Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi’nde incelemelerde bulundular

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ve Edirne Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk ile birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete açılacak olan Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın vizyon projelerinden biri olan; Türkiye ve Balkanlar’ın en büyük çocuk müzesi olacak Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kapılarını hizmete açıyor. Son hazırlıkların yapıldığı çocuk müzesinde Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ve Edirne Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk ile birlikte incelemelerde bulundu. Müze içerisinde sergilenecek hayvan replikaları hakkında bilgiler veren Başkan Gürkan, çocukların bu müzede yaparak ve yaşayarak öğreneceklerini söyledi. Müzede dünyanın en iyi eğitim sistemi olarak bilinen; dünyanın en mutlu çocuklarının yetiştiği STEAM yani Finlandiya Eğitim modeliyle eğitim verileceğini aktaran Gürkan, “Aslında STEAM Eğitim Modeli’nin temeli Köy Enstitüleri’ne dayanmaktadır. Biz bu sistemi yıllardır kullandık; Finlandiya bu modeli bizden alarak; biraz daha geliştirdi ve dünyanın en geçerli eğitim modelini ortaya koydu. Biz de bu yüzden bir anlamda STEAM Eğitim Modeli’nin temellerini atan Köy Enstitüleri’nin kurucusu eski Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in ismini çocuk müzemize verdik. Burası çocuklarımıza doğayı; doğa ile teknolojinin bağlantısını anlatacak. Çocuklarımız helikopterin doğadaki hangi canlıdan esinlenerek üretildiğini keşfederek öğrenecek. Bu müzeyi Cumhuriyetin çocukları olan Edirneli çocuklara; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hediye edeceğiz ” diye konuştu.

Gürkan, ayrıca müzede uygulanacak eğitim müfredatını anlatan kitapçıkları da Edirne Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ve Edirne Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk’e hediye ederek, “Okullarımızda eğitim gören çocuklarımızın mutlaka müzeye yönlendirilmesi gerekir. Çocuklarımız burada yaşayarak ve yaparak öğrenecek. Geleceğimiz mimarları için dünyanın en iyi eğitim modeliyle eğitim verecek olan bu müze inanıyorum ki; onlara çok şey katacak; okullarda öğrendikleri bilgileri burada pekiştirme imkanına sahip olacak.  Çocuk müzesinde, atanamadığı için belediyede farklı görevlerde çalışan öğretmenler görev yapacak. Müzede görev yapacak olan uzman öğretmenlerimiz tek tek okulları gezerek; müze hakkında öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi bilgilendirecek” dedi.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ve Edirne Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk de Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi’ni çok beğendiklerini belirterek, Edirne’ye hayırlı olmasını diledi.

Montaj çalışmalarını inceleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Arkadaşlarımız müzede sergilenecek replikaların montajını yapıyor. Çocuklarımıza 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda STEAM ve Finlandiya Eğitim modeliyle eğitim görecekleri; yaşayarak ve uygulayarak öğrenecekleri bir müzeye kavuşturacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Şükrüpaşa Mahallesi’nde 12 bin metrekare alana kurulan; Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Çocuk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Kurul Başkanlığı’nın katkılarıyla MEB müfredatına uygun içeriklerle hazırlanan Türkiye’nin ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü; 29 Ekim’e hazırlanıyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, gerçekleştirilen çalışmaları yakından inceledi. Gürkan incelemelerde bulunurken aileleri ile müze alanına gelen minikler de hayvan replikalarını yakından izledi. Gürkan büyük dinazor replikalarını merakla izleyen çocuklarla ve aileleri ile sohbet etti ve müzenin daha şimdiden çocukların ilgisini çektiğini söyledi.

Çalışmaların hızla ilerlediği İnteraktif Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsünü ziyaret eden Başkan Gürkan, “Müzede sergilenecek olan hayvan replikalarının montajı gerçekleştiriliyor. Müzenin dış alanında iki ayrı ada oluşturuyoruz. Bunlardan biri dinazorların bulunduğu Paleontoloji Adası diğeri ise böceklerin yer aldığı Entomoloji Adası.  Paleontoloji Adası’nda çeşitli hayvan türlerinin fosil replikaları sergilenecek. Bu alanı görmeye gelenler bu fosil replikalarını eğitimcilerimizin sunumları ile gerçekteki gibi toprak altından çıkıyormuş gibi izleyecek. Entomoloji Adası’nda da Hamam Böceği, Karınca, Kral Kelebek, Peygamber Devesi, Uğur Böceği, Tarantula, Çekirge, Periodicalcicadas, Yusufçuk, Helikopter Replikaları ile Beetle Araba maketleri sergilenecek. Dış alanda devam eden replikaların montajının ardından peyzaj çalışmalarımızı tamamlayacağız. Çimlendirme yapılacak, bitkiler ekilecek, havuzlar yapılacak. Çevre duvarları ise tamamlanıyor. Görsel ve eğitimsel açıdan gerçekten de çok zengin bir müze yapıyoruz. Hem çocuklarımız hem de aileleri inanıyorum ki burayı gezmekten, buradaki bilgileri eğlenerek ve uygulamalı öğrenmekten büyük keyif alacak. Çocuklarımız burada STEAM ve Finlandiya Eğitim modeliyle eğitim görecekler. Kampüsümüz sadece Edirne’nin değil bölgenin bütün çocuklarına açık bir eğitim kampüsü olacak.” diye konuştu.

Müzenin 29 Ekim 2018 tarihinde törenle açılacağını da ifade eden Belediye Başkanı Recep Gürkan, sık sık çalışma alanına gittiğini ve her seferinde de küçük çocukların aileleri ile bu alana geldiğini görmekten memnuniyet duyduğunu belirterek, “Bu da gösteriyor ki biz bu kente gerçekten de anlamlı bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Müze turizm alanında da kentimize ayrı bir değer katacak” dedi.

 

Next Post

Üyeler’den Şafak Kırbiç’e Tam Destek

S.S. 188 Sayılı Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifinin gerçekleşen Olağan kongresini Şafak Kırbiç kazandı. S.S. 188 sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi seçimleri gerçekleştirildi. Beş dönemdir başkanlığını yürüten Şafak Kırbiç ile İsmail Keskin başkanlık için yarıştı. Genel kurul için yeterli çoğunluk sağlandı ve bin 2 yüz 8 oy üyeli […]

Subscribe US Now

EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp