HAMZA YERLİKAYA’DAN YAĞLI GÜREŞLERİN İSİM HAKKININ SATILMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

admin

AW000690

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, 650 yıllık geçmişe sahip Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Organizasyonu’nun isim hakkının satılmasına ilişkin olarak, “650 yıllık geleneği milyar dolarla satın alamazsın, milyar dolarla da satamazsın. Mesele para değil” dedi.
‘Asrın Güreşçisi’ unvanlı Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, 19-24 Mart tarihleri arasında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yapılacak olan Büyük Bayanlar Güreş Avrupa Şampiyonası’na Edirne’de hazırlanan güreşçileri ziyaret etti. Şampiyona öncesi bayan güreşçilerle bir araya gelerek güreşçilere başarı dileyen Yerlikaya, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili olarak da önemli açıklamalarda bulundu.

“KAPI ARKASINDA KONUŞULACAK BİR MESELE DEĞİL”
Yerlikaya, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin bu yıl 651.’si organize edilecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin isim hakkının satılmasına ilişkin açıklamalarına karşılık verdi. Milyonları ilgilendiren bu meselenin 5 dakikada kapı arkasında konuşulacak bir mesele olmadığını kaydeden Yerlikaya, “Mesele para değil. 650 yılık geleneği milyar dolarla satın alamazsın, milyar dolarla da satamazsın. Tabiatını, doğasını, dokusunu böyle bir geçmişi zedelemeden, zarar vermeden üzerinde düşünmek lazım” dedi.
Sedefçi’nin Kırkpınar biletlerinin pahalı satılmasına ilişkin açıklamalarını da eleştiren Federasyon Başkanı Hamza Yerlikaya, “Çok yüksek meblağla maçlara girilecek, ondan sonra diyeceksin ki ‘Ben cebimden para veriyorum.’ Buna hiç kimseyi inandıramazsın, birincisi bu. İkincisi, gerçekten Kırkpınar’ın namına, şanına, 650 yıllık geleneğine yapılan organizasyon yakışıyor mu? Gelin o zaman bu işi beraber yürütelim. Belediye karınca kararınca bir şeyler yapmaya çalışıyor, takdir de ediyoruz ama sen millete ders verir gibi güreş camiasına bir şeyler öğretmeye çalışır gibi davranırsan o zaman biz bunun karşısında dururuz. Bizim önceliğimiz; 650 yılık geleneğin canlandırılması, güreşin ve güreşçinin sahiplenilmesi. Sen bunları sahiplenmezsen hiç kusura bakma” diye konuştu.
Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’ye, Kırkpınar’ı beraber düzenlemeleri konusunda da çağrıda bulunan Yerlikaya, “Bu sene problem yaşamadık diyelim ama seneye mutlaka problem yaşarız. Hal böyleyse gel temelini düzgün atalım. Biz bu işi beraber yürüteceksek düzgünce, beraberce yürütelim. Bir gün önce sanatçıyı çağırıyorsun, vatandaştan para alıyor musun, almıyorsun. Niye benim güreşi seven, ta nerelerden gelen vatandaşımdan para alma ihtiyacı duruyorsun” şeklinde konuştu.
Son olarak Kırkpınar Ağalığı’nın kurumsal şirketler tarafından yapılıp yapılmayacağı sorusuna, “Ağalık kişilerin yapacağı iştir, kurumların değil” cevabını veren Yerlikaya, daha sonra Edirne İl Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Serhat Ocak ve Bayan Güreş Milli Takım sporcularıyla antrenman amaçlı basketbol oynadı.
Diğer yandan Kırkpınar Marşı’nın söz yazarı ve bestekarı Beyazıt Sansı’dan marşın iki dörtlüğünü dinleyen Yerlikaya, Kırkpınar Marşı’nın da Kırkpınar’ın olmazsa olmazlarından olduğunu söyledi.

 117 total views,  2 views today

Next Post

Yörük ,14 Mart Tıp Bayramını Kutladı

Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Melek YÜRÜK, 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili basın açıklaması yayınladı. Ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilen 14 Mart’ı çok önemsediğini ifade eden Başkan YÜRÜK“Bir ülkede tıp ne kadar gelişirse, toplum yarınlara o kadar sağlıklı, güven içinde ve bilinçli bir şekilde bakar” dedi. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp