Halkta siyasete ilgi yok

admin

fikri_yalin_kose         Erken seçimin yapılacağı 1 Kasıma sadece 50 gün kaldı. Çevremizde bakıyoruz halkın siyasete ilgisi yok denecek kadar az.

            Toplumun büyük bölümü geçim derdinde hayat pahalılığı almış başını gidiyor insanlar kışı nasıl geçireceğim diye hesap yapıyor.

Bu arada insanlarımız siyasilerin birbirini suçlayan, kabahati başkalarının üzerine havale etme yarışı yapan politikacıların konuşmalarını da izlemiyor.  Öte yandan ülkemizde terör olayları, her gün gelen şehit haberleri, halkın bu olaylara karşı tepki gösterip sokağa dökülmesi, bazılarının bu kaostan siyasi çıkar peşinde koşması halkı siyasete karşı ilgisini azalttı.

            İşi Edirne düzeyinde değerlendirdiğimizde, İlin en güçlü partisi CHP Erken seçim için en sorunsuz parti gibi görünse de,  milletvekili adaylarının parti üyelerinin oyları ile belirlenmesine karşın, bazı akıllıların seçimde bu sıralamayı değiştirmek için çabaları olduğu siyasi kulislerde tartışılıyor.

CHP, iyi ki adaylarının çoğunu ön seçimle belirlemiş. Eğer bu yöntem uygulanmamış olsaydı CHP’de bu günlerde adaylık sıralamalarında fırtınalar kopardı.

            Ön seçim nedeniyle partide kaos yaratmak isteyenler seslerini fazla çıkaramıyorlar. Bakıyoruz seçimde kendisini garanti seçilecek gören CHP adayları kahve köşelerinde zamanlarını ‘geyik muhabbeti’ ile geçirmek istiyor. Bugünden siyasi çalışmalara aktif olarak katılıp partisinin oyunu artırma gayreti içinde olanlar yok.

Edirne’den üçüncü sırada aday olan Gürkan Güneser siyasi  çalışmalara aktif olarak katılmak için  partiden gelecek işareti bekliyor.  Partililerin adaylar etrafında kenetlenmeleri halinde CHP’nin bu seçimde en karlı çıkacak parti olacağı iddiasında. Edirne’de  seçime kadar  içinde sorun yaşamayacak parti CHP olmasına karşın,  partililerin yönetimler konusunda yakınmaları var. Örgütlerin yeterli olmadığını partilileri yönlendirecek siyasi donanımda bulunmadığından yakınıyorlar.

Delege seçimlerinin yarıda kalması mahalli yönetimlerde beklentisi olanların da heveslerini kursaklarında bıraktı. Parti  yönetimlerinde  belirsizlik hakim .

            Bu koşullarda parti yöneticileri erken seçim süresince görevlerini nasıl yerine getirecek, ne oranda seçimde etkili olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz.

—————————————————————————————-

AK Partiye gelince, bu partide seçim öncesi kartları yeniden karılıyor. Bu kez daha güçlü milletvekili aday adayları var. Bir yanda Milletvekili Şemsettin Emir, diğer yanda Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Eski İl Başkanı Rafet Sezen ve yine partinin ağır toplarından eski il Başkanı Müjdat Kahve.

            Bu dönemde parti genel merkezi, milletvekili adaylık sıralamasında zorluk yaşayacağa benziyor. Aday adayları Ankara ile Edirne arasında mekik dokuyor. Etkili kimselere devreye sokarak sıralamada ilk olmayı çabalıyor.

AK Partide önümüzdeki günlerde kesin adaylık sıralaması belli olacak. Parti yine son seçimin galibi Şemsettin Emir’le devam kararı mı verecek, yoksa liste sıralamasında değişikliğe mi gidecek.  Bunun için aday adayları ve onları destekleyenler bu günlerde heyecan içindeler.

            Sıralama nasıl olursa olsun AK Parti içinde az da olsa küskünlerin yaratılmasına zemin hazırlayacaktır. Zira zaman çok kısa.

Parti içindeki dalgalanmaları giderip partililerin tüm güçleri ile seçime asılmaları için önümüzdeki dönem kısıtlı.

            Bu arada partinin ağır toplarının çok iddialı olmadıkları ve az sayıda milletvekilinin çıkacağı ve kalıplaşmış oyların bulunduğu bir ile ne kadar ilgi gösterip destek verecekleri de belli değil.

——————————————————————————————–

MHP penceresinden bakıldığında,  şu ana kadar eski milletvekili adayı, bu seçimde en iddialı aday olması beklenen Dr.  Gürsel Şimşek tekrar aday olmak konusu şu ana kadar netlik kazanmış değil.

Onun dışında aday adayı olacakların, seçimde ne kadar başarılı olacağı konusunda tereddütler bulunuyor.

Partililer ülkemizde son aylardaki siyasi gelişmeler sonucunda bu seçimde başarılı olması beklenen MHP’nin Edirne’de de seçimlere ağırlık vermesi gerektiği kanısında.

            Türkiye’deki terör olayları nedenlerinin MHP’nin tavrının bu  seçimde partiye  artı  oy geçireceği beklentisi içinde.  Bu durumu parti yönetimlerinin Edirne’de de çok iyi değerlendirilmesini bekliyorlar. 

Diğer taraftan, Saadet Partisi ile BBP’nin bu seçimde de  ittifak yapmaları tekrar gündeme gelecek mi, yoksa son günlerde kamuoyunda yaygın olan haberlere göre, Saadet Partisinin AK parti ile ittifak yapması mı ağırlık kazanacak .

            Saadet Partisinin kendi bünyelerinden doğan bir partiye bugüne kadar çeşitli suçlamalar getirmesinin ardından o parti ile seçim ittifakı yapmasına günümüzde siyasi gelişmeler dikkate alındığında şaşırmamak gerekir.

Zira Numan Kurtulmuş da aynı kadronun siyasetçisiydi o da aynı suçlayıcı söylemlerin ardından AK Parti saflarına katıldı.

            Süleyman Soylu da yine bugün içinde yer aldığı partiye ağır ithamlarda bulunarak sonra çark edip  “ Ben yanlış yapmışım” diyerek AK Parti Milletvekili olduğuna göre ülkemizde siyasi partilerimizin böyle alengirli ittifaklara katılmalarına   şaşırmamak gerekir.

İttifak bu partilere ne kazandıracak veya kaybettirecek veya beklenen ittifak sağlanacak mı önümüzdeki günlerde onu da bekleyip göreceğiz…

 11 total views,  2 views today

Next Post

Başarılı Pehlivanlardan Başkan Gürkan’a ziyaret

Bulgaristan’ın Şumnu kentinde düzenlenen Kocayusuf Yağlı Güreşleri’nde büyük başarı elde eden Edirne Belediyesi Güreş Takımı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti.               Bulgaristan’ın en büyük yağlı güreşlerinden biri olarak kabul edilen Kocayusuf Yağlı Güreşlerine Edirne Belediyesi Güreşçileri damgasını vurdu. BİR ALTIN KEMER KAZANDILAR […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp