Hastanelerin maliyeti gerçeğin üç katı!

admin

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran ‘Şehir Hastanesi’ projesinin sakıncaları konusunda uyararak, “hastanelerin yapımında gerçek maliyetin 3 katına mal olacak bir sözleşme yapılıyor ve hastanelerde işletmeciye yüzde 70 doluluk garantisi veriliyor.

Bunun manası hastalıkları teşvik etmektir” dedi. Demirkıran açıklamasında şunlara yer verdi; “Devlet, tıpkı köprülerde olduğu gibi bu şehir hastanelerinde de yüzde 70 doluluk garantisi veriyor. Yani yüzde 70 doluluk sağlanamadığı zaman aradaki fark milletin cebinden çıkacak. Aynen yapılan yol, köprü ve hava alanları gibi. Aynen Osmangazi Köprüsü’nde olduğu gibi.  Osmangazi’de istenen rakama ulaşılamadığı için devletin, yani bizim cebimizden 2017’nin ilk 50 gününde 225 milyon TL çıktı. Şehir hastaneleri projesiyle iktidar adeta hastalığı teşvik ediyor. Eğer sağlık yatırımları üzerinden de bir rant meselesine girerseniz,ülke kaybeder” uyarısında bulundu. Sağlıkla ilgili yatırımlar yaparken Şehir Hastaneleri gibi büyük, geleceğimizi ipotek altına alan ve dışa bağımlılığımızı arttıran yatırımlardan kaçınılması gerektiğine vurgu yapan Ali Demirkıran,“Uzun süreli sözleşmeler, sözleşmeyi imzalayan hükümetlerden sonra gelen birçok hükümetin hem sağlık hem de kamu maliyesi alanındaki politika tercihlerini ipotek altına almakta, hatta tercih olanaklarını neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır. Devlet hastaneleri ticari işletmeye dönüştüğünde sağlık hizmetlerinin kamusal niteliği azalarak maliyeti artacak ve gelir dağılımı zaten fevkalade bozuk olan ülkemizde sağlık hizmetlerine ulaşmak zorlaşacaktır” dedi.

Demirkıran, “Köprü, otoyol, tüp geçit ve hava alanı projelerinde olduğu gibi Şehir Hastaneleri projeleri kapsamında da özel şirketler devlet garantisi ile borçlanmakta, dış borç stokunu artırmakta ve geleceğimiz adeta ipotek altına alınmaktadır” şeklinde konuştu.

 169 total views,  2 views today

Next Post

Eski güreş pehlivanı Abdullah Ersoy’dan Gürkan’a teşekkür..

Erikli’de kendi işletmesi olan ve adını güreşten alan Pehlivan otel’de Gazetemizin yazı işleri müdürü Necmi ENGİN ile görüşme yapan eski Güreş pehlivanı Kırkpınar aşığı Abdullah Ersoy  gazetemize önemli açıklamalar yaptı. Kendi işletmesi olan ve adını Güreşten alan Pehlivan otel’in içini Yağlı Güreş ödülleri ve maketleri ile süsleyen Abdullah Ersoy, Erikli’ye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp