Hasan Gümüş “O” (c.c.) NE DEDİYSE ODUR”

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

İslam’da bilgi kaynaklarından en önemlisinin ‘vahiy’ olduğunu belirten Edirne Mimar Sinan Vakfı kurucusu ilahiyatçı-yazar Hasan Gümüş, “Beş duyu organı, akıl, tecrübe ve icma gibi bilgi kaynaklarını, tabiat kanunları denilen bütün bilgileri ve ilimleri var eden, en yetkili kanun ve kural koyucu hiç şüphesiz Allah Teala’dır. O ne dediyse odur, ve doğrudur, ve uyulmak mecburiyeti vardır” dedi. Rumeli Gençlik Grubunun düzenlediği ve Edirne Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen “İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri” konulu program çoğunluğunu yüksek öğrenim öğrencilerinin oluşturduğu çok sayıda kişi tarafından ilgi ile takip edildi. Konuşmasında İmam-ı Azam’ın yetiştiği çevre ve ortaya koyduğu hukuk metodolojisi ile ilgili bilgiler veren Hasan Gümüş, İmam-ı Azam’ın çağı aşan ve geleceğe hitap eden ve bu yüzden aşılamayan büyük bir hukukçu olduğunu kaydetti.

hasan gümüş

Mezheplerin ortaya çıkışı ile ilgili açıklamalarda bulunan Hasan Gümüş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kur’an-ı Kerim altıbin küsur ayet olarak indi ve vahiy tamamlandı. Peygamber Efendimizin hayatı bitti ve sünnet tamamlandı. Ancak insanların problemleri bitmedi. Kuran ve sünette de herşey ayrıntılı olarak açıklanmamış, genel prensipler getirilmiştir. İnsanların artan problemlerine nasıl çözüm bulunacaktı. İşte kanun koyucu olarak Allah Teala ve Peygamberi Zişan Efendimiz’in getirdiği prensipler ışığında yetkin alimler, yani mezhep imamları Kuran ve sünneti belli usul kurallarına bağlı olarak yorumlama ve meselelere çözümler getirme faaliyetinde bulunmuşlardır.”

hasan gümüş1

İmam-ı Azam’ın baba tarafından İranlı, anne tarafından ise Türk olduğunu belirten Hasan Gümüş İmam-ı Azam ile Hazret-i Ali arasındaki irtibata dikkati çektiği konuşmasında “Her Hanefi biraz da Alevidir” tespitinde bulunarak şunları söyledi: “Tabi, gerçek anlamda Aleviliği kastederek bunu söylüyoruz. İmam-ı Azam bir Kufeli olarak, Mekke ve Medine’den başka Hazret-i Ali Efendimizin de yaşadığı Kufe’yi de görmüş, Eski Yunan ve Roma medeniyetini de tanıyan özgün bir İslam hukukçusudur. İlmi silsilesi de Hazret-i Ali’ye dayanmaktadır.”

Geçtiğimiz yıl Peygamber Efendimiz ile dört büyük halifenin hayatlarının incelendiği “Siyer Okumaları”ndan sonra Hasan Gümüş’ün bu yıl da “Yolumuzu Aydınlatanlar” başlığıyla gençlere yönelik verdiği seminerlerin devam edeceği belirtildi. İlk olarak İmam-ı Azam Ebu Hanife’nin hayatı ve ilmi disiplininin incelendiği seminerler dizisi her hafta pazar günü ikindi sonrası Selimiye Camii yanında bulunan Balkan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

hasan_gümüş_gazete_haberi_edirneajans

 

 201 total views,  2 views today

Next Post

HARACA BAŞLAYAMADAN POLİS CEZAEVİNE GÖNDERDİ

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / edirneajans@hotmail.com / 214 24 04  Edirne’de 21/10/2013 Pazartesi günü saat:21.50 sıralarında  1. Murat Mahallesinde faaliyet gösteren bir barda haraç isteyerek işyerini dağıtan ve mekan sahibi B.Ş. bıçakla yaralayarak yağma olayını gerçekleştiren C.B., Ö.B. ve S.B isimli şahıslar Asayiş Şube Müdürlüğü görevlilerince 22/10/2013 Salı  günü saat:12.30 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp