Hastalara 1 nisan şakası mı?

admin

????????????????????????????????????

 

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu SGK’lıların ilaç alımı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Yaklaşık 80 milyon  Sosyal Güvenlik kurumu üyesi  1 Nisandan itibaren  eczanelerden ilaç almama  tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek, “1 Nisandan sonra  ilaç alamayacak mıyız diye  halkımız  soruyor,  biz Tabip Odası olarak şunları açıklamak isteriz.  Bilindiği gibi Eczanelerle Sosyal Güvenlik kurumu arasındaki sözleşme  31  Mart günü sona eriyor, bu yönde eczaneler  Türk Eczacılar Birliği, ile Sosyal Güvenlik Bakanlığı  ve kurum uzmanları  aralarında toplantılar yaptılar. Bu konuda şu ana kadar uzlaşı sağlanamadı.  Hastalarımız anlaşma sağlanamazsa eczanelerden ilaç alamama durumu ile karşı karşıya kalacaklar. Bunun için sor gün 1 Nisan günü o güne kadar ortak nokta bulunamazsa hastalar zor durumda kalacak. Buradaki sorun bütçe sorunu, bu bütçe sorunu eczacılar ile bakanlık aralarında geçici bir protokol imzalayabilirler. Eczacıların da istenen indirimi yapabilmeleri için garanti talep ediyorlar. Eczanelere yük binmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar Edirne Tabip odası olarak halkımıza şunu söylüyoruz.1 Nisana kadar sorunun çözümü için gerekli çalışma yapılacağını sanıyorum. Halkın mağdur edilmemesi için hem SGK’ya  hem de Türkiye Eczacılar Birliğine,  hem de Çalışma Bakanlığına  uyarıda bulunuyoruz ki aman  halkımız ilaç alma konusunda mağduriyet yaşamasın. Anlaşma sağlanamadığı takdirde eczanelerden ilaç alan SGK üyeleri aldıkları ilacın parasını ödeyecek. Faturasını alarak daha sonra SGK’dan  tahsil edecek.Eczacıların talepleri şöyle:

Muayene ücretlerinin eczaneler üzerinden tahsilatının kaldırılması  8 yıldan beri 3.5 liralık ücreti eczaneler topluyor.

-Reçete başına hizmet bedelinin artırılması( halen kademeli olarak reçete başına 25-75 kuruşluk bedel alınıyordu)

SGK iskotalarının toplam ciro üzerinden değil SGK cirosu üzerinden yapılması.

Satış hâsılatı baremlerinin artırılması.

Majistral( el yapımı ilaç) tarifede yer alan fiyatların güncelleştirilmesi.

Enjektör bedellerinin artırılması.

Mobil reçetelerde reçete başı hizmet bedeli ödenmesi.

Mesai saatleri dışında yazılmış nöbetçi eczanelerce karşılanan reçeteler için hizmet bedelinin %50 artırılması.

 65 total views,  2 views today

Next Post

İl Çocuk Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı

            5395 Sayılı “Çocuk Koruma Kanunu” kapsamında koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Edirne İl Müdürlüğünce düzenlenen Çocuk Koruma İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır Başkanlığında İlgili kurum temsilcilerinin de katılımıyla 29 Mart 2016 saat 10.00’da Huzurevi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp