Harabe Evlere Çözüm Bulunmalı

admin

Edirne’de, özellikle eski Kaleiçi denilen tarihi yerleşim alanlarında yoğunlukta olan eski ahşap  cumbalı evler bugün harabe halinde.

Bu evlerden Birçoğu ise çöplük olarak kullanılmakta.

     Bu tür binaların onarımında getirilen yasal zorluklar, Anıtlar Kurulu kıstası nedeniyle kentimizde yüzlerce harabe halinde tarihi ev bulunuyor. Bizlere kalan tarihi mirasımızı korumasını bir türlü beceremedik.

Onların yıkılmasına yok olmasına  göz yumduk. Bu her biri ayrı sanat harikası olan evlerin bugün harabe haline gelmesini sağladık. Kaleiçinin cumbalı tarihi yapıları için çarpık yapılaşmaya izin vermeyip  zamanında önlem alınıp yok olmasını önlemiş olsaydık,bugün Edirne  Kastamonu’nun Safranbolu  ilçesinden daha da değerli turizm merkezi olurdu. Kaleiçindeki tarihi evlerimizin  harabe haline gelmesine göz yumanlar Edirne’ye en büyük kötülüğü yaptılar.

    Haydi bugüne kadar olan oldu yıkılan yıkıldı diyelim. Hiç olmazsa bugün  elde kalanları  yıkılmayan tarihi binalarımızı restore edebilsek,o da yetecek .

Türkiye’de gereksiz yerlere su gibi akan maddi kaynaklar, Edirne gibi tarihi dokuyla bezenmiş ülkemizin onuru olacak bir kentin tarihi evlerin restorasyonu için çok görülüyor.

    Harabe halindeki tarihi binalar bugün mikrop yuvası haline dönüştü. Mahalle aralarında çöplüğe dönüşen bu bina enkazları bazı sorumsuz kişilerce çöplük gibi kullanılıyor.

Atılan çöpler oralarda aylarca kalıyor. Bunun çevreye yayacağı kokuyu, mikrobu dikkate alan, halkın sağlığını  düşünen  yok.

Onun ötesinde. Bu köhne tarihi  evlerin bir kısmı akşamcıların  ve uyuşturucu alışkanlığı olanların mekanı olmadığını iddia edebilir miyiz.

  Eviniz bu harabenin yanında bulunuyorsa,  her gün  bu bina kalıntılarının  yanından  geçmek zorunda kaldığınızda  çocuklarınız bu binaların  çevrede  gezip oynuyorsa, korkup endişeye kapılmaz mısınız.?

Edirne’nin merkezinde, böyle çirkin görüntüler güzel kentimize hiç yakışmıyor.  Edirne’nin  güzelliği, modern bir kent olması ve dünya kültür merkezi haline  gelmesi   için  övünenler bu çirkinliklere neden çare bulunamıyor?

      İlimizi ziyarete gelen turistlere  “bu ev enkazlarını görmeyin” diyebilir misiniz? Kaleiçini, Karanfiloğlunu merak edenler dünyada benzeri olmayan tarihi eserlerimizin yanında bu çirkinliklerini görmeyecek mi?

Diyelim ki bu harabe binaların kısa sürede onarımı mümkün değil ,Hiç olmazsa bu  metruk  binaların çevresi kapatılarak bu çirkin görüntüleri engellenemez mi?

Bu harabe yapılar   arasında bakıyorum  restore edilmiş  tarihi binalarımız var . Çevresine ne kadar güzellik getirmiş.

     Bu restorasyonun daha da yaygınlaştığını düşündüğümüzde ilimizde  tarihi mirasımızın  elde kalanlarını kurtarma fırsatı doğacak.

Rahmetli Valimiz Fahri Yücel’den sonra tarihi binaların restorasyonu ciddi olarak gündeme getirilmedi.

Bugünkü Valimiz Hasan  Duruer’in tarihi eserler duyarlılığını biliyoruz.

Dilerim bundan sonra ata yadigarı tarihi evlerimiz kaderine terk edilip yok olmasına göz yumulmaz.

     Evlerin restorasyonu gündeme gelir Edirne  bu harabelikten kurtulur,

Edirne’ye  yapılacak en kalıcı hizmet bu tarihi dokunun gelecek nesillere taşınması olduğu kanısındayım.

     Mabetlere gösterilen ilgi diğer tarihi dokuya da sağlanırsa kentimizin tarihi yansıtan çehresi daha da cazip hale gelecektir. Kentimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler camilerimizin,köprü ve çarşılarımızın yanında tarihi binalarımıza da sahip çıktığımızı koruduğumuzu göreceklerdir.

Bunu gecikmeli de olsa başarabilirsek ne mutlu bizlere.

 222 total views,  2 views today

Next Post

Hudut Gazetesi 43’üncü Yaşını Kutluyor

Edirne’de günlük olarak yayınlanan Hudut Gazetesi 43’üncü yaşını kutluyor. 2 Şubat 1970 yılında Doğan Şuta tarafından kurulan Hudut Gazetesi, 2 Şubat 2013 Cumartesi günü çıktığı 11 bin 618 sayılı nüshası ile 42 yılı geride bıraktı. Edirne yerel basınının en köklü gazeteleri arasında yer alan Hudut Gazetesi, 42 yılı geride bırakmanın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp