettirmeli bir partinin ötesinde o ilin tüm halkının temsilcisi olduğunu unutmamalı.

-Yapacağı işler için söz vermeli, yapamadığı işlerde gerekçesini halka açıklamalı. Halkın ilgisini çekmeye yıllardır tekrarlanan beylik nutuklardan kaçınmalı, az konuşup çok dinlemeyi öğrenmeli.

-Halka kırgınlığı, dargınlığı bir yana bırakmalı, herkese dostça yaklaşmalı, kimsenin dini, ırkı, inancı ile uğraşmamalı her inanca ve görüşe saygı duymalı.

-Hiçbir görevde yılgınlık göstermemeli, her koşulda halkın önderi ve temsilcisi olduğunu aklından çıkarmamalı. Biri ile konuşurken gözleri ve dikkati farklı yönde olmamalı, dikkati konuştuğu insanda olmalı.

-Bildiği konular hakkında konuşmalı, bilgi sahibi olmadığı konularda susmayı bilmeli. Mahalli basın yayın kuruluşları ile iyi ilişkiler içinde olmalı. Bu kurumların bölgenin gözü kulağı olduğunu aklından çıkarmamalı”

            Halkın farklı kesimlerinden aldığım yanıtlar açıkça böyle; bunlara ve bunların dışında halkın taleplerini yansıtan önerilere katılmamak mümkün mü? Karar sizlerin.

 117 total views,  2 views today

Next Post

Şehit yakınları ve gaziler Çanakkale ruhunu yaşadılar

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 100. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Edirne Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneğince , Halk Eğitim Merkezi Toplantı salonunda ‘‘Balkanlar , Çanakkale Ruhu ve Şehitlik ‘‘ konulu konferans verildi.               Gelibolu Yarımadası […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp