Hasta hakları üst kurulu toplandı

admin

Edirne Hasta Hakları Üst Kurulu 2015 yılı ilk toplantısını İl Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleştirdi..

ToplantıyaDr. A. Muhsin Kişioğlu, İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Rıfat Kılıçarslan, Kamu Hastaneler Birliği’nden Tıbbi Başkanı Dr. Gürhan Çelik, Devlet Hastanesi Hasta Hakları Birimi Sorumlusu Şadiye Yurtcan, Türk Sağlık-Sen Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Katran, Sağlık-Sen Edirne Şube Başkanı Erhan Turhan, Edirne Tüketici Hakları Derneği Başkanı Murat Kocabaş ve Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar katıldı. Sağlık Müdürü Dr. A.Muhsin Kişioğlu şunları söyledi:

Hasta hakları üst kurulu toplandı

 

 

 

 

 

 

 

“2015 yılı Hasta Hakları Üst Kurulu’nun ilk toplantısını gerçekleştiriyoruz.  Her birey, sağlık içinde yaşama, sağlığını koruyup geliştirme hakkına sahiptir. Hastalık veya sakatlığın oluşması durumunda, sağlığına kavuşabilmek için gereksinim duyduğu  her türlü desteği, eşitlik ve saygınlıkla alabilmesinin temel insan haklarından olduğuna inanıyoruz.

Herkesin gereksinimi olan sağlık hizmetine kolayca ulaşabilmesini, toplumun ona karşı bir yükümlülüğü olarak görüyoruz. Hasta hakları, sağlıklı yaşama hakkının bir parçasıdır. Hastalık veya kıstlılık geliştikten sonra, bunu gidermek üzere çalışmak yanında, hastalık ya da sakatlığı önlemek ve sağlıklı kalmak üzere çaba sarf etmenin daha doğru, daha insani olduğu kanısındayız. Hasta hakları, hastalarla sağlık çalışanları arasında bir çatışma alan ve kavga konusu algılamıyoruz. Sağlık çalışanlarıyla hasta ve hasta yakınlarını, rakip ya da karşı taraf olarak görmüyoruz. Sağlık Müdürlüğü olarak, her iki tarafı, hastayı sağlığına kavuşturmak amacına dönük olarak yakın işbirliği yapması gereken bir ekibin doğal elemanları olarak kabul ediyoruz.

Hasta haklarını, politik ve ideolojik bir konu olarak değil, her kesimden, her politik görüş, düşünce ve inançtan kişinin üzerinde uzlaşabileceği ortak bir insani duyarlılık alanı olarak görüyoruz. Bu alanda çalışan tüm kişi ve kurumları da aynı amaç doğrultusunda güç birliği yapmak istediğimiz sağlık gönüllüleri olarak görüyor, hiç bir nedenle ayrımcılığa düşmeden, ortak insani amaçlarımız doğrultusunda elini taşın altına koyan herkesle insanımızın daha nitelikli ve onurlu bir sağlık hizmetine ulaşma hakkını savunma paydasında uzlaşı arıyoruz.

Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun tavsiyeleriyle sivil toplum kuruluşlarından da temsilciler aldık. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Murat Kocabaş ve Edirneyi Tanıtma ve Tava Ciğeri Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar Beyi kurulumuza aldık. Amacımız bir sinerji oluşturmak.”

Kurul Üyesi Bahri Dinar da, “Çok değişik ve insani gücü olan bir görev ve bugün sağlıkçılarla ve sivil toplum kuruluşlarından gelen arkadaşlarla beraberiz. Sayın il müdürümüzün başkanlığında en güzel şekilde karar vereceğiz. Değişik sektörden geldiğim için daha rahat konuşacağım.

Açılışı yapılacak olan 400 yataklı Edirne Devlet Hastanesi’nde bu kurul için oda tahsis edilmesini ve hastalarla sıcak temas kurulmasını istiyorum. Hepimiz bu odada birer gün nöbet tutabiliriz. Hasta Hakları Temsilciği’nin olmasının faydalı olacağı kanaatindeyim. Gönüllü olaak nöbet tutarız ve bir sekreterya da oluşturulur.”

Kişioğlu, ayrıca”Bakanımız Müezzinoğlu, Edirne ziyaretinde bir sohbet sırasında hasta hakları kuruldu mu?” diye sordu. Biz de kurulduğunu ifade ettik. Kendisi de kurula sivilden de üye almamızı istedi. Güler yüzlü, tatlı dilli, gönlü zengin birini bulmamızı söyledi. O anda da tesadüfen Bahri Dinar kardeşimiz geldi. “Bahri Dinar’ı seçin” dedi. Biz de bu şekilde kurulumuza Bahri Dinar’ı kazanmış olduk.”dedi

 

 

 

 176 total views,  2 views today

Next Post

Her doğan çocuğa bir fidan dikilecek

Edirne Valiliğince “her doğan çocuk için  bir fidan ve her nikâh törenine bir fidan” kampanyası başlatıldı. Edirne Valiliği  Arda  toplantı salonunda düzenlenen “ herdoğan Çocuğa bir fidan  ve her nikah törenine  bir fidan  töreni nedeniyle  düzenlenen toplantıya ,  Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu , Valilik   […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp