Halkın Ortak Değerleri

admin

Ülkemizde son yıllarda öyle olaylara tanık oluyoruz ki,  bu sorunları değerlendire sorunun nedenlerini tüm boyutları ile değerlendiren insanlarımız bu yaşananları anlamakta zorluk çekiyor.

Bakıyorsunuz bölgemize bir devlet büyüğü veya bakan geliyor.  Bu kişiler çevresini saran kişilerin para isteyeceği alışkanlığı olacağını dikkate alarak böyle gezilere hazırlıklı çıkıyor. Ceplerindeki paralarları dağıtarak halkın dileklerini gidereceklerini sanıyorlar.

Bunun böyle olmadığını. Bazı insanlar kendilerine para verilmesini içlerine sindiremiyor onu sadaka gibi kabul ediyor. Bunun en son örneğini Edirne’de yaşadık. Yurdumuzun başka bölgelerinde de benzerlerine bu uygulamaya tanık olduk.

Kanser hastası olan Üniversite öğrencisi bir kızımızın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a karşı gösterdiği tepkisi ile devlet büyüklerinin çevresine yaklaşanların bazılarının sorunlarını iletmek için maddi yardım peşinde olmadıkların kanıtladı.

Bu kızımız Bakana karşı tavrı ile ülkenin kanayan yarası sağlık sorununa el atılmasını sağladı bir sembol haline geldi. Medya istemese de günlerce bu sorunun üzerinde duruyor.

Bir başka konu yine dolaylı da olsa bölgemizi ilgilendiriyor. Bir baktık ki Sağlık Bakanlığı tanıtım afişlerinden TC sözcüklerinin kaldırılmış. Bunun bölgemiz parlamenteri olan Sağlık Bakanımıza mal edilmesi bizleri ziyadesi ile üzdü.

Sağlık Bakanımız Yunanistan’dan ülkemize gelişte T.C vatandaşı olabilmek için yıllarca beklediğini, bunun için büyük çile çektiğini kendi söylemlerinden biliyoruz. Onun için böyle kendisinin de duyarlı davrandığı bunu sık sık dile getirdiği bir amblemin kaldırılmasından üzüntü duymuş olacak ki bu haber üzerine T.C ambleminin kaldırılmasının kendisinin değil daha önceki Sağlık Bakanı döneminde kaldırıldığını söyledi.

Bu biraz olsun bizi rahatlattı. Buna karşın Sağlık Bakanlığı’nın alt kademelerindeki kurumların Tabelalarında TC’nin kaldırılmış olduğu duyumunu alıyoruz. Bakanımızın duyarlılığının alt kademelere yansımaması bizleri tekrar endişelendirdi.

Ülkemizde birlik dirlik nedenlerinden biri olan Türkiye Cumhuriyeti yazılarının kısaltılmışı olan T.C yazısının kaldırılması kimin ekmeğine yağ sürer. Bunu anlamak mümkün değil.

Bu sembol harfler ve anlamı yaşamımızda öyle yer etmiş ki, onları bir anda yok edemezsiniz.

  Bir diğer TC sorunu da Ziraat Bankası afişlerinde yaşandı. Hani şu devlet malı olan çok az sayılı bankalarımızın başında gelen Ziraat Bankası yetkililerimiz de tabelalarından T.C’yi kaldırma kervanına katıldı.

Bu zatlar halka “ben bu harfleri kaldırıyorum” demiş olsalar acaba kendilerine halkımız ne cevap verirdi.

Ziraat Bankası gibi ülkemizde ilk kurulan milli bankasının böyle bir yol izlemesi ne demek oluyor. O bankanın kurulup bu hale gelmesinde Nüfus cüzdanlarında TC yazan vatandaşları emeği vardır. Bu banka onların katkıları ile yücelmiştir.

    Bunun farkında değiller mi? Banka yetkililerinin bu tavrı nedeniyle bu bankadan emekli maaşını alan işçi ve memur emeklilerimiz maaşlarını bu bankadan başka bankalara nakletmişlerdir. Bu banka benim bankam olamaz” demiştir.

Bu durumu karşısında banka yetkilileri kararlarını tekrar gözden geçirmiş olacaklar ki, geri adım atarak TC amblemini tekrar tabelalarına koyma gereğini duymuşlardır. Aslında bu geri adım atma onların niyetlerinden vazgeçtiği anlamına gelmemeli.  Bu tür hataların telafisi çok güç oluyor.

Bunlar yetmiyor gibi, bir de Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin Deveci Han kültür Merkezinde yapılacak Genel Kurulu gündeminde Saygı duruşu ve İstiklal Marşı olmaması toplantı yerinde Türk Bayrağı olmaması nedeniyle Genel Kurula katılan köy Muhtarları ve il Genel meclis Üyeleri toplantı salonunu terk etti.

Edirne Vali Yardımcısı Ayhan Özkan’ın divan başkanlığını yaptığı genel kurulla ilgili olarak açıklama yapan İl Genel meclis üyeleri ve Köy muhtarlar Türk Bayrağının ve İstiklal Marşının bulunmadığı bir toplantıda kendilerinin bulunmasının mümkün olmadığını söyleyerek 6 İl Genel Meclis Üyesi ile 37 köy Muhtarı Genel Kurulun yapıldığı salonu terk etti. Bu arada Genel Kurul divan Başkanı tarafından cumartesi gününe ertelendi. Bu durum da bazı çevrelerin ülkenin ortak değerlerine tavrını yansıtmaya yetmiyor mu?

 74 total views,  2 views today

Next Post

Bakanlar'a Türkü Jesti

Bir dizi açılışlara katılmak üzere dün birlikte Edirne’ye gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Edirne’de tekrar geleneksel hale getirilen Helva Sohbetleri gecesine katıldı. Müzisyen Evrim Kaşıkçı’nın söylediği türkülere eşlik eden Müezzinoğlu ve Yılmaz, daha sonra mani sepetinden mani seçti. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Kalkınma Bakanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp