Hariçten gazel okuyarak bu iş yürümez

admin

fikri_yalin_kose            Tarlada izin, üzüm yemeye yüzün olsun diye bir özdeyişimiz vardır. Bu sözle bir şeye sahip olmak için o konuda gayret gösterilmesi gerektiği belirtilir. Öğrenci isen, sınıfını geçmek için derslerine çalışman, bir konuda uzman olmayı amaçlıyorsan o işi en ince ayrıntılarına kadar öğrenmen,  bu konuda herkesten bilgili deneyimli olduğunu kanıtlaman gerekir. Hiçbir başarı emeksiz elde edilemez.

1 Kasımda yapılacak erken seçimin ufukta göründüğü şu günlerde insanlarımızın özellikle emeklilerimizin, işsizlerimizin, dar gelirlilerin, esnafların toplu olarak bulundukları alanlar özellikle kahveler oluyor. Bu günlerde buralarda milletvekilliğine soyunan, siyasetçiler ve siyasetteki gidiş hakkında ahkâm kesenler, kendilerince yeni siyaset üretenler, bu yönde özlemlerini projelerini dile getirenler haziran ayı seçimlerinden sonra bir kez daha buralarda odaklanacak.

Özellikle emeklilerin boş zamanlarını kahvelerde geçirenlerin          her seçim döneminde görmeye alıştığımız masa başında siyaset alanları Burada işi sözle geyik muhabbeti ile çözmeye çalışan siyaset meraklılarının toplandığı yerlerdir.

Bunların tamamına yakın kısmı eleğini elemiş emeklilerden oluşur. Onların toplantılarındaki konuşmalarına kulak verdiğinizde hayrete düşüyorsunuz ve ülkemizde çözüme kavuşturulması gereken sorunlarına ne kadar duyarlı insanlarımız var diye mutluluk duyuyorsunuz.

Kendilerine  “Bu şikâyet ettiğiniz sorunların giderilmesi için sen ne gayret gösteriyorsun, siyasi partilere ve bu uğurda gayreti olan derneklere girip hizmetiniz var mı, böyle konuların gündeme geldiği toplantılara katıldın mı, kendine yakın bulduğun bir siyasi partiye girip çalıştın mı?” diye soru yönelttiğinizde bu kez siyasi partilere ilgi duymadıklarını,  programlarını beğenmediklerini,  siyasi partileri beğenseler dahi yöneticilerini yeterli bulmadıklarını söyleyerek bu görevden kaçmak için bahane ararlar.

Ülkemizde, siyasi partilerin yapıları ortada, bazılarında yöneticilerin görevlerini yeterince yerine getirmedikleri bu konuda yeterli olmadıkları ortada.  Bu görevlere hiç kimse talip olmaz, herkes bir yana çekip görev almak istemezse “ koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi” denilmesi misali birileri gelip o görevi doldurur.

Onun için ülke yönetiminden rahatsız olanların veya yöneticileri beğenmeyenlerin bunu kahve köşelerinde dillendirme yerine kendilerine en yakın gördükleri siyasi partilerde görevlere talip olup onlardan daha iyi yapacaklarını göstermeleri gerekir.

Özellikle eğitim düzeyleri oldukça yüksek ülke sorunlarını daha iyi değerlendirecek birikimli olan kimselerin emekli olduktan sonra en verimli çağında bir kenara çekilmeleri kahve köşelerinde ve evlerinde ömür tüketmeleri ne kadar doğru olur.

Bu kimselerin sadece seçim dönemlerinde seslerini yükseltmeleri akılları sıra politika yapıyormuş görünerek kendi kendilerini tatmin etme yerine halkın arasına girip doğru bildikleri politikayı, siyasetten uzaklaşan insanlarımıza anlatmaları gerekir.

Demokratik ülkelerde insanlar bir ve birkaç derneğe üye olarak halka hizmet veriyor. Bu derneklerin sadece siyasi partiler olması gerekmez. Diğer sosyal içerikli derneklere girip hizmet verilebilirler.

Bizim ülkemizde her ne hikmetse sosyal amaçlı derneklere veya siyasi partilere girip hizmet verme gibi bir anlayış yok.

Onun yerine kahve köşelerinde ve arkadaş toplantılarında hariçten gazel okumak çok daha kolay geliyor.

O zaman da ülkemizde demokrasinin gelişmediğinden, insanların politik tercihlerini yanlış yaptığından yakınıyoruz. Bu konuda yakınacağımıza donanımlı olan bu konularda fikir yürütebilecek kimselerin halkın demokrasi anlayışının  gelişmesi için kendilerinin de bunda katkı yapma  anlayışını  benimsetilmesi bu yönde  çaba harcamaları,  gerekir.

Ondan sonra halkın duyarlı olup olmadığı hesabı yapılmalı. Sen yakındığın konuların düzene girmesi için çaba harcama kabuğuna çekil, sadece kahve muhabbetleriyle işi geçiştir “ bana ne, beni sokmayan yılan bin yaşasın” dersen bir gün o yılan seni de sokar.

Hitler döneminde yaşanan olayları aklımızdan çıkarmayalım. Yakın tarihimizde Almanya’da yaşananlar herkese ibret olmalı. Bu ülkede demokrasi diye diye demokrasinin halkın onayı ile katledildiğini bunun sonucunun nerelere vardığını unutmayalım…

EVRAKLAR

Muhasebeci Dursun patronu olan Temel’e sorar” Efendim fabrikada süresi dolmuş bir çuval dolusu evrak var. Bu evraklar çok fazla yer kaplıyor onları Ne yapalım?

– Temel “hepisunu yak citsun” der.

– Dursun“ emredersiniz” diyerek odadan çıkar.

Bir süre sonra Dursun, Temel’e arkadan seslenir.

“Dursun beklemediğimiz bir anda bu evraklar lazım olabilir. Sen en iyisi onların fotokopilerini çekturup oyle yak” der.

ÖZLÜ SÖZLER

İnsan adaletsizliği ancak  kendi başına  geldiği zaman düşünür.

BUKOWSKİ

 121 total views,  2 views today

Next Post

Şehitler ölmez Vatan bölünmez

Şükrüpaşa İlkokulu önünden Atatürk Anıtı önlüne kadar süren Teröre Lanet ve Şehitlerimize Saygı yürüyüşünün ardından konuşan Kamu-Sen İl Temsilcisi Alim Kanpolat şunları söyledi.;               “Son günlerde artarak devam eden terör olayları ve birbiri ardına gelen şehit haberleri milletimizin yüreklerini dağlamaya devam ederken, bir acı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp