Hani Hiç Norm Fazlası Öğretmen Olmayacaktı

admin

Adı yeni, kendisi köhne bir anlayışla yapılan 4+4+4 sistemi can yakmaya devam ediyor. Tüm uyarılarımızı göz ardı ederek, ben yaptım oldu, anlayışı ile hayata geçirilen yeni sistemin en büyük mağduru öğretmenler oldu.

Binlerce sınıf ve branş öğretmeninin norm kadro fazlası olmasına sebep olan sistemin, açtığı yara hala kapatılamadı. Bu yıl binlerce öğretmen yer değiştirmek zorunda bırakıldı, norm kadro fazlalığı sebebiyle yer değiştirme işlemleri son gaz devam etmektedir.

Sistemin mucitleri, öğretmenler asla norm fazlası olmayacak dese de, bazı sözde sendikalar onların garantisi biziz, gibi garantiler verse de, kimse norm kadro fazlası olan öğretmenlerin elinden tutmadı. Bizzat Milli Eğitim Bakanı ve sözde sendika tarafından verilen tüm sözler havada kaldı.

Bu sözde sendikanın temsilcileri bugünlerde, sistem çok güzel ama işçilik hatası var, diyerek kendi sorumluluklarından kaçmak, topu Ömer Dinçer’in üzerine atmak için kıvır her yolu denemektedirler. Bunlar en az Milli Eğitim Bakanı ve Hükümet kadar sorumludur. Çünkü, biz Türk Eğitim Sen olarak, ısrarla, bu sistem öğretmen dengesizliği oluşturacak, binlerce öğretmen yer değiştirmek zorunda kalacaktır, derken, bunlar, asla böyle bir ihtimal bulunmamaktadır, bunlar bir bardak suda fırtına koparıyorlar, ortalığı karıştırmak istiyorlar, diyerek Hükümet ve Bakanlığı uyarmak yerine, Türk Eğitim Sen’i eleştirme yolunu tercih etmişlerdir.

Geldiğimiz noktada, tüm öngörülerimiz bir bir gerçekleşmiş, yıllar içerisinde oluşan öğretmen dengesi, bir yanlış vuruşla alt üst olmuştur. On yıllar içinde oluşturulan öğretmen dengesinin, birkaç yıl içinde yeniden oluşması çok zor görünmektedir. Bu sebeple, her zaman söylediğimiz gibi, bu kafa ile devam edildiği sürece önümüzdeki yıllarda da öğretmen normları yerine oturmayacak, öğretmenler, bu yıl yaşadıkları sıkıntıları önümüzdeki yıllarda da yaşamaya devam edeceklerdir.

2012 nin son gününde Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bakanlık Genelgesinde Mart ayına kadar bekleyebilecekken Yıl Başı Hediyesi olarak Edirne de 32 Sınıf öğretmeni isteğinin dışında tayin edilerek Merkez Süloğlu ve Lalapaşa ilçelerinden Enez Meriç İpsala ve Keşan İlçelerinin köylerine tayin edildiler. Norm fazlası öğretmenlerimizin bu ilçelerde açık olduğunu ve mevzuat gereği bu öğretmenlerimizin bu okullara tayin edilmesi gerekliliği gerekçe gösterilerek ailelerinden koparılarak Sömestri tatili dönüşü ilimizde büyük bir trajedi yaşanacaktır.

Hal bu ki bu ilçelerde dersler boş geçmemektedir. Ayrıca zorunlu tayine uğrayan bu 32 öğretmende boş oturmamaktadır. Hepsi çeşitli okullarda mesleklerinin gereğini yani öğretmenliklerini görevlendirmelerle sürdürmektedirler. Ancak kadrolu öğretmen varken ücretli öğretmeni çalıştırmam bahanesinin arkasına saklanılarak yapılan bu işlemle bu sefer bu 32 öğretmenin boşalttığı yerlere ücretli öğretmenler atanacaktır. Zorunlu atamaya tabi tutulan bu öğretmenlerimiz keyiflerinden Edirne Merkez Lalapaşa ve Süloğlu ilçelerine gelmemişlerdir. Hepsi Eş durumu sebebiyle bu ilçelere geçmiş dönemlerde tayin olmuşlar 4+4+4 sebebiyle sınıfları ya kapanmış yada okulları ortaokula dönüştürülmelerinden dolayı norm fazlası kalmışlardır. Neticede daha 4+4+4 ün ne olduğu anlaşılmadan öğretmenlerimiz kendilerini il genelinde açık olan okullara hiç süre tanınmadan zorunlu bir atamayla neye uğradıklarını şaşırmışlardır. Ayrıca bu zorunlu atmaya tabii tutulan arkadaşlarımızın çoğu da bayan öğretmen arkadaşlarımızdır. Yani evlerinden ayrılıp okul çıkışı akşama dönme şansı bulamayacakları köylere atanan öğretmenlerimiz aynı zamanda ailelerinde annelik vazifelerini de yerine getiren bayan öğretmen arkadaşlarımızdır.

Anlaşılan odur ki ilimizde 32 öğretmen arkadaşımız son olmayacaktır. 4+4+4 sitemiyle branş öğretmeni (ortaokul ve lise) arkadaşlarımızda ocak ayının sonlarına doğru zorunlu tayine maruz bırakılacaklar ve mağdur öğretmen aileler grubuna birkaç ay içerisinde onlarca öğretmen arkadaşımız daha katılacaktır.

Biz bu durumun olacağını Eğitim Öğretim yılının başından itibaren gördük ve en azından bu sene içerisinde yeni düzenlemeler olabileceğini okullarda yapılan bu köklü değişiklik sebebiyle hala norm kadroların tam oturmadığını Öğretmen norm fazlalığını engellemenin tek yolunun, norm kadro fazlası olan öğretmenlerin, en az beş yıl bulunduğu okulla ilişiğinin kesilmemesi olduğunu, bu beş yıl içinde sistemin öğretmen dengesinin yeniden oluşabileceğini, Edirne Valisi Sayın Hasan DURUER ‘e de defalarca çeşitli vesilelerle yazılı ve sözlü ilettik. Ancak görüyoruz ki Sayın Valimizde aslında kendi inisiyatifinde olan norm kadro fazlası öğretmenlerimizin zorunlu tayin edilmesi kararını Bakanlıktan gelen baskılara direnememiş ve öğretmenlerimizin ailelerinden koparılarak uzak ilçelere tayin oldukları atama kararnamesini imzalamıştır.

Bu durumun üzerine  bu atamaya maruz kalan arkadaşlarımızla 05.01.2013 tarihinde sendika avukamız Murat POLAT ın da hazır bulunduğu bir ortamda sendika binamızda bir araya gelerek öğretmen arkadaşlarımızın uğramış olduğu bu mağduriyeti gidermek amacıyla ivedilikle hukuki süreci başlattık.

4+4+4 çıktığından beri bir türlü alt mevzuatta düzenlemeler yapmayan MEB mağduriyet üzerine mağduriyet yaratmaya devam etmekte ve kendisinin de bundan sorumlu olmasına rağmen tüccar bir anlayışla olaya yaklaşıp çalışırsan çalış yoksa atanmayı bekleyen binlerce öğretmen kapımda ücretsiz izin al veya istifa et deme cüretini gösterebilmektedir.

2. Dönemden itibaren öğretmenlerimiz ya ailelerinden ayrılarak mesleklerine devam edecekler ya ücretsiz izin alıp yaz tatilini bekleyecekler eş durumu tayini onlara açılırsa tekrar tayin isteyecekler ya da ömürleri boyunca hayalini kurdukları öğretmenlik mesleğini şu ana kadar yapma şansı bulan bu öğretmen arkadaşlarımız ailelerini tercih ederek mesleklerinden istifa etmek zorunda kalacaklardır.

Bu durumun sorumlusu öğretmenler değildir. Bu durumun sorumlusu 4+4+4 ü hiç tartışmadan hayata gizli kapaklı geçiren ve bunu iktidarın yaptığı her işlem doğrudur diye alkış tutanlardır.

Cumhuriyet tarihi boyunca öğretmenler böyle bir zulüm yaşamadı. Bir yandan aile bütünlüğünü sağlamak, norm kadro fazlası olmaktan kurtulmak için 10-15 yıllık alanını değiştirmek, öğretmenlik mesleğini bırakıp memurluğa geçmek zorumda bırakılanlar, bir yandan bulunduğu ilde, yıllardır çalıştığı okulda norm kadro fazlası olanlar, yöneticilik normu değişenler, norm fazlası duruma düşürülen rehber öğretmenler, okul öncesine gitmesi gereken 60 aylık çocukları okutmak zorunda kalan öğretmenler, aşırı talep yüzünden derslik bulamayan, kalorifer dairelerini dahi dersliğe çevirmek zorunda kalan idareciler vb. problemlerle 2012 yılını geride bıraktık.

Öğretmenlerimize yaşatılan bu acıların sorumlularını biliyoruz, anacak bedeli öğretmenler ödemektedir. Bedeli ödemesi gerekenler ortada gezmeye devam etmektedir.

Öğretmen ve eğitim çalışanlarından bu kadar uzak bir Milli Eğitim Bakanının da, biz eğitim felsefesini değiştirdik, diyecek kadar anlaşılmaz  bir tavır içinde olmasına, “Kiminle eğitim felsefesini değiştirdin, ailesinden uzak tuttuğun, zorla alan değiştirdiğin, mali haklarını görmezden geldiğin, itibarını yerle bir ettiğiniz öğretmen ile mi?” diye, Türk Eğitim Sen’den başka hiç kimsenin sormaması da, böylesine diyalogdan uzak bir kişinin hala bakanlık koltuğunda oturuyor olması da, hepimizi yakından ilgilendirmelidir.

 187 total views,  2 views today

Next Post

Batum “Anayasanın İlk Dört Maddesinin Değişmesine İzin Vermeyiz”

CHP Milletvekili “Anayasalar Toplumsal Yapıların Üzerine Oturtulmalı her ülkenin kendi toplum yapısına uygun anayasası vardır, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesini yansıtan maddelerin değişmesine ve içinin boşaltılmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz”   CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, “Anayasalar belli toplumsal yapıların üzerine oturtulmalıdır” dedi. Edirne Barosu tarafından Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp