Hamzabeyli’de Kar, Edirne Merkezde Güneş

admin

Dün gece yarısından itibaren etkili olan kar yağışı, kent merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Hamzabeyli köyünü kar altında bıraktı. Kent merkezi ise günlük güneşlik bir gün geçirdi.
Edirne’ye mevsimin ilk karı yağdı. Dün gece yarısından itibaren başlayan kar yağışı, Bulgaristan sınırına yakın köyleri beyaza bürüdü. Özellikle Lalapaşa ilçesine bağlı Hamzabeyli köyünde kar kalınlığı yer yer 20 santimetreye kadar ulaştı.
Aynı dakikalarda Edirne kent merkezi ise güneşli bir gün geçirdi. Hava sıcaklığının 7 derece olmasına rağmen Edirneliler, Aralık ayında güneşi görmenin keyfini yaşadı.
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Hamzabeyli Gümrük Kapısı da dün geceden itibaren yağan kardan etkilenirken, giriş-çıkışlarda herhangi bir problem yaşanmadığı bildirildi. Karayolları ekipleri, kar yağışının başlamasıyla birlikte uluslararası yollarda güvenliğin sağlanması için çalışmalar yaparken, ulaşımda hiçbir sıkıntı yaşanmadı.
Fransa’ya yük taşıyan TIR sürücüsü Bülent Akça, yıllardır Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya mal taşıdığını belirterek, “Önceki yıllarda kar buralara bu kadar geç yağmazdı. Geçtiğimiz yıllarda kar yağışı yüzünden özellikle Bulgaristan tarafından büyük sıkıntılar yaşıyorduk. Bu yıl geç yağdı. Bu kadar yağışın sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum” dedi.
Hamzabeyli Köyü sakinlerinden Yaşar Demir ise, 2011’de 17 Ekim’de kar yağdığını hatırlatarak, “Kar geçen yıl erken yağmıştı. Bu yıl zamanında yağdı. Genelde bu aylarda kar yağışı olur. Bizim bu bölgeler yüksek olduğu için genelde hep karlıdır. Bulgaristan üzerinden gelen hava dalgasının da etkisi var. Karın yağması çiftçilerimiz için de büyük şans. Çünkü bu mevsimde yağan kar, ürünü korur” diye konuştu.

 268 total views,  2 views today

Next Post

İstanbul Boğazı’nda Edirne Rüzgârı Esti

Edirne Belediye Başkanlığı her platformda Anıt Kent Edirne’nin turizm kenti olma yolunda tanıtımını yapmaya çalışıyor. Edirne Belediyesi ülkenin en seçkin turizm acente sahiplerinin katıldığı turizm zirvesine davet edilen 5 kentten biri oldu. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, 2 Aralık 2012 Pazar günü TÜRSAB Boğaziçi Başkanlığında TURYOL A.Ş.’nin ev sahipliğinde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp