HALKIN İSTEĞİ DE DİKKATE ALINMALI

admin

         HALKIN İSTEĞİ DE DİKKATE ALINMALI

Eski adıyla Köy Hizmetleri yeni ismiyle Özel İdare çevresi yeşil alanı ile dikkat çekiyordu. Daha önceki yıllarda bu alan içinde halka açık parktan çevre insanları da yararlanıyordu. Daha ekonomik koşullarda kiralanan düğün salonundan ekonomik durumu kısıtlı aileler düğünlerini yapıyordu.

     Yemekhanesinden kurumun personelinin yanında çevresindeki kamu kurum personelleri yararlanıyordu. Bahçesinde bulunan kahvehanesinde çevre halkı, Hacılarezanı Camisine gelen halk, Özel İdare’de işleri olan vatandaşlarımız buraya gelerek dertleşip sohbet ediyor. Düğün nedeniyle gelen halkın bir bölümü de farklı bölgelerdeki insanlarla hatıralarını tazeliyorlardı.

    Burası adeta çevre insanlarının ikinci adresi durumundaydı.

    Öğrendiğimize göre, milli Emlak kararı ile bu tesisler bir biri ardına kapatılıyor. Bu karara karşı çıkan halkın yoğun talebine karşın yaz aylarında park olarak çevre sakinlerini de yararlandığı bu alan kapatıldı. Bu yerleşim alanları dolayında halkın faydalanacağı park yeri olmadığı defalarca duyurulmasına rağmen, bu yeşil alandan halkın yararlanması çok görüldü.

     Ardından kamu personelinin yemek ihtiyacı olarak faydalandığı yemekhanesinin kapısına kilit vuruldu. Bu yerden sadece ramazan ayında Selimeye önünde kurulan çadıra yemek yapımı için kullanıldı.   

         Şimdi de düğün salonu, çevre halkın yararlandığı oturup dinlendiği kıraathanesi ve yanındaki berber dükkânı kapatılıyor. Bu tür tesislerin kamu kurumları içinde olmasının doğru olmadığı kapatma gerekçesi olarak gösteriliyor. Böyle yapay gerekçelerle halkın talepleri hiç dikkate alınmıyor. Buralara bazı ek tesislerin yapılacağı söyleniyor. Bunun için bu tesislerin kapanmasına gerek var mı? Tesisin çevresinde bu hizmet, için yeterince yer mevcut. Buna rağmen Milli Emlak’ın malı olan bu alanda halka yönelik hizmet veren tesislerin kapatılmasında yetkililer kararlı görünüyorlar. Halk bu karara çok tepkili.

    Zira çevrede halkın bu tür ihtiyacını karşılayacak yer yok. Kamu kurumları halkın haklı taleplerini dikkate almaları gerektiği halde burada bu istekler ne kadar dikkate alınacak önümüzdeki gülerde bekleyip göreceğiz.

     Çevredeki her konumda vatandaşa uzun süredir bu mekândaki sosyal tesislerden yararlanmasında sakınca görülmedi. Bu ihtiyaçların karşılanması ile kamu kurumları zarar görmedi bu hizmet karşılığında da gelir sağlandı. Bugün tüm bu hizmetler ve halkın talepleri yok sayılıyor.

       Halk, oksijen deposu olan sağlık açısından elverişli olan bu yeşil alanın bir süre sonra yok edileceği konusunda endişeleri bulunuyor.

       Camiye gelen vatandaşlarımızla sohbet ediyorum. Onlar da namaz önce ve sonrası burada bir araya geldikleri, bu kahvehanenin kapatılmasına bir anlam vermediklerini, bu çevrede böyle halkın faydalanacağı bir tesisin olmadığını yetkililerin bu kararı tekrar gözden geçirmeleri gerektiği önerisinde bulundular ve kamunun da halkın bu tür haklı taleplerini dikkate alması gerektiğini dile getirdiler.

         Genellikle emeklilerin yaşadığı bu mekânda park kahve gibi geleneksel sosyal tesisleri bulunmuyor. Yıllardan bu yana gelen alışkanlık sonucu bu alanda toplanan halk birbiri ile kaynaşmış dert ortağı olmuş durumda tesisleri kapatılması ile bu güzel gelenek yok olacak. İl Genel Meclisi toplantı salonunun buraya taşınması ile halkın yararlanacağı bu tür sosyal tesise daha çok ihtiyaç olacaktır.

    Buralarda işi olan vatandaşlar çoğu kez heyetler halinde geliyor. Bu insanlar nereye sığınacak. Bugün kahveye sığınan insanlar bundan sonra buradaki işlerini yapılması sırasında sokakta beklemek zorunda kalacaklar.  Bu sosyal tesislerde gerekli onarım ve düzenleme yapılabilir. Ona kimsenin diyeceği olamaz. Bu yerlerin tümüyle kaldırılması kararını halkımız normal bir karar olarak değerlendirmiyor. Bu konuda yetkililere taleplerini eleteceklerini ifade ediyorlar.  

 217 total views,  2 views today

Next Post

SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU EDİRNE’DE

SAĞLIK BAKANIMIZ MÜEZZİNOĞLU EDİRNE’DE   Bir süre önce  Recep Akdağ’ın yerine Sağlık Bakanlığına getirilen AK Parti Edirne Milletvekili Müezzinoğlu,  Bakan olarak ilk kez Edirne’ye geliyor. Bugün (cumartesi) saat 09,30  İstanbul’dan hareket ederek Edirne’ye gelecek olan Müezzinoğlu saat 10-00-10-30  arasında  Edirne  Valisi Hasan Ulueri makamında ziyaret edecek. Müezzinoğlu Valilik  ziyareti sonrası, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp