Halkın Lideri Kılıçdaroğlu’na Edirne’li kadınlardan coşkulu karşılama

admin

CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla Edirne’de kadınlarla bir araya geldi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda kadınlara seslenen Kılıçdaroğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı da kadınlara yönelik yapılan çalışmalar nedeniyle tebrik etti. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ayrıca, Başkan Gürkan’dan yeni dönemde her mahalleye bir kreş yapmasını istedi. Başkan Gürkan da Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve salonda bulunanlara en kısa zamanda yapacağının sözünü verdi. Salonu dolduran yüzlerce Edirneli kadın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun salona girmesiyle birlikte büyük bir coşku yaşandı. Edirneli kadınların ilgisi karşısında büyük mutluluk duyan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Salondaki bayanları selamlayarak onlara teşekkür etti.

 

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda, Kırsalın Doğal Pazarı’ndan bir temsilci ve CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı konuşma yaptı.

8 Mart’ın Dünya’da kadınların eşit ve daha huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdikleri gün olduğuna vurgu yapan İl Başkanı Pekcanlı konuşmasında; “Kadının egemen olması için kız çocuklarımızı eğitmemiz lazım. Siyasette ve iş yaşamında kadınlarımızın egemen olması gerekiyor. Kadınlarımız sevginin, umudun, sabrın, merhametin ve hayatın kaynağıdır.”dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu Edirne Dünya Emekçi Kadınlar Günü Toplantısı 8 Mart 2019

Kemal Kılıçdaroğlu Edirne Dünya Emekçi Kadınlar Günü Toplantısı 8 Mart 2019

Alaturka Online paylaştı: 9 Mart 2019 Cumartesi

 

Gürkan: “Edirne’de bu son Yerel seçimde kadınların önünde hiçbir erkek olmadı”

Nazım Hikmet’in Davet şiiri ile konuşmasına başlayan CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan’ı toplantıya katılan bayanlar ayakta alkışladı. Coşku, sevgi, birlik ve beraberlik, umudun hakim olduğu salonda konuşan Gürkan; “Biz Edirne’de arkadaşlarım ve yoldaşlarımla hiç kimsenin siyasi görüşünü sormadan, etnik inancına bakmadan, sadece ve sadece insan olmasına bakarak kadının adını koyduk. Edirne’de kadının adı var. Sizlerin bizlere sürekli talimatı ve yol göstericiliği olan “KADIN VE ERKEK EŞİTLİĞİNİ” biz Edirne’de biraz bozduk. Edirne’de bu son Yerel seçimde kadınların önünde hiçbir erkek olmadı. Hem İl Genel hem de Belediye Meclisinde erkeklerin tümü kadınlarımızın arkasında yer aldılar. İYİ Parti ile yaptığımız güç birliği ve ittifak, İYİ Parti ile yaptığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni tekrar kuruluş ayarlarına, Demokratik Parlamenter sisteme geri döndürme mücadelesi, Edirne’de kadınıyla, erkeğiyle, Tüm İYİ Partililer, tüm CHP’liler ve geçmişte diğer partilere oy vermiş olsalar bile, yüreği Cumhuriyet sevdası ile beyni Atatürk ilke ve devrimlerinden yana olan tüm kadınlar bu mücadelenin içinde yer almaktadırlar.” Dedi.

Edirne’de Toplu ulaşımda Kadın Şoförlerin çalışmasını sağladıkların belirten Gürkan; “Kadın Şoför çalıştıran toplu taşıma araçlarından Belediye Meclis kararı ile Ruhsat ve Çalışma harcı almama kararını Türkiye’de ilk biz aldık. Belediyemizin ambulanslarımızdan birinde bir kadın arkadaşımızı şoför olarak çalıştırmaya başladık. Yetmedi, kadına şiddet, kadın tecavüzleri, uyuşturucu madde kullanan, çocuğa şiddet, çocuk istismarı ve çocuk tecavüzlerinden ceza almış hiç kimseye Edirne’de toplu ulaşımda çalışma izni vermeme kararı aldık ve uyguladık.

Kadınlarımızın özgürce ve huzurla dolaştığı bu kentte herhangi olumsuz bir şey olmaması için Toplu Taşıma araçlarında gece saat: 22.00’den sonra kadınlarımızın Durak harici istediği yerde inmesini Türkiye’de ilk kez sağladık. Mahallelerimizde Kadın evleri ve Merkezleri açmaya başladık. İl Önce Zübeyde annemizin adını alan Kadın Merkezimizi açtık. İkinci Kadın Merkezimiz Özgecan Kızımızın adını verdiğimiz Kadın Merkezimiz oldu. Bir üçüncüsü de Dr. Fatma Şakir Memik’în adını verdiğimiz Kadın Merkezimizi açtık. Bu çalışmalarımız önümüzdeki dönemde de devam edecek.”dedi.

 

Kılıçdaroğlu: “Cumhuriyet aslında bir kadın devrimidir”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet aslında bir kadın devrimidir. Kadının ikinci sınıf vatandaş olarak görüldüğü bir çağdan Cumhuriyet’le beraber kadın – erkek eşitliği sağlanmıştır.” dedi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Toplantısının seçim süreci içinde yapılan en önemli toplantı olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu; “Bu toplantı, bu seçim süreci içinde yaptığım bana göre en anlamlı toplantılardan birisi. Kadınların sayısal olarak fazla olduğu bu toplantıda kadınlara hitap etmenin onurunu bana yaşattığınız için sizlere teşekkür ederim.

Belediye Başkanımız özellikle kadınlarla ilgili yaptığı çalışmaların sadece Edirne için değil, Türkiye için, hatta bazı yerlerde değişik ülkelerde de projelerinin örnek alınarak uygulandığını ifade etti. Tabi bundan Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı olarak memnuniyet duymamak mümkün değil. Çünkü her halükarda kadın – erkek eşitliğini sağlamak, kadının hayatın her alanında olmasını istemek, arzu etmek, omuz omuza çalışmak dünyanın en güzel işlerinden birisidir.

“Belediye Başkanı Herkese eşit hizmet etmeli”

Sayın Başkan bir şey daha, Belediye Başkanlarımdan her gittim yerde iki şey istiyorum. Bir, seçildiğin andan itibaren artık bütün beldenin Belediye Başkanısın. Bu mahalle bana oy vermedi oraya hizmet götürmeyeceğim demeyeceksin. Herkese eşit hizmet. Ama bir yerde ayrıcalık istiyorum. Eğer bir mahallede yoksullar varsa, o mahalle yoksul mahallesiyse oraya daha fazla hizmet götüreceksin diyorum, daha iyi hizmet götüreceksin oraya. Çünkü o mahallede yaşayanların da hayat standardının yükselmesi lazım. Başka ne istiyorum? Bir şey daha istiyorum, Belediye Başkanı yatırım yapar. Az önce saydı çok sayıda yatırım gerçekten, arıtma tesisinden tutun meydanlara kadar güzel yatırımlar yapıldı. Kimin parasını harcıyor? Sizlerin parası. Demek ki, Belediye Başkanlarının bir görevi daha var, harcadıkları her kuruşun hesabını vatandaşa vermektir. Bunun hesabı verilecektir.

Kılıçdaroğlu’dan Gürkan’a; “Her mahalleye en az bir tane kreş yapacaksın.”

Ve Sayın Başkan, senden bir şey daha istiyorum. Her mahalleye en az bir tane kreş yapacaksın. Ne demek kreş? Anne güven içinde getirip çocuğunu bıraksın, yemesi, içmesi, eğitimi orada yapılsın. Çocuklar sosyalleşsinler, bir arada otursunlar konuşsunlar, eğlensinler, resim yapsınlar, anneleri de huzur içinde desin ki, oğlumu, kızımı kreşe bıraktım ben gideyim bir pazarda alışveriş yapayım veya gideyim bir alışveriş merkezini gezeyim. Veya şurada güzel bir park yapılmış bir gidip görüyüm bakayım bu şehir nasıl bir şehir. Dolayısıyla kreş hem ailenin bütçe yükünü azaltmış olur, hem kadının biraz daha sosyal olarak alışveriş yapması, bir komşusuna gezmeye gitmesi, başka bir yere gitmesi veya köyde akrabaları vardır akrabalarına gezmeye gitmesi. Akşam da gelir çocuğunu alır huzur içinde evine gitmiş olur.”dedi.

AK Parti’y oy veren vatandaşlara da seslenen Kılıçdaroğlu;  “Buradan özellikle geçen seçimlerde AK Partiye oy vermiş değerli kadın kardeşlerime de seslenmek isterim. Sizler gerçekten de seçme ve seçilme hakkını güçlendirmek istiyorsanız, hayatın her alanında daha fazla var olmak istiyorsanız, bütün kadınların bir araya gelip ortak mücadele ettiği bir platformun içinde olmak zorundasınız. Böyle olursanız o zaman daha güçlü bir Türkiye’yi hep birlikte inşa etmiş oluruz. Nüfusun yüzde 50’si kadın, yüzde 50’si çalışacak, yüzde 50’si oturacak olmaz, yüzde 100’ünün çalışması, yüzde 100’ünün üretmesi lazım. Ürettiğini de hakça bölüşmesi lazım.

“kadın hareketi sıradan bir hareket değildir”

Biz bugün Kadınlar Gününü çiçeklerle, güllerle kutluyoruz. Ama onun arkasında yatan derin bir üzüntü ve güçlü bir hak mücadelesi var. O nedenle kadın hareketi sıradan bir hareket değildir. Kadının bilinci sıradan bir bilinç değildir. Kadının üretimi sıradan bir üretim değildir, alın teri ve göz nuru vardır. Ve onun için hayatını rahatlıkla feda edebilmiştir. Ne için? Hak aramak için. Eğer bir insan hak arayabiliyorsa insan kimliğine kavuşmuş demektir. Hakkını aramayan kişinin hakkı verilmez. Hak aramak o nedenle çok değerlidir. O nedenle Allah’ın isimlerinden birisi de Hakk’tır, Cenabıhak deriz. Hak aramak, hakkın peşinden koşmak, emeği birilerine peşkeş çekmemek, alın terini birilerine peşkeş çekmemek hepimizin ortak görevidir. Ve dünya kadın hareketinin arkasında böyle bir acı, böyle bir gözyaşı ve böyle bir onur kimliği vardır ve bu onur kimliği bugün bütün dünya kadınlarını 8 Mart’ta buluşturan bir kimliktir. Eğer bir yerde bir kadın sorun yaşıyorsa, o soruna bütün kadınların sahip çıkma zamanıdır. Gazi Mustafa Kemal bu toprakların yetiştirdiği, dünyaya mal olan ender devlet adamlarından birisidir ve kadınlara onun kadar değer veren ikinci bir başkan var mıdır, emin olun bilmiyorum. Onun kadar değer veren yoktur.

Düşünün devasa bir Osmanlı imparatorluğunu düşünün, görkemli bir imparatorluğu düşünün, kadınların binde 8’i okuma yazma biliyor ve o görkemli imparatorluğun niçin battığını da düşünün, niçin yok olduğunu da düşünün. Ve onun küllerinden kadın – erkek birlikte mücadele ederek kurdukları bir cumhuriyeti düşünün. Ve bu cumhuriyete birlikte sahip çıktığımızı düşünün. Zaman zaman kartpostallarda fotoğraf olarak görürsünüz, gazetelerde fotoğraf olarak görürsünüz, Polatlı’daki bir cumhuriyeti anma töreninde kadınların “biz cumhuriyeti böyle kurduk” diye bir fotoğrafı vardır. Silah taşıyan, kucağında çocuğu, omuzunda cepheye silah taşıyan kadını düşünün. Başkan güzel bir şey söyledi, “Cumhuriyet aslında bir kadın devrimidir” dedi.

“7 milyonu aşan bir işsizimiz var”

Hayattan ve gerçeklerden kopuk bir siyasal anlayış Türkiye’yi yönettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu;  “Sarayda oturarak siz gerçekleri halktan gizleyemezsiniz. Her yeri saray gibi sanıyorlar, her ortam saray gibi görüyorlar. Sarayda herkesin işi, herkesin gücü var, herkesin çocuklarının bir eli yağda, bir eli balda. Hayatlarında yoksulluk nedir hiç görmediler, fakirlik nedir hiç görmediler. En iyi okullarda okudular. Çocukları okullara özel arabalarla gitti geldi. Onlar sizi anlayamazlar, sizler de onları anlayamazsınız. Ama bu tabloyu değiştirmek sizin elinizde, kadınların elinde, kadınların azmine güveniyorum, kararlılığına da güveniyorum. Az önce AK Partiye oy veren kadın kardeşlerime seslendim niçin? Yoksulluk sadece bizim veya bu salonda bulunanların değil, onların da canını yakmaya başladı. Ki onlar yıllar yılı cadde cadde, sokak sokak gezerek bu insanları iktidara taşıdılar. Onların sırtına binip mal edindiler, mülk edindiler, servet edindiler. Yoksulları daha fazla ezdiler, çiftçiyi daha fazla ezdiler. 7 milyonu aşan bir işsizimiz var. Evde, pazarda, çarşıda, tarlada, her yerde anlatmak zorundasınız. Sorun, benim durumum iyi olabilir, sizin durumunuz da iyi olabilir ama benim komşumun veya yakınımın veya tanımadığım bir insanın gelip bana öyküsü anlatılan bir insanın yoksulluğu varsa o dert hepimizin derdi olmak zorundadır.

Gittiğim her yerde mutlaka cebime bir şey konuyor. “Oğlum işsiz, kızım işsiz, üniversiteyi bitirdi ne olursunuz buna bir iş bulun…” Doğru; haklı ne yapsın adamcağız, ne yapsın kadıncağız?

Dolayısıyla hepimize bir görev düşüyor, insani bir görev düşüyor. Cumhuriyeti güçlendirmek, bu topraklarda hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği güzel bir cumhuriyeti hayata geçirmek hepimizin elinde. Bunun mücadelesini vereceğiz, birlikte vereceğiz bu mücadeleyi. Bu mücadeleyi birlikte verirsek hep beraber kazanmış oluruz. Kimin için? Çocuklarımız için, güzel bir Türkiye için, bayrağımız için, vatanımız için bu mücadeleyi vereceğiz.

Kadına yönelik şiddet var. Bunun üzerinde de durmak lazım. Kadınların öldürülmesi, kadınlara yönelik şiddet, baskı, bunun da engellenmesi lazım. Bunun yolu eğitimden geçer. Eğitimli insanlar şiddete başvurmazlar, ahlaklı insanlar şiddete başvurmazlar. Dolayısıyla kadına yönelik şiddet konusunda daha ciddi, daha radikal önlemler almak gerekiyor. Bunu yapacak olan da tabii siyasilerdir. Siyasal iktidarlar kadına yönelik şiddet arttığı zaman önlem almak zorundadırlar ve bu önlemin alınması konusunda Cumhuriyet Halk Partisine düşen ne görev varsa emin olun parlamentoda bunu yerine getiriyoruz ve çalışıyoruz da.” Dedi.

 

CHP Edirne İl Kasın Kolları Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi 1. Sıra Adayı Çiğdem Gegeoğlu yayınladığı mesajda; “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu ve Kadın Kolları Genel Başkanım Fatma Köse Hoş geldiniz. Bu özel günde Edirne’li kadınlarımız ile buluşması bizleri onurlandırmıştır.Teşekkür ederim Genel Başkanım.” İfadelerine yer verdi.

 104 total views,  2 views today

Next Post

Tarım bakanına patates kıyağı

TÜRKİYE ÜRETİCİSİ MAĞDUR,YAŞASIN MC CAIN FOOD ŞİRKETİ İddia Meclis gündeminde: Pakdemirli’nin danışmanlık yaptığı şirketten patates mi alınacak? Erdoğan’ın imzasıyla patateste gümrük vergisi sıfırlandı Hükümetin 200 bin ton patates ithalatı için gümrük vergisini sıfırlaması üreticilerin tepkilere neden olurken, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 2013-2018 yılları arasında dünyanın en büyük patates üreticisi McCain […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp