Hamzaçebi Edirne Belediyesi Başarılı Çalışmalar Yapıyor”

admin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, CHP Edirne İl Başkanlığını ziyaret ederek bir basın toplantısı düzenledi. CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi’nin basın toplantısında, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Edirne Milletvekilleri Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli, CHP İl Başkanı Av. Teoman Özdöl, CHP Merkez İlçe Başkanı Av.Harika Türkay hazır bulundu.

AW000868 AW000868 AW000868

Edirne’de bir dizi ziyaretlerde bulunan CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi toplantıya tüm annelerin, anneler günü kutlayarak başladı. Edirne’nin çeşitli yerlerinde gezip dolaştığını belirten Hamzaçebi, “gözlemlerimi sizinle paylaşmak isterim. Edirne Belediyesi Türkiye’ye örnek olabilecek şekilde bir belediyecilik hizmeti veriyor. Tertemiz bir kent pırıl pırıl bir kent, mimari açıdan inşaat yoğunluğu açısından çevreye ve insana önem vermiş bir kent, mimari insanla bütünleştiği ölçüde başarılı olur. Mimari insanı hiçe saydığı, kar ve ranta odaklandığı zaman şehirler çirkinleşir. Binalar emsal yarışına girdiği zaman, şehirler çirkinleşir. Bizim belediyeciliğimizde kötü bir hastalık var. herkes emsal yarışına yani yanındaki binayı geçme yarışına girer, özellikle bu İstanbul’da çok iyi hissedilir. İstanbul’da herkes yanındakinden daha fazla inşaat almak suretiyle daha fazla kazanç elde etmeyi umar, bu da İstanbul’un giderek çirkinleşmesine yol açıyor tabi ki. Mimari insanla çevre arasındaki uyumu dengelediği, gözettiği ölçüde güzeldir. Bakın bugün Selimiye Camii bizim mimari tarihimizin, Osmanlı mimarisinin en güzel örneğidir. Mimar Sinan’ın ustalık dönemi ekolüdür, Edirne’nin bütün güzelliğini sağlayan ona havasını veren, en önemli mimarı mirasımızdır. Hiçbir Edirne Belediye Başkanı Sayın Hamdi Sedefçi olsun ona kadar gelen belediye başkanları olsun, Selimiye Camii’ni Edirne’nin siluetine vermiş olduğu katkıyı, Edirne siluetine vurmuş olduğu damgayı, küçültmek onu gölgelemek aklına gelmemiştir. Ama İstanbul’da bugün İstanbul Silueti dediğimiz, Süleymaniye Camii’nin, Sultan Ahmet Camii’nin, Ayasofya Camii’nin kubbelerinin ve minarelerinin süslediği o siluetinin ortasına bugün devasa gökdelenler dikilerek İstanbul’un o kimliği yok edilmiştir. Böyle bir tabloda Edirne’nin pırıl pırıl caddelerinde yayalara mahsus olan Caddelerinde, yeşil alanlarında dolaşmak büyük bir keyifti, bu açıdan Edirnelileri şanslı buluyorum” dedi.

“TÜRKİYE GEÇMİŞTEN BUGÜNE PARLAMENTER SİSTEMLE YÖNETİLMİŞTİR”

Hamzaçebi yeni düzenlenecek Anayasa ile ilgili olarak, “yazılı bir anayasa’nız olabilir, şekli bir Anayasa’nız olabilir. Ama bu Anayasa kuvvetler ayrılığını bu ülkede tesis etmemiş ise o ülkede anayasa yok demektir. Türkiye bugün Anayasa’sını arıyor, insanı merkeze alan, onun hak ve özgürlüklerine güvenceye alan, onun hayatını daha iyi kılacak, onu yarına umutla bakmaya sevk edecek, bir Anayasa’yı istiyoruz. Bunun sözünü millete verdik. Türkiye parlamenter bir sistemle bugüne kadar yönetilmiştir, bugünden sonra da parlamenter sistemle yönetilmelidir. CHP olarak Anayasa komisyonunda bu görüşlerimizi ifade ederken, iktidar partisinin bu konuda tek bir gündem maddesi olmuştur, o da parlamenter sistem değil, başkanlık sistemi ve sayın başbakanın başkanlığıdır. Bunu CHP olarak ret ediyoruz, Türkiye’nin geçmişten bu yana hatta Osmanlı İmparatorluğundan bu yana ülkemiz parlamenter sistemle yönetilmiştir” dedi.

“NEDENİ NE OLURSA OLSUN ŞİDDETİ RET EDİYORUZ”

Basın toplantısını yapıldığı sırada, milletvekili Kemal Değirmendereli telefonundan aldığı haberi Hamzaçebi’ye göstererek bilgilendirdi. Hamzaçebi de “Hatay Reyhanlı’da bir patlama olduğu bilgisi geldiğini belirterek, çok sayıda ölü veyaralı olduğu haberi geldi. Ölenlerimize Allahtan Rahmet diliyorum, yaralılarımıza şifa diliyorum. Hangi nedenlerle olmuştur, bilemiyoruz, tabi ki ilerleyen zamanda netleşecektir, ama hangi nedenle olursa olsun şiddeti ret ediyoruz. İnsan hayatına kast eden şiddet amacı ne olursa olsun bütün insanlık tarafından lanetlenmelidir, bunu şiddetle kınadığımı bir kez daha söylemek istiyorum” diye konuştu.

 139 total views,  2 views today

Next Post

Av. Harika TÜRKAY Radyo SU'nun Konuğu oldu

CHP Merkez İlçe Başkanı Av Harika Türkay Radyo Su’da yayınlanan Haber Müdürümüz Fikri Yalın’ın sunduğu “Gündem ÖZEL” programının konuğu oldu,Türkay programda yaptığı konuşmasında Anneler gününün önemine ve partisinin bu konudaki yaklaşımını dile getirdi. Anne sevgisinin insanların doğumdan ölüme kadar süren kutsal ve vazgeçilmez bir sevgi olduğunu belirtti. Türkay şunları kaydetti […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp